Eesti tulumaksuseadus vastuolus Euroopa õigusega

29. jaanuar 2009, 11:31

PricewaterhouseCoopersi juhtiv maksukonsultant Erki Uustalu kirjutab aripaev.ee maksublogis, et Eesti tulumaksuseadus on vastuolus Euroopa õigusega.

27. jaanuaril 2009 tegi Euroopa Kohus järjekordse otsuse (C-318/07 Hein Persche), kus ta kinnitas oma põhimõttelist seisukohta, et Euroopa Liidu liikmesriigid peavad maksuseadustes kohtlema nii kohalikele kui ka teistes Euroopa Liidu liikmesriikides asuvatele mittetulundusühingutele tehtud kingitusi ning annetusi ühetaoliselt.

Et ka Eesti maksuseadused on selles osas puudulikud, viitas Euroopa Komisjon juba 27. novembril 2008 kui ta andis teada järjekordsest rikkumismenetlusest Eesti vastu (pressiteade IP/08/1818), milles ta palus Eestil lõpetada välismaiste mittetulundusühingute ebavõrdne kohtlemine. Euroopa Komisjon on leidnud, et erinev kohtlemine on vastuolus nii Euroopa Ühenduse asutamislepingus sätestatud kapitali vaba liikumise kui ka asutamisvabaduse põhimõtetega ning juhul kui Eesti Euroopa Komisjoni põhjendatud arvamusele kahe kuu jooksul rahuldavalt ei vasta, võib Komisjon suunata asja Euroopa Kohtusse.

Eesti tulumaksuseaduse vastuolu Euroopa õigusega seisneb eelkõige selles, et tulumaksuseaduse § 27 ja 49 tagavad residendist füüsilistele ning juriidilistele isikutele maksusoodustuse Vabariigi Valitsuse nimekirja kantud residendist mittetulundusühingutele ning sihtasutustele tehtavate annetuste ning kingituste osas, samas laiendamata antud maksusoodustust mitteresidendist mittetulundusühingutele ning sihtasutustele tehtavatele samalaadsetele kingitustele ja annetustele, hoolimata asjaolust, et välismaised mittetulundusühingud võivad tegutseda sarnaste heategevuslike eesmärkide nimel. Euroopa Kohtu senise praktika valguses võib pigem uskuda, et ka Eesti ei pääse mitteresidendist mittetulundusühingutele tehtavate annetuste ja kingituste tulumaksukäsitluse korrigeerimisest.

Tahaks loota, et võrdne kohtlemine tulevikus näeb jätkuvalt ette heategevuse soodustamist annetuste ning kingituste tegemise kaudu võrdväärselt nii kohalikele kui ka välismaistele mittetulundusühingutele, mitte aga vastupidise tee valimist, kus võrdse kohtlemise saavutamiseks kaotatakse ära ka maksusoodustus kohalikele mittetulundusühingutele tehtavate annetuste osas.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing