Pühapäev 11. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Mis juhul ei ole sõidupäeviku pidamine vajalik?

05. märts 2009, 11:08

PricewaterhouseCoopers juhtiv maksukonsultant Erki Uustalu järeldab aripaev.ee maksublogis Riigikohtu otsust tõlgendades, et kui tööandja autot kasutatakse ainult tööandja ettevõtlusega seotud tegevuseks, ei ole ka sõidupäeviku pidamine vajalik.

3. märtsil 2009. aastal tegi Riigikohus otsuse haldusasjas nr 3-3-1-93-08, mis puudutab sõidupäeviku pidamist tööandja sõiduauto kasutamisega seonduvalt ning sellelt erisoodustuse arvestamist.

Kohtuvaidluse asjaolude kohaselt pidas maksu- ja tolliamet erisoodustuseks olukorda, kus äriühing ei pidanud sõiduauto kasutamise kohta sõidupäevikut, mistõttu maksuhalduril polnud võimalik kindlaks teha, kui suures osas tehti selle autoga isiklikke sõite. Lisaks leidis maksuhaldur, et ettevõtlusega mitteseotud kasutamist kinnitab ka asjaolu, et vaidlusalust sõidukit hoiti töötaja elukohas.

Riigikohus asus seisukohale, et tulumaksuseaduse § 48 kohaldamiseks tuleb maksuhalduril tuvastada maksuobjekt - erisoodustuse andmine. Tööandja sõiduki või muu vara tasuta või soodushinnaga kasutada andmisel ettevõtlusega mitteseotud tegevuseks tuleb maksuhalduril tõendada vara selline tegelik kasutamine või tuvastada asjaolud, mis viitavad, et suure tõenäosusega kasutati vara ettevõtlusega mitteseotud tegevuseks. Asjaolu, et ettevõtja ei pidanud sõidupäevikut, ei ole piisavaks aluseks, et lugeda tööandja sõiduauto kasutamist igal juhul erisoodustuseks.

Riigikohtu otsusest võib järeldada, et sõidupäeviku eesmärgiks on erisoodustuse hinna määramine olukorras, kus sõiduautot kasutatakse tööandja ettevõtlusega mitteseotud tegevuseks. Kui autot kasutatakse ainult tööandja ettevõtlusega seotud tegevuseks, ei ole ka sõidupäeviku pidamine vajalik.

Kohus selgitas täiendavalt, et sõiduki hoidmine töötaja elukohas ei tähenda samuti iseenesest sõiduki ettevõtlusega mitteseotud kasutamist. Kui töötaja kasutab tööandja sõidukit ettevõtlusega mitteseotud tegevuseks viisil, mis pole rahaliselt hinnatav soodustus ja kui see kasutamine ei too tööandjale kaasa kulutusi, siis pole tegemist erisoodustusega. Näiteks võib töötaja teekonda pikendamata peatada auto selleks, et ühendada ettevõtluseks toimuva sõiduga isiklik tegevus.

Kohtuotsuse terviktekst on kättesaadav aadressil: http://www.nc.ee/?id=11&tekst=RK/3-3-1-93-08

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing