Laupäev 25. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Argentiinlane: taimetoit ei kõlba kuhugi

Liis Kängsepp 09. märts 2009, 09:31

Argentiinlased eelistavad taimetoidule liha ning on üldse kõiges toitu puudutavas eriti konservatiivsed, kirjutab Liis Kängsepp.

"Mis mõttes te sööte õhtust kell kaheksa," on suurem osa argentiinlasi eestlaste toitumisharjumustest kuuldes pisut jahmunud, "aga mis te siis enne magamaminekut teete?"

Kõiges, mis puudutab toitu, on argentiinlased eriti konservatiivsed. Nii näiteks juuakse piimaga kohvi ainult hommikuti ning kombekad inimesed ei õhtusta enne kella kümmet õhtul, parem veel, kui söögilauda istutakse alles kell üksteist või hoopiski südaööl.

Loomulikult kuulub iga korraliku toidukorra juurde (veise)liha, mida kohalikud hävitavad uskumatutes kogustes. Ma usun, et see on ka üks väheseid asju, mida eestlased üldse argentiinlaste kohta teavad.

"Issi, see maitseb imelikult," teatas näiteks kord ühe mu sõbra viieaastane tütar, kui talle serveeriti sealiha, "ma ei taha seda süüa, kas päris liha polegi?"

"Kas mingit korralikku sööki ei ole," päris kord ühe mu sõbratari argentiinlasest mees, kui toiduks pakuti juurikavormi, kuhu oli loomsest toidust lisatud vaid pisut sinki.

"Tšiilis on liha lihtsalt kohutav," tunnistas vandeseltslaslikult taksojuht Oscar, kes mind Mendozas bussijaama sõidutas, kui Argentinast Tšiilisse sõitsin. "Kui Tšiilist tulla, siis pärast Argentina piiri on seal üleval mägedes kohe üks liharestoran. Ma alati peatun seal, sest no tõesti, ilma korraliku lihata on värvid maailmas kuidagi paigast ära," lisas Oscar. Taksojuhil oli muidugi õigus – Argentinast tulles tundus Tšiili veiseliha kui väsinud saapa kummitald.

Võib-olla polegi seda kõike teades imelik, et argentiinlased hommikuti eriti ei söö – kes see ikka jaksab hommikul putru süüa, kui eelmisel ööl söödud lihakäntsakas veel kõhtu täidab?

"Võileiba?! Sa sööd hommikul võileiba?!" imestavad paljud argentiinlased, kui avaldan arvamust, et paar magusat küpsist dulce de lechega (kõige lihtsamalt öeldes on see nagu ülessulanud lehmakomm) ei ole minu meelest küll midagi, mida nimetada kombekaks hommikusöögiks. Nemad ise näsivad hea meelega mate kõrvale oma kaks küpsist ja jäävad lõunasööki ootama.

"Nad söövad siin, jah, kogu aeg küpsiseid," tunnistab mulle eestlanna Kerli, kes juba hea mitu aastat argentiinlaste meeliskuurortis Mar del Platas elab ja üldiselt argentina kokkakunstist suures vaimustuses on.

"Ah, need pastad ja üldse kogu söök ning kuidas seda süüakse..." räägib Kerli mulle säravate silmadega, "pastadest meeldivad mulle eriti ?oquid."

?oquid pisikesed taignapallid, mida argentiinlased kohutavalt armastavad ning traditsioonliselt süüakse neid kuu lõpus, kui kõigil on raha otsas.

"Neil on legend, et kui 29. kuupäeval ?oquisid sööd ja sendi taldriku alla paned, siis saad rikkaks," valgustab Kerli kohalikke kombeid, "kui meelde tuleb, siis ma 29ndal ka alati ostan."

Muide, kõrgema sissetulekuga trendikate argentiinlaste seas on taimetoitlus tegelikult hetkel väga moes.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing