Laupäev 3. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Vangerdused maksudega võivad kalliks kujuneda

21. mai 2009, 17:53

Advokaadibüroo Sorainen jurist Priit Raudsepp ja advokaat Paul Künnap kirjutavad aripaev.ee blogis, et läbimõtlemata tehingud tekitavad maksuriski ja võivad tuua kaasa pikki maksuvaidlusi.

Kriis sunnib igal rindel kulusid kokku hoidma ning seejuures mõeldakse üha enam ka maksuplaneerimise peale. Siinkohal olgu rõhutatud, et maksude planeerimise tulemusel saavutatakse madal maksukohustus, kasutades selleks seaduses lubatud võimalusi. Maksudest kõrvalehoidumine erineb planeerimisest aga selle poolest, et kasutatakse formaalselt lubatud tehinguid, kuid neil puudub majanduslik sisu. Kui tehingutel puudub majanduslik sisu ja põhjendus, võib maksuhaldur maksustamisel tehingud ümber hinnata.

Maksuhaldur on hiljuti juhtinud tähelepanu ühele huvitavale näitele, kus maksude planeerimisest on ilmselt saanud maksudest kõrvalehoidmine. Füüsiline isik A on äriühingu B aktsionär. Äriühingule B kuulub vähem kui 10% börsil noteeritud äriühingu C aktsiatest. Kui C maksab dividende B-le, peab C maksma tulumaksu. Kui B maksab saadud summa dividendidena edasi A-le, peab ka B maksma tulumaksu ning seega esialgset C dividendi maksustatakse topelt. Topeltmaksustamist proovitakse vältida nii, et äriühing B kannab talle kuuluvad C aktsiad mõneks päevaks A-le. Sellel ajal, kui registri järgi on omanikuks A, toimub C dividendi saamise õiguse fikseerimine. Selle tulemusel maksab C dividendid otse füüsilisele isikule A ning tulumaksu tuleb maksta vaid ühe korra.

Maksuhalduri tähelepanu antud näites on õigustatud, sest mõnepäevasele aktsionärivahetusele on raske leida majanduslikku sisu ning seega võib maksuhalduril olla õigus määrata täiendav maks. Samas ei ole välistatud, et taolistel tehingutel võib olla mõistlik majanduslik põhjendus.

Sellel lool on kaks õpetust. Esiteks, mitte iga formaalselt korrektne tehing ei ole maksude planeerimiseks sobilik, ja teiseks, maksutagajärgede peale tuleb mõelda juba varakult, sest maksude edukas planeerimine eeldab pikaajalisemat tööd. Viimasel minutil tehtud vangerdused võivad aga hoopis kallimaks kujuneda.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing