Päikeselaenuga kohtusse

18. juuni 2009, 10:13

Advokaadibüroo Sorainen partner Kaido Loor ja advokaat Paul Künnap kirjutavad aripaev.ee õigusblogis, et Eestis on liiga suured kohtuasjade riigilõivud.

Kõigepealt väike võrdlus teatud kohtuasjade riigilõivudest:

(kõik summad on arvestatud kroonidesse)

Me mõistame, et praegu on raske aeg ja raha on vaja kokku kraapida igalt poolt, kust vähegi annab. Soovime selles osas valitsusele jõudu tööle, aga Eestis kehtiv kohtuasjade riigilõivude süsteem oli paigas juba buumi ajal ning hiljuti on lihtsalt kruve pingutatud. Mõnikord tuleb vägisi tunne peale, et Eesti riik on otsustanud õigusemõistmise erastada. Ruumi riigiga konkureerimiseks odavama teenusega tundub paraku aina enam olevat.

Arvame, et täiesti tavalises Eesti perekonnas leidub ikka miljoni krooni eest vara, mille üle näiteks abielulahutusasjades vaielda. Kuna samadele tavalistele isikutele üldjuhul riigi õigusabi ei laiene, tuleb välja, et ainult kiirlaenust ei pruugi piisata, et kohtu kaudu õigust nõutada. Siin tekib küsimus, kas meil on äkki juba ületatud see kriitiline piir, kus võib öelda, et põhiseadusesse kirjutatud igaühe õigus pöörduda oma õiguste ja vabaduste rikkumise korral kohtusse, enam tegelikult ei kehti.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing