Kolmapäev 26. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Muutuste ajal on vaja teada, kuidas on muutumas tarbijate käitumine

07. oktoober 2009, 09:49

Raskel ajal peab turundama täpselt, selleks on vaja oma tarbijat põhjalikult tunda, kirjutab Faktum amp; Ariko juhatuse liige ja uuringute juht Kalev Petti.

Seekordne majanduskriis on sügavam ja põhimõttelisem ning toob tõenäoliselt kaasa olulisi struktuurseid muutusi nii majanduses tervikuna kui tarbijate ja ettevõtete käitumismudelites. On selgelt näha, et praegusel kriisiperioodil pole ettevõtete turundustegevus ja tarbijate reageerimine turundusele enam see, mis headel aegadel. Esialgu on muutused tingitud peamiselt raha nappusest ja tarbimise piiramisest, kuid tõenäoliselt seisavad turundajatel ees märkimisväärsed fookuse muutused ka pärast kriisi, kuna tulevane majanduskeskkond pole lihtsalt enam endine.

Paljud eksperdid üle maailma rõhutavad üksmeelselt, et nii praeguses majandussurrutises kui sellele järgnevas väljumisfaasis on turundusuuringud olulisemad kui mistahes muul ajal, kuna just neil aegadel tarbija käitumine muutub ning seda muutust on vaja tunda.

Seega, vaatamata kiusatusele, et üldises kokkuhoiu taotluses näivad uuringud kuuluvat kärpeid kannatavate kulude hulka, tuleb neid teha endiselt ning uuringuist saadav kasutegur on suuremgi kui varem. Samas on selge, et kui raha napib, peaks uuringutegevus olema senisest täpsem ja kuludelt ratsionaalsem. Mida see tähendab? Võttes kokku nii meie endi kui muu maailma värskemad kogemused, võib soovitada järgmist.

1. Keskendu esmalt oma klientide uurimisele. Kui ettevõttel on olemas klientide andmebaas, on kliendiuuring reeglina odavam ja fokusseeritum ning annab kiirema pildi toimuvatest muutustest kui lai, kogu tarbijaskonda puudutav uuring.

2. Kasuta uuringuteks olemasolevaid tarbija- ja kliendipaneele. Kui ettevõttetel endal uuringuteks ettevalmistatud tarbijapaneele pole, võib neid olla uuringufirmadel. Küsige neid uuringufirmadelt. Tarbijapaneelide kasutamine on üldjuhul odavam kui juhuvalimiga lausuuringud.

3. Kvalitatiivuuringute tegemiseks kasuta enam online varianti. Fookusgrupi uuringuteks sobib lisaks vahetule grupiintervjuule mõnikord ka veebikeskkond koos vajalike lisatarkvaradega. Variant pole rakendatav kõigil juhtudel, aga kui juhtum sobib, on maksumus soodsam.

4. Kasuta juba olemasolevaid tasuta andmeid. Kui firmas on kogutud andmeid klientide ja tarbijate kohta, mis on seni tervikuna või uue pilguga analüüsimata, tasub need üle vaadata. Vajadusel saab abi uuringufirmadest.

5. Kasuta spetsialistide/konsultantide abi kui kahtled kavandatava uuringu efektiivsuses ja ratsionaalsuses. Uuringu kasuteguri A ja O on õige ülesandepüstitus ja meetodi valik. Tark oleks alati saada ka alternatiivne nägemus. Samuti kasuta konsultante pakkumiskonkursi korraldamisel ja partneri valikul

6. Väldi ebaprofessionaalseid/isetehtud küsitlusi ja andmekogumistehnikaid. Sageli näib odavam teha lihtsam kliendiküsitlus ise või kasutada mõnda üldlevinud küsitluskeskkonda. Need lahendused võivad olla kuludelt odavamad, kuid anda vale tulemuse ja seejärel vale otsuse ning kahju on suurem kui tehtud kulud. Kutsu taas asjatundja appi.

7. Väldi tundmatuid uuringufirmasid ja allhankijaid. Ahvatlev on leida uusi soodsaid pakkujaid. Uuring pole aga paraku valmistoode, mida saab eelnevalt katsuda ja võrrelda ning hinna järgi valida. Siin on nõudeid ja tingimusi, mis pole tellijale nähtavad. Riski võtmise asemel proovi saada ratsionaalne lahendus tuntud partnerilt.

Nii 5. kui 6. punkti puhul tasub rõhutada, et kujutlus, nagu tähendaks usaldusväärne uuring suurt, põhjalikku ja seega kallist tarbijaküsitlust, ei ole kaugeltki alati õige. Esiteks suudab tavapärane küsitlus kirjeldada enamasti vaid üldisi hoiakuid, kuid reaalses ostusituatsioonis on tarbija käitumine konkreetne, olenevalt hetketingimustest, mis ei lange kokku küsitlustes käsitletavaga. Teiseks pole sellise tarbija arvamus, kellele antud kauba ost pole hetkel aktuaalne, usaldusväärne – inimene ei suuda, ega pea ka vajalikuks oma käitumist täpselt prognoosida enne kui ostusituatsioon läheneb. Kolmandaks sooritatakse ost reeglina toote või teenuse mõne üksiku olulise omaduse reaalselt esineva kombinatsiooni põhjal, mitte neid ükshaaval hinnates. Seetõttu on sageli nii sisult usaldusväärsem kui mahult ja hinnalt ratsionaalsem hoopis uuring, mis sisaldab äsja ostu sooritanute lühikest ja täpset intervjuud, potentsiaalse ostja käitumise eeltesti, ostuprotsessi vaatlust vms.

Näiteks saab konkreetse auto ostu mõjuritegurid kätte äsja ostu sooritanute vahetu järelintervjuuga, kohvimargi eelistuse lihtsa küsimusega "Miks just see?" vahetult kaupluseriiuli juures, uue pakendi eelistuse konkreetsete näidiseksemplaride demonstreerimisega, koduse telekommunikatsiooniseadmete paketi mittevahetamise põhjused konkreetse sihtrühma tarbimismudeli analüüsiga jne., selle asemel, et teha lai küsitlus, mida nende eelistuste kohta kogu turg arvab.

Kirjeldatud uuringutes piisab reeglina kordi väiksemast tarbijate valimist, mistõttu on ta ka odavam. Ja mis kõige tähtsam – seejuures on tulemus usaldusväärne ning ei koguta tarbetut informatasiooni.

Kalev Petti Faktum & Ariko

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing