RE - kapitalituru arengu pidur

01. detsember 2014, 06:45

Juhtkiri Juhtkiri
Foto: Anti Veermaa

Tänavuse Äripäeva edukamate ettevõtete TOPis domineerivad riigifirmad. See viitab vajadusele meenutada Äripäeva ammust kindlat seisukohta: kohaliku kapitalituru elavdamiseks on hädavajalik vähemalt osa riigiettevõtteid börsile viia.

Toimiva kapitalituru olemasolu kuulub vältimatult eduka riigi juurde. Eduka riigi toimimine eeldab, et kohalikel säästjatel on võimalus leida oma rahale väärika tootlusega paigutusvõimalusi. Uute väikeinvestorite pealekasvatamine kohalikule kapitaliturule elu sissepuhumise kaudu peaks olema majandusedule orienteeritud riigi kõrgelt prioritiseeritud ülesanne.

Paraku pole riigiettevõtete börsileviimine pikalt riiki tüürides end sihiseadmise poolest täielikku letargiasse langenud Reformierakonna jaoks isegi mitte teema, mille üle arutleda. Lõppeval aastal on Tallinna börsi käive poole väiksem kui eelmisel aastal. See tõsiasi võiks toimida äratuskellana vähemalt sisulise debati alustamiseks. Seni aga puudub finantsorganisatsioonidel vääriline partner riigi näol.

Hoolimata sellest, et hoiuste intressid on nullilähedased, kasvab nii ettevõtete kui ka majapidamiste hoiuste maht. Oktoobris suurenesid 9,7 miljardi euroni, majapidamiste hoiuste aastane kasv on alates esimese kvartali lõpust püsinud 8% juures. Eesti selgesti sõnastatud eesmärk peaks olema võlakirja- ja aktsiaturu käimatõmbamine, et tagada nii eraisikutele kui ka institutsioonidele täiendavaid investeerimisvõimalusi. Selle asemel keskendub parteide valimiskampaania sellele, kuidas kosmeetiliste maksumuudatuste kaasabil väiksema sissetulekuga inimestele rohkem raha kätte jätta.

Põhjus peitub Reformierakonna soovimatus vaadelda Eesti majandusarengut pikemaajalises perspektiivis. Äripäev nõustub Gert Tiivasega: olukord on skisofreeniline. Sellal kui võimuparteidele meeldib rääkida Eestist kui avatud turumajandusega liberaalsest riigist, on riigimonopolidel kohalikus majanduses väga suur osakaal ja mõjujõud. Soovimatus seda vähendada ongi Reformierakonna inertsuse põhjus. Börsifirmade suhtes kehtivad palju enamat avatust nõudvad reeglid, kui toimivad praeguste riigiettevõtet puhul. Soovimatusest vähendada poliitiliste parteide esindajate rolli riigiettevõtete nõukogudes lööb Reformierakond käega kohaliku kapitalituru arendamisele, ehkki ühiskonnal oleks poliitikute väljatõrjumisest riigiettevõtete juhtimisest ainult võita.

Vastuargumendina võidakse ette tuua, et strateegilistes valdkondades ei tohiks riik kontrolli kaotada. Ent täieliku erastamise kõrval tasub selliste näidete puhul kaaluda strateegilise investori kaasamist. Vastuväide võiks ka olla, et kui paremat investeerimisplaani ei ole, siis pole omanikul seda mõtet müüa. Raskustes riigiettevõtete puhul on aga ainuõige tee otsida ostjat, kellel on võimalusi ja tahtmist seda äri ajada paremini kui riik. Riik peaks tegelema ettevõtlusega nii vähe kui võimalik. Praegu hästi tegutsevate ettevõtete müügist saaks riik raha muude vajalike investeeringute näol.

Poliitiline tahtetus riigiettevõtteid osaliselt või täies mahus börsile viia on Tallinna börsi pikaajalise varjusurma ja kapitalituru arenematuse oluline põhjus.  Oma mõjuvõimu vähenemise kartuse käes vaevlevast Reformierakonnast on saanud Eesti kapitalituru arenemise pidur.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood

Toimetaja valik

Turistid Raekoja platsil. 10:00 30. juuli 2016

Soomlased jooksevad Eestile tormi

Sel aastal külastavad soomlased jälle aktiivsemalt Eestit ning võivad prognoosi järgi püstitada koguni rekordi.

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

251 725 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Exxoni kasum tegi suure languse
19:30 29. juuli 2016

ExxonMobili kasum kukkus 60%

Barclays
11:56 29. juuli 2016

Barclaysi kasum kahanes

11:15 29. juuli 2016

Aprangalt head tulemused

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.