Eesti – Euroopa ilusaim riik

11. jaanuar 2016, 08:15

Heily Aavik Heily Aavik
Foto: Anno Proosvelt

Teen ettepaneku seada Eesti riiklikuks prioriteediks Euroopa ilusamaiks väikeriigiks saamise. Ilu toodab enda ümber positiivsust ja edukust, koledus aga vaesust ja järjest süvenevaid probleeme. Ilus keskkond on majanduskasvu aluseks, kirjutab La Ecwadori tegevjuht Heily Aavik.

Öeldakse, et ilu on vaataja silmades, ent lagunenud majad, hooldamata pargid ning prügised metsaalused ei saa ju kellegi silmis kaunid paista. Avalike linnaparkide ja pimedate kõrvaltänavate puhtusest pole üldse mõtet rääkidagi. Lisaks on Eestis tavaks inimestel tekitada oma koduaeda väike prügimägi, kuhu korjatakse mittevajalikku sodi. Kõige hullem selle juures on aga see, et me ise oleme taolise vaatepildiga lihtsalt harjunud, oleme ilupimedad. Eesti inimesed on oma ilumeelega sellises punktis, kus hooldamata tänavad, kodud ja metsaalused on saanud harjumuspäraseks.

Ilu kosutab majandust

Ilu väärtustamine aitab kõvasti kaasa visuaalselt kauni ja puhta keskkonna loomisele ning sellest tulenevalt kasvab jõudsasti ka Eesti majandus. Üha rohkemate inimeste panus ilusse ärgitab ka teistes soovi samale tasemele jõuda. Kõige paremini tõestab seda pidevalt muutuv kiirmood, millega suurem osa maailma inimestest sammu püüab pidada. Nähes tänaval naabrinaist, keda ehib imeilus ridikül, taibatakse, et ka ise ihaldatakse sarnast silmapaistvat aksessuaari. Sama kehtib ka ümbruskonna kohta. Naabrite ilus ja hooldatud aed jätab kõrvalasuva tavapärase lillepeenra varju, mistõttu tuleb tähelepanu saamiseks seda ilusamaks kujundada. Inimene on juba oma loomult selline, kes alateadlikult hakkab konkureerima oma naabrite, töökaaslaste või sõpradega. Ilusam keskkond ja ilusad inimesed panevad seega teisigi enese ja ümbruskonna eest hoolt kandma.

Selleks, et eestlaste ilumeel areneks ning keskkond meie ümber oleks väärtus iseeneses, peab ka riik selle prioriteediks seadma. Ei saa küll võtta vastu seadust, mis nõuaks ilu, ent riigieelarve planeerimisel peab silmas pidama tänavate, kõnniteede ja parkide seisukorda. Lisaks tuleb ilumeelt arendada juba varakult – koolieas. Õpilastele peab tooma näiteid ilusast ja inetust, stiilsest ja stiilitust. Propageerida tuleb tegevusi, mille eesmärgiks on ilu arendamine ühiskonnas. Äärmiselt tänuväärsed on ilusaima kodu ja ilusaima aia valimise konkursid. Neid võistlusi võiks olla aga rohkemateski valdkondades: ilusaim linn, ilusaim hoone, ilusaim tänav, ilusaim ettevõtte logo või ilusaim kohvik.

Elon Musk võiks puhata Eestis

Eesti Euroopa ilusaim riik – see peaks olema üldine poliitika ja inimeste väärtushinnangute küsimus. Slummid loovad vaesust ja töötust ning kurnavad linnavalitsusi suurte sotsiaalprobleemidega. Seevastu kaunid linnaosad arendavad enda ümber aga väärtuslikku linnaruumi ning positiivset mõtlemist. Selleks, et enda ümbruskonda ilusaks teha, ei olegi vaja 100eurostest kupüüridest kõnniteed ega seadust, mis käsib luua ilu enda ümber. On vaja lihtsalt paari töökaid käsi ja tahet enda ümbrust ilusamaks muuta.

Võtame ennast kokku, igaüks omale jõukohaste vahenditega, sest ilusa keskkonnaga tõmbab Eesti palju rohkem positiivset majandusenergiat ning meie ilu tahetakse igast maailmanurgast vaatama tulla. Hea oleks, kui ka Elon Muski kaliibriga ärimehed Eestisse suvekodu ehitada või siia niisama puhkama tahavad tulla.

Artikkel ilmub Tallinna Kaubamaja, Danske Banki, EMT ja Elioni, ACE Logisticsi, Combimilli ning Äripäeva arvamuskonkursi Edukas Eesti raames.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Börsikrahh 08:15 25. juuli 2016

Kriis tuleb ootamatu ja väga valus

Uus majanduskriis saabub ootamatult, tabab aktsiaturge väga teravalt ja on alates selle algusest enam kui aastaks pöördumatu suunaga, leiab Etalon Varahalduse investeeringute juht Mikk Talpsepp.
10:45 23. juuli 2016

Üllatus üksikapteegi pidajalt

11:00 24. juuli 2016

Saabub gigantide tõetund

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

252 400 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

IMF juht Christine Lagarde
12:33 23. juuli 2016

IMFi juht läheb kohtu alla

12:30 22. juuli 2016

Viimane VHSi tegija andis alla

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.