Riik ei ole ettevõtja lapsehoidja

11. jaanuar 2016, 08:45

Raul Pint Ettevõtete likvideeria Raul Pint leiab, et riik ei saa olla ettevõtja...
Foto: Raul Mee

Likvideerimisvaldkonna ülereguleerimise katsetamine viib ainult selleni, et mänguosalised leiavad uued meetodid, kirjutab firmamatja Raul Pint.

Paindlik äriline mõistus on igal juhul ja alati kiirem ja efektiivsem kui lohisev riigiaparaat oma laiskade ja mugavate asjaosalistega.

Ärikeskkonda ei saa riik reguleerida seadusandlike aktidega, see reguleerib ennast ise. Teatava kommunistliku majandussüsteemi jäänukina ongi meie ärikeskkond veidi üle reguleeritud, pigem tekitanud osale meist turvalise reguleeritud keskkonna illusiooni.

Raha kohalemeelitamiseks ei piisa kurja häälega käskimisest või näpud suus vilistamisest. Algus on alati raske, ebaõnnestumistest ei tohi murduda. Alati tuleb liikuda edasi.

Ettevõtjaks ei õpita, ettevõtjaks sünnitakse ja/või arenetakse. Ettevõtjaks olemine tähendab alati riski ning mugavast turvatsoonist eemaldumist. Ettevõtja ei saa õhtul kell viis kontoriust kinni lüüa ja kõike sinnapaika jätta, et hommikul kell üheksa uuesti otsast alustada.

Ettevõtlus tähendab võite ja kaotusi, kusjuures sugugi mitte ainult rahalisi. Sõbraga koos äri alustamine tähendab sageli pikemas võtmes sõbra kaotust koos ettevõtte põhjaminekuga.

Pinnale jääb see, kellel on võitude/kaotuste suhtarv suurem.

Vastik otsus

Likvideerimine kui valdkond tegeleb just selle faasiga ettevõtte elutsüklist, kui ettevõte kipub mingil põhjusel vägisi kärbuma. Selles faasis peab ettevõtte omanik tegema vastikuid otsuseid.

Riigi ja teatavate asjapulkade sinisilmselt naiivne unistus, et reguleerime kenasti nii ettevõtluse kui ka selle pahupoole ja paneme kõik mööda nööri käima, ei realiseeru kunagi. Kuna ettevõtjaks olemine eeldab n-ö ärisoolikat, käib ettevõtja mõistus alati pika sammuga seadusandjate ja ametnike mõistusest eespool. Sellepärast ei panusta enamik riike palju auru ärivaldkonna reguleerimisele, luuakse vaid raamistik: inkorporeerimine, tegevusload ja keelatud valdkonnad.

Likvideerimisteenuse vastaste seltskond koosneb valdavalt parasiitidest, kes on ennast positsioneerinud hävinud ettevõtjate vastaspoolele ja üritavad tema niigi nirust seisust pigistada välja viimast mahla. Nimed ja tiitlid on neil muidugi erinevad ja uhked, aga eesmärk üks – saaks ka laiba küljest suutäie. Või nagu üks neist uhkelt väljendas – pigistame kivist välja vett.

Kelm kui erand

Kas on kunagi meedias sõna võtnud ja ärbelnud mõni meie klientidest? Ei, sest nad on samasugused ettevõtjad nagu mina ja sina igapäevases olelusvõitluses. Mingil hetkel on nad oma probleemihunnikust saanud meie abiga lihtsalt veidi libedamalt üle ja siis liikunud edasi. Kindlasti trehvab sisse ka kaduvväike osa kelme või sullereid, aga need on pigem erandid, mis kinnitavad reeglit.

Riik ei saa reguleerida asju, mida pole võimalik reguleerida. Ärikeskkond reguleerib ennast ise. Mõistlik seadusraamistik ettevõtete likvideerimise jaoks on olemas ja toimib. Kuidas keegi oskab seda kasutada oma klientide huvides, on juba mängu ilu.

Riik ei saa olla ettevõtja lapsehoidja, tal ei jätku selleks ajusid ega ressursse.

Iga mees peab ise oskama hinnata oma riske, keegi ei saa teda selles aidata.

  • Raul Pint
Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Märksõnad

Toimetaja valik

Tallinna Vesi 12:45 29. juuli 2016

Investor Toomas: plaanin raudvara müüa

Tallinna Vee kohtuvaidlus on muutnud mind üha närvilisemaks ja seetõttu võib juhtuda, et enne lõplikku kohtuotsuse selgumist müün oma portfelli dividendisauruse üldsegi maha.
07:15 28. juuli 2016

Inbank toob turule võlakirjad

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

251 695 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Barclays
11:56 29. juuli 2016

Barclaysi kasum kahanes

Apranga
11:15 29. juuli 2016

Aprangalt head tulemused

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

IMF Kreeka
13:00 29. juuli 2016

Uus sool Kreeka haavadele

Naftaväli
22:06 28. juuli 2016

Nafta hind kukkus 2%

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.