Kuidas kohtutäiturist eemale hoida

12. jaanuar 2016, 09:30

kohtutäituri büroo Kohtutäituri büroo
Foto: Erik Prozes

Oletame, et teil on väikeettevõtte viimase projektiga tekkinud võlgnevused maksuametile ja teistele väikeettevõtetele. Nüüd tuleb võtta vastutus ja asuda kohe võlausaldajatega läbi rääkima, kirjutab kohtutäitur Mati Kadak.

Esimene ja kõige olulisem on enda äritegevuseks õige partneri valimine. Enne uue partneriga koostöö alustamist tuleb alati teha taustauuring. Minu kogemus ütleb, et see tegevus on alati vajalik ja ennast ei tohi lasta eksitada näiteks parteri kuulsast nimest või muidu ausast ja auväärsest mainest.  Tuntus ei garanteeri kuidagi head juhtimisoskust või ärivaistu.

Kust vaadata

Esimese allikana soovitan kasutada maksu- ja tolliameti veebilehte. Kui potentsiaalne partner on jäänud võlgu riigile, siis on asjaolud päris karmid. Maksuametil on teist palju suuremad võimalused enda võlgnevusi kätte saada. Maksuamet on laenu võtmiseks päris kallis koht.

Teine koht on Ametlikud Teadaanded. Kas sealt joonistub välja eelnev tegevus ja tekib arusaam, kas selle ettevõttega on mõistlik rahaasju ajada.

Kolmas ametlik kanal on äriregister. Kindlasti tuleb kontrollida, kes kuuluvad ettevõtte juhatusse ja kellel on üldse õigus tehinguid teha. Need kolm kanalit on kõigile tasuta kättesaadavad ja nende mitte kasutamine iga uue parteri ja iga suurema tehingu puhul on vältimatult vajalik. 

Kui teie uus partner läbib taustakontrolli, siis ei ole ohud kahjuks veel möödunud. Suurte tehingute puhul soovitan kasutada panga faktooringut või juhatuse liikme käendust. Käendus ei ole formaalne paber, vaid see võib pöörduda rahaliseks kohtuseks teie endi vastu. Iga käendus tuleb alati põhjalikult läbi kaaluda. Ettevõtjatele soovitan seda siiski riskide maandamiseks, on suur vahe kui teile jääb võlgu väike anonüümne osaühing või konkreetne isik.

Kui teile on siiski võlgu jäädud, soovitan  kohe pöörduda kohus.ee veebilehele ja anda kiirmaksukäsk. Abi maksekäsu koostamiseks leiab leheküljelt juristaitab.ee. Põhimõtteliselt saab kiirmaksekäsu koostada kohe, kui on olemas tõend võlgnevuse kohta. Võlgnikul on võimalus võlg tasuda või hakata protsessima. Kogemusele tuginedes julgen väita, et igatahes on see efektiivsem viis kui pöörduda kohe inkassosse.

Olenemata sellest, kas teile jäädi võlgu või olete ise võlgu, tuleb kohe reageerida. Võlad ei ole nagu halb ilm, mis ise möödub. Võlgadega tuleb kiiresti tegelda.

Alusta läbirääkimisi kohe

Kui olete ise võlgu jäänud, siis sõltub kõik konkreetsest olukorrast, kuid alati on hea mõte enne asja ametliku käiku asuda ise läbi rääkima. Jäädes võlgu maksuametile saab paluda maksete ajatamist. Minu kogemust mööda on maksuamet valmis alati võlgniku vähemalt ära kuulama ja ajatamise puhul võivad vähendada enda aastas 22% intressi poole peale. Maksuametile võlgu jäädes on päevane intress 0,07%.

Läbi rääkima tuleb asuda ka teiste ettevõtetega, kellele on võlgu jäädud. Ettevõtjad teavad, et kõik projektid alati ei õnnestu ja aeg-ajalt tuleb mõned asjad ka lihtsalt õppetunnina kinni maksta. Soovitan pakkuda võlausaldajale võla tagasimaksmist osadena, mis laseks ettevõtte tegevust sealjuures jätkata. Kui teete võlausaldajale ettepaneku maksta tagasi ainult osa võlast, siis ei tohi see ettepanek parterit solvata. Ettevõtte ja ärikliima jaoks on kasulikum saada tagasi/kätte vähemalt osa  summast ning mitte kõike kaotada.

Võtke vastutus ja tegutsege kohe. Mitte see ei tee teist head ja edukat ettevõtjat, et te kunagi raskustesse ei sattu, vaid viis, kuidas te keerulisi olukordi lahendate.

  • Mati Kadak
Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Märksõnad

Toimetaja valik

leedo, praamid, regula 15:00 29. juuli 2016

"Äripäev eetris": Leedo magus tehing ajas vaidlema

Praamid, bussid ja ohtlikud sõidukid teedel olid selle nädala tähtsamad teemad.
18:11 29. juuli 2016

Halb üllatus USAst

13:00 29. juuli 2016

Uus sool Kreeka haavadele

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

251 725 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Exxoni kasum tegi suure languse
19:30 29. juuli 2016

ExxonMobili kasum kukkus 60%

11:56 29. juuli 2016

Barclaysi kasum kahanes

11:15 29. juuli 2016

Aprangalt head tulemused

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.