OÜ tegemise võidud ja kaotused

12. jaanuar 2016, 11:00

Jaan Pillesaar Jaan Pillesaar
Foto: Andras Kralla

Oleme Helmeses märganud, et kuigi arendajad tahavad tihti oma ettevõttega alustada ja teenust müüma hakata, ei teata kaasnevaid riske, kirjutab Jaan Pillesaar ITuudistes.

Kui keegi meie töötajatest soovib ettevõtjaks hakata, siis personalitiim tavaliselt püüab selgitada, mida ettevõtlus praktikas tähendab. Vahel arvatakse, et ehk saab korraga nii ettevõtja kui ka töötaja eelised. Selgitame siis, et mõlemat korraga ei saa, sest see tooks mõlemale poolele kaasa maksuriski. Mingis mõttes teeme oma firmas samasugust nõustamist, mida maksuametki teeb.

Tegin ettepaneku "Hakake OÜtama" 20. oktoobril toimunud teemaveebi ituudised.ee IKT aastakonverentsil naljaga pooleks ja nii seda publik ka mõistis. Ettepaneku tõsine mõte oli ikka see, et tegelege rohkem ettevõtlusega, kuna ühiskonnale on see kasulik. Lisasin hiljem, et loomulikult tuleb ka kõik maksud korrektselt maksta.

Kui rääkida OÜde maksustamisest, siis rahandusminister Sven Sesteri kokku kutsutud ministeeriumi ümarlauas tõdesid osalejad ja maksueksperdid, et vaatamata jõustunud kohtulahenditele õigusselgus nn OÜtamise vallas osaliselt ikkagi puudub.

Ministeeriumi esindajad lubasid seaduse tõlgendamiseks hakata välja töötama juhendit. Samas kuna teema on väga keeruline, siis niipea seda oodata ei ole. Maksuamet oli väga operatiivne ja teenusmajanduse koja ettepanekute põhjal täpsustas oma juhendit kohe järgmisel hommikul. Samuti ütlesid maksuametnikud ka selge sõnumi, et eesmärk ei ole hakata kedagi tagantjärele karistama, vaid anda nõu.

Maksud ja palgad

Tänaseks on minu arusaamises ettevõtjad ja maksuameti juhtkond ühiselt kohtumistel suuliselt tõdenud, et põhimõtteline ja määrav erinevus teenuse pakkumise ja töösuhte vahel on ettevõtlusriskide võtmine teenuse pakkuja poolt. Kui teenust pakkuv ettevõtja võtab reaalselt enda kanda ettevõtlusega seotud riskid ega saa teenuse ostjalt tööseadusandlusega tagatud töötaja hüvesid, siis on tegemist ettevõtlusega, mitte varjatud töösuhtega, ning kõik on maksunduslikult korrektne. Sellest põhimõttest siis võib ehk lähtuda.

Maksuamet on ka kinnitanud, et ettevõtjal on endale õigus palka määrata. Samas on teistpidi ka öelnud, et kui väikese OÜ omanik teeb ettevõtte heaks tööd, siis seda tööd tuleb töösuhtena vormistada ja selle töö pealt endale palka ja tööjõumakse maksta. Kui palju siis palka maksta, on ettevõtja otsus ja lähtuda saab ta sarnase töö turuhinnast. Kui ta teeb tööd oma ettevõtte heaks, aga tööna seda ei vormista ja tööjõumakse ei maksa, siis ta riskib vaidlusega maksuametiga.

Mida võib saada, millest tuleb loobuda?

Nüüd kerkib küsimus, et mida on arendajal sellest võita, aga ka kaotada. Kui arendaja on piisavalt julge ja iseseisev, et oma ettevõtet opereerida ja teenust pakkuda, siis teoreetiliselt saab ta säästa kuni paarsada eurot maksude arvel. Samas peab ta arvestama, et ettevõtjana peab ta loobuma sisuliselt tööseaduse kaitsest, olles tööandja iseendale. Juhul, kui ta maksab endale vähem palka, kui turul sarnase töö eest makstakse, siis ta võtab riski, et maksuamet seda ei usu.

Ja teiseks, kui ta säästab osa maksukoormusest, siis saab ta vastavalt riigilt ka vähem riigipensioni, vanemahüvitist ja ajutise töövõimetuse hüvitist. Ning töötuskindlustuse hüvesid ei saa ettevõtja riigilt üldse, võrreldes töötajaga. Seega ei saa sellist otsust inimesele ei soovitada ega ka keelata - igaüks peab ise kaaluma ja ise otsustama, kas ettevõtjaks hakkamise riskid ja kulud tasuvad ikka ära või mitte.

Jutt, et väikeettevõtja saab palgatöötajaga võrreldes suure ja ebaõiglase maksueelise, ei ole õige, sest sotsiaalmaksu laekumise vahe keskmiselt mikroettevõtte töökohalt ja keskmiselt suurettevõtte töökohalt on ca 100 eurot kuus. Arvestades, et ettevõtja saab ka vähem riigilt sotsiaalkaitset, on need kaks numbrit üsna kenasti tasakaalus.

Oluline osa majandusest

Praegu on Eestis umbes 65 000 alla üheksa töötajaga ettevõtet, kokku töötab neis ca 110 000 inimest. See on väga oluline osa majandusest.

Vastuseks ajakirjaniku küsimusele, et mida selle ettepaneku läbiminek mulle kui  tarkvarafirma juhile kaasa tooks, ütlen ma, et Helmese kui Eesti mõistes suure tarkvaraettevõtte jaoks ei ole ärilisest seisukohast olulist vahet, kas maksta töötajale palka ja selle pealt tööjõumaksud või osta teenust turul kujunenud hindade järgi. Tarkvara allhanketurul on hinnad üsna välja kujunenud ja suuremad tarkvara arendajad mingit võitu maksude arvel ei saa, kui allhanget kasutavad.

Allikas: ITuudised 

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Turistid Raekoja platsil. 10:00 30. juuli 2016

Soomlased jooksevad Eestile tormi

Sel aastal külastavad soomlased jälle aktiivsemalt Eestit ning võivad prognoosi järgi püstitada koguni rekordi.
18:11 29. juuli 2016

Halb üllatus USAst

13:00 29. juuli 2016

Uus sool Kreeka haavadele

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

251 725 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Exxoni kasum tegi suure languse
19:30 29. juuli 2016

ExxonMobili kasum kukkus 60%

11:56 29. juuli 2016

Barclaysi kasum kahanes

11:15 29. juuli 2016

Aprangalt head tulemused

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.