Küberkuritegevus ohustab ka väikefirmat

23. jaanuar 2016, 09:00

Joseph Carson Wiretrapi juht Joseph Carson.
Foto: Erakogu

Küberturvalisus pole ainult suurte ettevõtete (pankade ja telekomide) ja riikidevahelise kübersõja teema. Küberkuritegevuse ohvriks võib langeda ka ühemehe firma või eraisik, kirjutab Wiretrapi juht Joseph Carson.

Viimased aastad olid küberkurjategijatele globaalselt töised – varastatud andmete hulk on aastaga kasvanud 5–6 korda. Eelmise aasta enim kajastust saanud küberrünnakute hulka kuuluvad näiteks iCloudi juhtum, kus brute force meetodil murti sisse mitmete kuulsuste piltidele ja dokumentidele ja eBay andmevargus, mille käigus varastati suurel hulgal klientide andmeid ja salasõnu.

Jaekaubandus, tehnoloogia, finants ja avaliku sektori asutused juhivad enim rünnatud asutuste nimekirja ning jõudsat kasvu teevad selles nimekirjas ka logistika ning kriitilise taristu ettevõtted.

Tihti mõeldakse, et minu ettevõte pole nii tähtis, et keegi seda ründaks või minuga ei juhtu see kindlasti. Kuid kui turvaliselt on kaitstud meie isiklikud ning ettevõtte andmed ja dokumendid?

Põhjalik eeltöö

Kui suurt kahju võib teha kliendibaasi sattumine valedesse kätesse, kui palju maksab 8 tundi tootmisliini seisakut või kui suurt summat oled nõus väljapressijale oma arvuti uuesti lahtikrüpteerimise eest maksma? Küberkuritegevuse hoogne kasv võib praegu kaugena tunduvad mured tuua homme koduõuele.

Küberohu teadvustamine ja organisatsiooni riskide kaardistamine on asi, mida iga ettevõtja peaks esmajärgus läbi viima. Küberkurjategijad teevad aina põhjalikumat eeltööd ning suudavad peaaegu alati leida organisatsiooni nõrgima lüli, mida rünnata – on see siis sekretärile pahavaraga emaili saatmine, maha visatud võõra logoga mälupulk, mille müügiosakond uudishimust oma arvutisse ühendab või veebilehtede nakatamine, mida logistikamehed kohvipausi ajal lehitsevad.

Inimene eksib

On palju praktilisi asju, mida ka iga ettevõtja võib oma organisatsioonis teha, et vähendada küberkuritegevuse ohvriks langemise riski. Näiteks muuta salasõnad turvalisemaks ja uuendada perioodiliselt, teha andmetest koopiad, teise osapoole kaheastmeline tuvastus, et välistada identiteedivargusega seonduvaid riske.

Tihti on nõrgim lüli just inimene, kelle kaudu saadakse ligipääs ettevõtte arvutivõrkudesse. Seega on äärmiselt oluline, et küberturvalisuse ohtudest oleks teadlikud kõik organisatsiooni liikmed. Paha ei tee ka küsida, kas ettevõtte IT-inimesed on küberturvalisuse alal piisavalt kompetentsed ning läbinud vastavad koolitused.

    Joseph Carson
Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Märksõnad

Toimetaja valik

NanoFlowcell 11:00 23. juuli 2016

Soolveega sõitev auto kimab börsile

2 Liechtensteinist pärit elektriautode tootja NanoFlowcell AG teatas plaanist tulla järgmisel aastal börsile ning alustada revolutsiooni autotööstuses.
12:33 23. juuli 2016

IMF juht läheb kohtu alla

07:30 22. juuli 2016

Vargus maksuameti koduõuel

9
12:30 22. juuli 2016

Viimane VHSi tegija andis alla

10:45 22. juuli 2016

Kas Apple tuleks maha kanda?

2

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

252 400 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

10:00 22. juuli 2016

Ekspress Grupp laiendab haaret

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

09:00 22. juuli 2016

Bezos möödus Buffettist

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.