Erakondade teod toetagu väikeettevõtlust

03. veebruar 2014, 07:48

Eestis ei ole karjuvat vajadust uue erakonna järele, sest maailmavaate poolest on meil justkui enam-vähem kõik esindatud. Kui Eestis peaks tekkima uued parteid, siis ettevõtjana ootan neilt eelkõige ettevõtlust soodustavat ja arendavat poliitikat, kirjutab Katri OÜ juhataja Artur Kasak.

Teatavasti kuuluvad peaaegu kõik Eestis tegutsevad ettevõtted väikese ja keskmise suurusega ettevõtete hulka. Nendest omakorda üle 90% on kuni 10 töötajaga mikroettevõtted, mistõttu avaldavad sellised firmad Eesti majanduse arengule väga suurt mõju. Seega võiksid nii uued kui vanad erakonnad keskenduda rohkem sellele, kuidas parendada just mikro- ja väikeettevõtete olukorda ning tõsta nende konkurentsivõimet nii kodus kui ka välisturgudel.

On oluline, et seadusandlikud muutused ja tööturu meetmed toetaksid ettevõtete loomist ja arengut. Kindlasti ei ole vähemtähtis maksude korrektne tasumine ja aus konkurents.

Vale oleks väita, et võimul olevad parteid ettevõtlust pidurdavad, kuid eelarveaukude lappimiseks võiks valitsus otsida muid viise, mitte ettevõtjatelt hüvesid ära võttes ning lisakohustusi peale pannes. Pean siinkohal silmas hiljuti riigikogus menetluses olnud ettevõtluses kasutatavate sõiduautode sisendkäibemaksu mahaarvamise piiramist koos muude firmaautodega seotud regulatsioonidega ning käibemaksudeklaratsiooni lisas üle 1000euroste arvete kajastamise kohustust.

Kui rahandusministeerium viitas eelnõu parlamenti saates muu hulgas probleemile, et palgatöötajad, kes teevad kulutusi oma palgast, on kõrgemalt maksustatud ja ebavõrdses seisus, siis täielikku võrdsust ei saagi kunagi olema. Kuid olla ettevõtja või firmajuht pole sugugi meelakkumine, nagu paljud võib-olla arvavad. Kellast kellani töötamine on vaid palgatöötajate privileeg, mis suuremale osale ettevõtjatest on võõras. Samuti on vastutuse tase firmajuhil kümnetes kordades suurem kui palgatöötajal. Eks igaüks vaatab asju oma mätta otsast, kuid tööandjaid on vaja ning mida rohkem neid on, seda parem ka palgalistele.

Riigi kokkuhoiust rääkides oleks viimane aeg Eestis ellu viia omavalitsuste haldusreform ning koondada ametnike armee. Sageli pakutakse, et sellega kaasneks vaid suurem tööpuudus maapiirkondades, ent mina arvan vastupidiselt. Vähegi agaramad praegused ametnikud tuleksid koha kaotamise tõttu nii-öelda mugavustsoonist välja ja alustaksid ettevõtlusega. Sellel on pikemas perspektiivis palju positiivsem mõju kohalikule elule-olule.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. February 2014, 09:42
Otsi:

Ava täpsem otsing