Ungari toetab lapsi ja ettevõtlust soodustustega

26. aprill 2014, 13:14

Ungaris nagu Eestiski on mureks rahva vananemine. Ungari on läinud aga abitoetuste jagamise asemel maksusoodustuste tegemise peale, kirjutab Gedeon Richter Eesti filiaali juhataja, Ungari aukonsul Tartus Istv?n B?n.

Demograafilise probleemi lahendamiseks on Viktor Orbani valitsus nimelt otsustanud anda lasterikastele peredele suuri maksusoodustusi: ühe lapse eest – 33 eurot, kahe eest 69 eurot ning kolme ja enama lapse eest 344 eurot kuus. Sellega on lasterohked pered peaaegu et maksudest vabastatud.

Lühidalt maksudest rääkides on Ungaris sotsiaalmaks 27% ja professionaalsete oskuste eest võib saada toetust kuni 1,5%. Üksikisiku tulumaks on 16%, pensionikindlustus 10%, tervisekindlustus on 7% ja töötukassa maks 1,5%.

Soodustused on olulisel kohal ka Ungari majanduses ja ettevõtluses. See võiks anda siinsetelegi ettevõtjatele mõtteianet, miks mitte investeerida Ungarisse. Ungari eelis Eestiga võrreldes on valitsuse kohustus lihtsustada väike- ja keskmise suurusega ettevõtete asutamist ning suurte ettevõtete konkurentsivõime parendamine. Ungarisse tulevad ettevõtted saavad alustamiseks riigilt tuge ja maksusoodustusi. Maksusoodustuse määr võib olla makstavatest maksudest kuni 80%, kui investeeringu maht ületab 100 miljonit eurot. Tootmisettevõtetele on riik viimase kümne aastaga jaganud toetust 535 miljonit eurot.

Välisinvesteeringud Ungarisse olid 2012. aastaks ületanud 71,6 miljardit eurot, suurem osa on läinud teenindusse ja töötlevasse sektorisse. Suurimad investeeringud kuuluvad seejuures Saksamaa, Hollandi ja Austria kapitalile. Välismaale oli 2012. aastaks investeeritud Ungari kapitali 21,5 miljardit eurot.

Tähelepanuväärne on seegi, et Ungari riik tuli hiljutisest kriisist edukalt välja ilma välisabi kasutamata, mis loob usaldusväärsust. Erinevalt üldlevinud praktikast võttis valitsus vastutuse sellega, et maksis tagasi osa välisvõlga. Loomulikult ei ole majandusprobleemidele ainuõigeid lahendusi. Ungari valitsuse otsused ja lahendused olid ootamatud ja tekitasid palju küsimusi, kuid 2013. aasta majanduskasvu (+1%) järgi võib tõdeda, et oldi edukad. Käesoleva aasta prognoos pakub Ungari majanduskasvuks kuni 2,5%.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. April 2014, 13:14
Otsi:

Ava täpsem otsing