Ärikoolid ettevõtjaks ei õpeta

13. mai 2014, 09:56

Ettevõtjaks hakkamiseks on vaja julgust, püsivust ja jõudu. Neid aga ei saa kaasa ärikoolidest, kirjutab idufirma TransferWise üks asutaja, Aasta Ärimees 2013 Taavet Hinrikus.

Edukas ettevõtlus on osalt kunst, osalt õnn. Pole olemas lollikindlat valemit, mida selgeks õppida. Muidugi võib uurida õnnestunute kogemusi ja lugusid, kuid needki pigem tõstavad su võimalusi õnnestumiseks kui pakuvad kindlat teed eduni.

Ärikoolidest saab kaasa hea tööriistakasti finants-, turundus- ja juhtimistööriistadega. Ehkki see annab äritegemiseks hea teoreetilise baasi, pole neist tööriistadest tihti kasu enne kui firma on kasvanud 50 või 100 töötajaga ettevõtteks. Neist pole kasu noore firma alustamiseks.

Suhetest tõuseb kasu. Pigem saad koolist võrgustiku ühtemoodi mõtlevate inimestega, mis võib osutuda kasulikuks, kui nad edukaks või mõjukaks saavad. Samas on suhtevõrgustik oluline igal juhul ning kasulike kontaktide loomiseks ei pea käima koolis või kursustel.

Idufirmas on kriitiliseks töötavate inimeste oskused - õige meeskonna koostamine ning nende pidevalt enda ületama motiveerimine on alustavas äris väga oluline. Samas ei õpetata ärikoolides piisavalt, kuidas kõige paremini teisi juhtida ja nendega suhelda. Selle asemel on õppekavas meeskonnatööd, mis pigem soodustavad loomulikku suhtlusoskust.

Ärikoolid peaksid pakkuma tööriistu ja lähenemisi, mille on omaks võtnud idufirmad - näiteks lean startup (metoodika, mille eesmärk on pidev uuenduste loomine ettearvamatus keskkonnas). See võimaldaks ettevõtjail luua tarbijatele vajalikke tooteid ja teenuseid, samas suuri investeeringuid tegemata.

Koolid varustavad panku ja nõuärisid. Peamine probleem ärijuhtimisõppes on piisava toe ja nõu puudumine neile, kes soovivad oma äri rajada. Õpe pole mõeldud ettevõtjaile, sest ärikoolide suurkliendid on hoopis konsultatsioonifirmad ja pangad. Kuniks see nii on, õpetataksegi töötajaid neile sektoritele.

Ettevõtjad aga vajavad teistsugust lähenemist. Neil on vaja oskusi, kuidas suurepärase idee leides see teoks teha. Nad peavad oskama näha võimalusi, keskenduma visioonile ja selle ellu viimiseks töötama. Samuti vajavad nad julgustust, et oma veendumustele kindlaks jääda.

Nii liituvadki ettevõtjad äriõppe asemel pigem dünaamilise ja elava idufirmade maailmaga. Sa võid omale kogu maailma teooria selgeks teha, aga see ei asenda oma äri alustamise põnevust.

------

Kommentaar ilmub 14. mail Äripäeva erilehes Koolilõpp. Lisaks saab erilehest lugeda, millised eelised annab haridus välismaalt, kuidas karjääri aastaks pausile panemine tööle hoo sisse lükkab ning miks on suhted koolis ja tööelus olulised.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. May 2014, 13:47
Otsi:

Ava täpsem otsing