Miks eelistavad tehnoloogiafirmad USA börsi?

04. november 2014, 14:36
Alibaba asutaja ja juht Jack Ma tähistas ettevõtte IPOt 19. septembril New Yorgi börsi kauplemispõrandal.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141104/BORS/141109902/AR/0/AR-141109902.jpg

Börsile tikkuvad globaalsed tehnoloogiafirmad eelistavad aktsiate emiteerimiseks USA, mitte Euroopa turge - tänu sealsetele parematele kasvuväljavaadetele.

Nasdaqi Euroopa börsinoteeringute juht Adam Kostyali kinnitas CNBCle, et kui traditsioonilistel sektoritel läheb hästi ka Euroopas, siis kiiret kasvu näitavatel tehnoloogia- ja tervishoiusektoritel läheb USAs üldiselt paremini.

Tema hinnangul otsivad paljud USAsse liikuvad sektorid õiget analüütikute ja investorite baasi ning kasvuvõimalusi. „Sellest vaatenurgast on USA potentsiaal kasvu väärtustamisel parem kui Euroopas.“

Nii tegi alles septembris New Yorgis kõigi aegade suurima aktsiate esmaemissiooni ehk IPO Hiina suurim e-kaubandusettevõte Alibaba. Alates börsidebüüdist on e-kaubamaja aktsiad rallinud üle 45%.

Ehkki IPO tehti ajal, mil aktsiate börsil noteerimine on finantskriisi järgselt jahenenud, on Kostyali hinnangul see langustrend pöördumas. „Kui vaatate turu nõudlust, siis arvan, et näeme turul veel IPOsid ja 2015. aasta tuleb huvitav,“ leidis ta. „Ei ole mingit põhjust, miks teine Alibaba-suurune firma ei võiks lähitulevikus börsile tulla.“

Kõik analüütikud sellega ei nõustu ja pessimistide arvates tähistas Alibaba IPO turu tippu, sest nii suurte tehingute tegemiseks peavad investorid olema erakordselt entusiastlikud. Mäletatavasti kaasas kaubandushiid üle 20 miljardi dollari.

Tehnoloogiaindeks Nasdaq on tänavu näinud suurimat IPOde hulka alates 2000. aastast – praeguseks on börsil juba 160 uustulnukat. Nende seast leiab mitmeid maailmanimesid nagu kaameratootja GoPro või Euroopa finantsteabeettevõte Markiti. Viimane on ühtlasi tänavu Euroopa suurim ookeanitagune tehnoloogia-IPO.

PricewaterhouseCoopersi andmetel kaasas Euroopas ajavahemikus jaanuar-september 289 ettevõtet 40,3 miljardi euro võrra. Seda on kolm korda rohkem kui aasta varem samal perioodil.

Auditeerimisfirma teatel on IPOde aktiivsus tänavu üleilmselt erakordselt kõrge ja esimese 9 kuuga kaasati 137 miljardit eurot. Mõistagi kaasati enim raha USA börsidelt, kus kolme kvartaliga leidis ettevõteteni tee investorite 52,4 miljardit dollarit.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. November 2014, 14:49
Otsi:

Ava täpsem otsing