Iraani tuumakõnelused lükati edasi

24. november 2014, 17:10
Iraani tuumakõnelused Viinis.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141124/BORS/141129848/AR/0/Iraani-tuumakõnelused.jpg

Täna peetud tuumakõnelused Iraani ja kuue suurriigi vahel lükati edasi tuleva aasta juunisse, sest osapooled ei jõudnud tänaseks seatud tähtajaks kokkuleppele.

Wall Street Journali teatel on see juba teine kord, mil lõpptähtaega on nihutatud. Erimeelsused Iraani tuumaprogrammiga seoses on veninud juba 11 aastat.

Ühendkuningriigi kaitseminister Philip Hammond ütles täna, et olemas on „selge eesmärk“ järgmise kolme kuu jooksul poliitilistele kokkulepetele jõuda. Pärast seda on ekspertidel juunini aega lõplike kokkulepete täielikuks sõnastamiseks.

Läbirääkijad soovivad jõuda lõplikule kokkuleppele Teherani tuumaprogrammis ja vastutasuks leevendatakse Iraanile kehtestatud rahvusvahelisi sanktsioone.

Hammond täpsustas, et järgnevatel kuudel jätkab Iraan varem sätestatud tingimustest kinni pidamist ja saab samal ajal osaliselt kätte 700 miljoni dollari eest naftaekspordi tulusid, mis on praegu USA sanktsioonide tõttu välisriikides kinni peetud.

Mõned diplomaadid ja vaatlejad on öelnud, et lõpliku kokkuleppega viivitamine võib survet Iraanile õõnestada ja muuta kompromissile jõudmise raskemaks. Mitmed USA võimuesindajad on varem lubanud kehtestada Iraanile karmimaid sanktsioone kui täna, 24. novembril kokkuleppele ei jõuta.

Iraaniga peavad läbirääkimisi USA, Venemaa, Hiina, Ühendkuningriik, Prantsusmaa ja Saksamaa.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2014, 17:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing