Artikkel
  • Kuula
    Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

    Vene raha juhib temperament ja usk dollarisse

    LHV maaklertegevuse juht Alo Vallikivi leiab, et Venemaale investeerimine on hulljulge temp.Foto: Eiko Kink

    Mõistmaks ühe või teise investeeringu tagamaid, ei pea alati sukelduma suhtarvude analüüsi peensustesse, vaid selgub, et investeerimisotsuste puhul on oluline roll mängida ka rahvusel.

    Nõnda erinevad juba ainuüksi eestlaste ja siin elavate venelaste investeeringud sageli nagu öö ja päev. Vaatamata sellele, et Vene riigipea Vladimir Putin vannub oma sõnavõttudes lääne poliitikat eesotsas Ameerika Ühendriikidega sageli maapõhja, siis üht osa USA majandusest armastavad vene juurtega kodanikud palavamalt kui midagi muud – nende jäägitu lugupidamine kuulub USA dollarile.
    Sama tendentsi on enda sõnul täheldanud ka Swedbanki privaatpanganduse investeeringute juht Tarmo Tanilas. „Dollari usku on vene kliendid kogu aeg olnud ja see on ka üks peamisi põhjuseid, miks valdava osa vene klientide portfellide tootluse mõõtmine käib erinevalt eestlastest dollarites, mitte eurodes,“ avaldas ta.
    Vene klientide dollarilembust kinnitas ka LHV maaklertegevuse juht Alo Vallikivi, kelle hinnangul on viimased sündmused trendile hoogu juurde lisanud. Viimaste kuude rubla langus on tema sõnul tähendanud seda, et rublasid niisama kontol ei hoita ning need on konverteeritud dollariteks või siis ostetakse rublas noteeritud aktsiaid.

    Ärge tormake VenemaaleEge Metsandi, Nordea Baltikumi säästmis- ja investeerimistoodete üksuse juht

    Meie panga soovitus klientidele on alati selline, et portfell peab igal juhul olema hajutatud. Kui kliendil on mõne konkreetse regiooni või riigi kohta selge nägemus, võib ta tõsta või langetada selle regiooni osakaalu. Selles valguses puudub meie soovituslikust portfellist Venemaa ja kogu Kesk- ja Ida-Euroopa regioon. Põhjuseks oli liiga kõrge risk ning sellele mitte vastav tootluse potentsiaal suure ebakindluse ning kõrge geopoliitilise riski tõttu. Tagantjärele hinnates osutus see õigeks otsuseks.

    Kui vaadata, mis on Venemaa investeerimispotentsiaal, tuleb eraldi vaadata turu atraktiivsust lühiajalisemale kauplejale ja pikaajalisele investorile. Põhja püüdmine puudutab pigem kauplejaid, kes üritavad saada kasu ülemüüdud aktsiaid ostes ja lühiajalisele põrkele panustades. Ajalooliselt tasus alati osta siis kui turul oli paanika, mille tulemusena said aktsiad oluliselt ülemüüdud. Isegi parun Rotschild ütles juba 18ndal sajandil, et „aeg on osta siis, kui veri on tänavatel“. Viimased liikumised Vene valuuta- ning aktsiaturul küll näitasid paanika märke ning lühiajaline põrge on võimalik, kuid me ei soovitaks siiski ülikõrge riski tõttu eraisikust investorile sellele turule hetkel tormata.

    Soovitame klientidele pikaajalist investeerimist, seega pigem keskendume Vene turu pikemajalisele väljavaatele. Pikaajalise investori jaoks ei ole otseselt nii tähtis kui allamüüdud ja odavad teatud aktsiad võivad olla, sest odavusel võib olla põhjus. Kuigi hind on ka oluline, siis pikaajalisi investoreid huvitavad eelkõige tuleviku ootused ja arengupotentsiaal. Venemaa aktsiatel oli ajalooliselt üks madalamaid P/E (hind kasumi kohta) suhteid maailmas, mis tähendas seda, et aktsiad olid suhteliselt odavad. Aga otsus investeerida sinna oleks osutunud valeks, kuna aktsiad olid odavad kõrge poliitilise riski ning ebakindla tuleviku väljavaate tõttu.

    Kuigi aktsiad on veelgi odavamaks läinud ja on 2009. aasta põhja lähedal, siis Venemaa majanduse perspektiivid ja seega ka aktsiate tootluse väljavaated on hetkel väga kehvad. Venemaa majandus sõltub väga suures osas toormehindadest, eriti naftahinnast. Üle poole riigi ekspordimahust tuleb nafta ekspordist. Nafta hinnad on oma tippudest kukkunud üle 40% ja kauplevad praegu 60 USA dollaril barrelist, samal ajal kui Venemaa riigieelarve oli valmistatud arvestades hinnaga 95 dollarit barrelist. Naftahinna languse tulemusena on rubla kaotanud peaaegu poole oma väärtusest ning Vene keskpank pidi tõstma intressi 17%ni, et oma valuutat kaitsta ja võidelda inflatsiooniga.

    Aga selline intress avaldab väga negatiivset mõju juba niigi sanktsioonide tõttu kannatanud majandusele. Selle tulemusena prognoositakse järgmisel aastal Venemaa majanduse langust kuni 5%, kui nafta hind jääb praegusele tasemele, mis on ka väga tõenäoline. Paljud analüütikud näevad, et hetke olukord on väga sarnane 1998. aasta kriisiga. Kui 1998. aasta sündmused peaksid korduma ja Venemaa ei maksa oma 670 miljardit dollari suurust riigivõlga tagasi, siis võib kriis levida üle maailma ja kannatavad ka teised turud. Kuigi usume et seekord maksab Venemaa oma võlad ikkagi kinni, soovitame siiski seda turgu vältida seni kui olukord seal ei hakka näitama paranemismärke ning ka naftahinnad ei hakka taastuma.

    Kõik teed viivad USA börsile
    Vallikivi täheldas, et kui eestlased on investorina pigem isetegutsejad ja hüppavad üsna kiiresti Balti turult USA turule, siis venelased seevastu soovivad rohkem arutada, kauplevad tihti koos sõpradega ning sellest sõltub ka turgude valik. Üldjuhul jõuavad tema sõnul kõik kliendid lõpuks ikka kõige aktiivsema ja likviidsema turu ehk USA väärtpaberituru juurde.
    Erinevusi eesti ja vene rahvusest investorite käitumises on märganud ka Tanilas, kelle sõnul on need vene kliendid, kes investeerivad enda väärtpaberikonto kaudu, tavaliselt eestlastest temperamentsemad ning armastavad võtta suuri riske. Samuti olla nende investeeringud sageli sektorites, millega ise igapäevaselt kokku puututakse.
    Swedbanki andmetel on panga varahalduse klientide seas nii residendist kui mitteresidendist vene kliente. Mitteresidente on arvuliselt ligi 40%, kuid nende varad moodustavad 60% vene klientide varadest ehk nende portfellid on suuremad. Aktiivsemalt kauplevaid klientide arv ei ületa panga teatel 5% klientide üldarvust kuna valdav osa vene kliente on valinud portfellihaldusteenuse.
    Viimased arengud on muutnud ettevaatlikuks
    Ajalooliselt on vene kliendid Swedbanki vahendusel Venemaalt ostnud eelkõige sealseid liideraktsiaid nagu Sberbank, Gazprom, Novatek ja Rosneft. Tanilas nentis, et viimase aja poliitilised arengud on muutnud kliente ettevaatlikumaks ning kohalikest aktsiatest on liigutud kas USA aktsiate või siis Venemaa riigivõla suunas, mille tootlus on viimasel ajal kõvasti tõusnud. „Venemaa riigi võimet oma kohustusi täita täna veel usutakse,“ põhjendas ta.
    LHV teatel on tehingute aktiivsus jäänud eelmise aastaga võrreldes üsna ühele tasemele ning samal tasemel on ka klientide arv, kes teevad tehinguid otse Venemaale.
    „Paraku on rubla kursi pea 50% langus tähendanud, et investorid on Vene turul üsna korralikult kõrvetada saanud,“ möönis Vallikivi. Micex indeks on küll aasta tippude lähedal, kuid see pannakse kokku rublades noteeritud aktsiatest. RTS indeks, mis vaatleb dollaris noteeritud aktsiaid on tippudest 50% madalamal.
    Ühisosa on konservatiivsus
    Ometi leidub eesti ja vene rahvusest investorite seas ka ühisjooni. Tanilas selgitas, et vene klientide portfellide strateegiad on sarnaselt eestlastega aja jooksul muutunud konservatiivsemateks ning kõige enam kliente on hetkel investeerinud reaalväärtuse strateegia kohaselt, kus aktsiaid on keskmiselt 15% ning võlakirju 85%.
    Võrreldes eestlastega vahetavad vene kliendid varahalduse teenuse raames oma investeerimisstrateegiat harvemini ning on võtnud pikema investeerimishorisondi. „Reeglina on tegemist pikaajalise rahaga, mida ei ole igapäevategevuses vaja,“ rääkis Tanilas.
    Ehkki Vene aktsiaturg on praegu konkurentsitult maailma odavaim, ei tormaks Tanilas ega Vallikivi enda sõnul sinna veel nii pea oma raha panustama. Tanilase hinnangul on praegu turul liiga palju on määramatust ning investeeringu riski-tulu suhe ei ole hea.
    „Venemaa aktsiad on küll maailma kõige odavamad, aga peamine mure on selles, et kas neid investeeringuid täna ostes nad homme ka sulle kuuluvad,“ lausus ta. 1998. aastal kukkusid aktsiad pea 95%. Sel aastal on kukutud ligi 25%, kuid langeva rubla ja ebastabiilse nafta tingimustes võib üha kasvav paanika Tanilase sõnul turge veel märkimisväärselt kukutada. „Hetkel on tegemist langeva noa püüdmisega, kusjuures nuga langeb üha kiirema tempoga ja tal on väga pikk ja terav lõikepind.“
    Sama meelt jäi ka Vallikivi, märkides, et idanaabri turule investeerimiseks on vaja olla väga julge ja praeguses situatsioonis klassifitseeriks ta selle pigem hulljulguseks. Samuti viitavat väga paljud märgid alates nafta hinnalangusest ja välissanktsioonidest kuni rubla devalveerimine ja keskpanga intressitõstmiseni nn täiuslikule tormile. „Sellises olukorras ootaks enne investeerimist pigem tormituulte vaibumist,“ rõhutas ta.
  • Hetkel kuum
Seotud lood

Tarmo Virki: õpetajad, palun streikige varsti jälle
Kui talvel õpetajad streikima asusid, siis loodi hetkeks suurepärane võimalus praegust haridussüsteemi lammutama asuda. Sest olgem ausad, selleks on viimane aeg, kirjutab ettevõtja ja Äripäeva iduettevõtete teemaveebi FoundME.io juht Tarmo Virki.
Kui talvel õpetajad streikima asusid, siis loodi hetkeks suurepärane võimalus praegust haridussüsteemi lammutama asuda. Sest olgem ausad, selleks on viimane aeg, kirjutab ettevõtja ja Äripäeva iduettevõtete teemaveebi FoundME.io juht Tarmo Virki.
Pessimism USA intressimäärade langetamise osas mõjus turgudele pärssivalt
Föderaalreservi esimees Jerome Powell ütles teisipäeval, et inflatsiooni surumine keskpanga poolt seatud 2% tasemeni võtab oodatust kauem aega, mistõttu pole selge, millal intressimäärasid ikkagi langetatakse. Wall Street võttis uudise tõrksalt vastu: ehkki Dow 30 lõpetas napilt rohelises +0,17%, siis Nasdaq taandus -0,12% ning S&P 500 kukkus -0,21%.
Föderaalreservi esimees Jerome Powell ütles teisipäeval, et inflatsiooni surumine keskpanga poolt seatud 2% tasemeni võtab oodatust kauem aega, mistõttu pole selge, millal intressimäärasid ikkagi langetatakse. Wall Street võttis uudise tõrksalt vastu: ehkki Dow 30 lõpetas napilt rohelises +0,17%, siis Nasdaq taandus -0,12% ning S&P 500 kukkus -0,21%.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Graafikud: võrdle, kuidas sinu maakonnas ärid hakkama saavad
Kogu Eesti tundis 2023. aastal, kuidas majanduslikult keeruline aeg tegi oma töö. Ettevõtete koondamiste ja pankrottide tagajärjel vähenes töökohtade arv ja suurenes töötute hulk. Kuigi palgakasv jätkus, oli see hulga väiksem kui aasta varem. Vaatluse alla võtsime sel korral kaks maakonda, mis jäävad Harjumaalt ja Tallinnast vaadates Eesti teise otsa: Valgamaa ja Võrumaa. Need naabermaakonnad külgnevad Läti­ piiriga, mis võiks anda vähemalt geograafilise eelise ekspordiks.
Kogu Eesti tundis 2023. aastal, kuidas majanduslikult keeruline aeg tegi oma töö. Ettevõtete koondamiste ja pankrottide tagajärjel vähenes töökohtade arv ja suurenes töötute hulk. Kuigi palgakasv jätkus, oli see hulga väiksem kui aasta varem. Vaatluse alla võtsime sel korral kaks maakonda, mis jäävad Harjumaalt ja Tallinnast vaadates Eesti teise otsa: Valgamaa ja Võrumaa. Need naabermaakonnad külgnevad Läti­ piiriga, mis võiks anda vähemalt geograafilise eelise ekspordiks.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Metallitööstus sunnib end raskel ajal vastu võtma iga töö
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Finora Pank värbas Tallinna Sadama tippjuhi
Eesti ettevõtjatele kuuluv Finora Pank värbas panga operatiivjuhiks ja juhatuse liikmeks Hanno Hussari.
Eesti ettevõtjatele kuuluv Finora Pank värbas panga operatiivjuhiks ja juhatuse liikmeks Hanno Hussari.
Kas rohepööre tähendab eurokommunismi? Või on see lihtsalt üks utoopia?
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Volkswagen Golf 50: kuidas Põrnika järeltulijast kujunes hea auto mõõdupuu
Märtsi lõpus möödus pool sajandit päevast, mil algas Volkswagen Golfi tootmine. Ikoonilise Põrnika järeltulijast sai ettevõtte jaoks veelgi olulisem mudel.
Märtsi lõpus möödus pool sajandit päevast, mil algas Volkswagen Golfi tootmine. Ikoonilise Põrnika järeltulijast sai ettevõtte jaoks veelgi olulisem mudel.
FT: Venemaal miljardeid teeniv Austria pank reklaamis laienemisplaane
Raiffeisen Bank International, mis teenib poole grupi kasumist Venemaal ja Valgevenes, reklaamis end Venemaal suurte kasvuplaanidega.
Raiffeisen Bank International, mis teenib poole grupi kasumist Venemaal ja Valgevenes, reklaamis end Venemaal suurte kasvuplaanidega.
Raadiohommikus: 5MIINUSE börsirämmarist ja kinnisvarast nii meil kui Hispaanias Uus võimalus: jäta küsimusi hommikuprogrammi külalistele
Teisipäevane hommikuprogramm võtab fookusesse Äripäeva lugejate ja kuulajate kaks meelisteemat – investeerimise ja kinnisvara.
Teisipäevane hommikuprogramm võtab fookusesse Äripäeva lugejate ja kuulajate kaks meelisteemat – investeerimise ja kinnisvara.