Artikkel
  • Kuula
    Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

    Eestlased Brasiilias: meeleolu on halb

    Protestid koguvad hoogu – sajad tuhanded inimesed üle kogu Brasiilia süüdistavad Dilma Rousseffi valitust korruptsioonis ja majanduse kihvakeeramises.Foto: EPA

    Kui Eestis meenutavad masu veel vaid Euroopa keskpanga tugiostud ja pigem tuntakse muret kasina kasvu pärast, siis Brasiilias tegutsevatel kaasmaalastel on värske kogemus varnast võtta – Lõuna-Ameerika edulugu seisab silmitsi tõsise majanduskriisiga ja surutise lõppu ei paista kuskilt.

    Kuidas Brasiiliasse investeerida?

    Kõige lihtsam on investeerida Brasiilia-suunalisse börsil kaubeldavasse fondi EWZ (iShares MSCI Brazil Capped ETF), mis kaupleb USA dollarites.

    Kui investor soovib investeerida eurodes, võib valiku teha näiteks Prantsusmaal kaupleva indeksaktsia RIO FP (Lyxor ETF Brazil I Ibovespa) kasuks.

    Kaubelda saab aga ka suure hulga Brasiilia aktsiatega, mis on registreeritud USA börsidel ja kauplevad dollarites.

    Eestlanna Grete Kõrgesaar töötab juba mõnda aega Sao Paulos rahvusvahelises tarneahelatarkvara ettevõttes Ladina-Ameerika müügimeeskonnas. Ta nentis, et meeleolu Brasiilias on läbivalt pessimistlik. Realistlike lahenduste suhtes ollakse eriarvamusel, aga majanduskriisi põhjustes on rahvas tema sõnul üksmeelne.
    „Ebaefektiivsus, korruptsioon valitsuses ja kohalikes suurfirmades ning lühinägelikud investeeringud on viinud seni igasse suunda rikkuse ja ennenägematu kasvu lubadusi heitnud Brasiilia olukorda, kus tänavu on tööst ilma jäänud juba ligi 3,5 miljonit inimest,“ märkis 2013. aastal Fundacao Armando Alvares Penteado ülikooli vahetusüliõpilaseks läinud Kõrgesaar.
    Valitsus pakub tema sõnul lahendusena välja niigi rohkete maksude taaskordse tõstmise ja lisamise. Arutluse all on näiteks kõikvõimalike pangatoimingute riiklik taasmaksustamine (seesugune maks, CPMF, oli Brasiilias juba 2007. aastani – toim).
    Tarbimine löögi all
    Kõrgesaar möönis, et tavainimeste reaktsioon olukorrale on ootuspärane – tarbimist piiratakse hädavajalikuni, kirutakse valitsust, korraldatakse lugematuid meeleavaldusi ja, kel võimalik, lahkub perega stabiilsemasse ja turvalisemasse keskkonda – näiteks Kanadasse.
    Ta lisas, et spetsialistid jagavad meedias nõu, kuhu oma vara paigutada, et see ajas liialt väärtust ei kaotaks. 12 kuu keskmine inflatsioon kuni augustini on 9,53%. „Näiteks raha pangakontol seista laskmine on tembeldatud selle tuulde lennutamiseks,“ selgitas ta.
    Kõrgesaare hinnangul ei jää rahval üle muud, kui aktsepteerida paratamatut – ükskõik mis lahendus vastu võetakse, tavainimene, eelkõige töölisklass, saab igal juhul põhikoorma enda kanda ja kiiret lahendust loota ei ole. „Sellest hoolimata lausub brasiillane kõige peale nii: „Kriisiolukorras ühed nutavad ja teised müüvad taskurätikuid,“* ja leiutab seejärel mõne uue loomingulise viisi, kuidas hakkama saada, elatist teenida ja kitsast olukorrast maksimum välja pigistada. Just nii nagu ta alati teinud on,“ tõdes ta.
    Dilma Rousseffi toetus on langenud rekordmadalale.Foto: EPA

    Krimelte OÜ

    Eesti päritolu Euroopa juhtivaid ehituskeemia tootjaid.

    Omab 2/3 osalust hüdroisolatsioone tootvas firmas Elasteq do Brazil. Sealne seitsmeliikmeline meeskond koosneb kohalikest inimestest, ettevõtet juhib aga Brasiilias resideeruv soomlane.

    Lisaks on Krimeltel Sao Paulo eesti rahvusest portugali keelt kõnelev müügiesindaja, kes vastutab kohaliku kliendiportfelli haldamise eest.

    Eesti eksportija on skeptiline
    Skeptiline on ka ehitusvahtu ja vuugihermeetikut Ladina-Ameerikasse eksportiva Krimelte ekspordijuht Tarmo Nork. Ta nõustus, et lootusi kiireks muutuseks hellitada ei maksa. Nork toonitas, et Brasiilia ehitussektor on languses juba 2014. aasta algusest alates. Kasuks ei tulnud seegi, kui mullu oktoobris, üsna kohe pärast viimase kümnendi kõige pingelisemaid presidendivalimisi lahvatas laiaulatuslik korruptsiooniskandaal riigi kontrollosalusega energiaettevõtte Petrobrasi ehk Petróleo Brasileiro ümber.
    „See mõjutas väga otseselt just ehitussektori käekäiku – skandaali olid segatud suured Brasiilia ehitusettevõtted,“ märkis igal aastal paaril korral Brasiiliat väisav Nork. Ta selgitas, et riik kui kõige suurem tellija on lõviosa ehitustellimustest peatanud, kaasa arvatud uued projektid. Sealhulgas seisab suurim elamuehitusprogramm Minha Casa, Minha Vida, mis moodustas veel 2013. aastal 32% kogu Brasiilia ehitusturu mahust.
    Nork tõdes, et ettevõtetel on probleeme kohustuste täitmisega, toimuvad suured koondamised – 2014. aasta juulist kuni 2015. aasta juulini koondati ehitussektorist 600 000 inimest. On ka pankrotte.
    Puudub üksmeel
    Saamaks usalduskrediiti koalitsioonipartnerite silmis, alustas president Dilma Rousseff küll valitsemiskulude kokkuhoiu reformiga, kuid see paistab Norki hinnangul olevat pelgalt kosmeetiline toiming vastaste tähelepanu kõrvale juhtimiseks.
    „Koalitsioonis pole kahjuks üksmeelt ja Brasiiliale vajalikke laiaulatuslikke reforme ei näi niipea tulevat,“ leidis ta. „Teada on ju ka, et Brasiilia majandus sõltub suuresti tooraineekspordist, ent toorainete supertsükkel on läbi saanud ja majandust turgutavat vajalikku tuge ei ole sealt lähiajal loota. Ma usun, et 2016. aasta on Brasiilia majanduses sama raske kui 2015. aasta.“
    Kui mullu kahanes Brasiilia ehitussektori käive 5,3% võrra, siis tänavu juba 7% jagu. Nork ütles, et Krimelte ootab Brasiiliast sama tulemust kui mullu, mil kogu grupi sealne aastakäive oli ligi 1,5 miljonit eurot.
    Brasiilia börsi käekäiku mõjutab paljuski ka päevapoliitika.Foto: EPA
    Mobius noolib hüljatud Brasiilia aktsiaid
    Kui riskikartlikumad investorid hoiavad Brasiilia aktsiatest nii kaugele kui võimalik, siis arenevate turgude guru Mark Mobiuse hinnangul on just nüüd õige hetk soodsaid pakkumisi otsida. Franklin Templeton Investmentsi arenevate turgude osakonna juht tõdes nädala alguses avaldatud blogipostituses, et Brasiilias on võimalus tohututeks muutusteks, juhul kui riigijuhid hakkavad ressursse efektiivsemalt kasutama.
    Mobius ei eita, et lühiajalised majandusprognoosid ei ole just kõige roosilisemad – toorainete hinnad on sügavas languses, Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) prognoosib, et riigi majandus langeb tänavu 3% ja tuleval aastal 1% võrra, börs on dollarites arvestatuna tänavu kukkunud 34% ja reaal on teinud arenevate turgude valuutadest konkurentsitult viletsaima esitluse.
    Tagatipuks langetas paljude analüütikute suureks üllatuseks reitingufirma Standard & Poor's läinud kuul Brasiilia krediidireitingu rämpsu tasemele (tasemelt BBB- tasemele BB+). Samuti nõutakse üha valjuhäälsemalt president Dilma Rousseffi ametist lahkumist, mida soodustab skandaal Petrobrasis ning valitsuse ebaseaduslike raamatupidamispraktikate ilmsikstulek.
    Mobiuse hinnangul peidavadki aga parimad investeerimisvõimalused end just paikades, kus investorite kindlustunne ripub veel vaid juuksekarva otsas. Tuleb vaid olla kannatlik ja valiv. „Brasiilia potentsiaalne kasv on nii suur, et on häbiväärne, et valitsus pole olnud efektiivsem,“ rõhutas ta.
    *„Numa crise, alguns choram e outros vendem lenco.“ – ütluse „Enquanto uns choram, outros vendem lencos.” („Sellal, kui ühed nutavad, müüvad teised taskurätikuid”) adaptatsioon, mis on kujunenud Brasiilias kasvuraskuste üheks tunnuslauseks.
  • Hetkel kuum
Seotud lood
Kõik seotud lood

Asjatundja: autoturg seisab kaubandussõja lävel Tesla müük kidub, Musk hämab
Eesti autoostja on segaduses, Euroopa muretseb Hiina autode pealetungi pärast, Tesla kogeb kehva müüki, kirjutab KPMG juhtimiskonsultatsioonide valdkonna juht Tarmo Toiger Äripäeva Infopanga mootorsõidukite müügi konkurentsiraportile antud kommentaaris.
Eesti autoostja on segaduses, Euroopa muretseb Hiina autode pealetungi pärast, Tesla kogeb kehva müüki, kirjutab KPMG juhtimiskonsultatsioonide valdkonna juht Tarmo Toiger Äripäeva Infopanga mootorsõidukite müügi konkurentsiraportile antud kommentaaris.
Kevadine hinnasula aktsiaturul paiskas ostukohad lagedale
Kasumijahil investorid ja kauplejad otsivad turul õiget aega investeerimistehingute tegemiseks. Õnnestunud tehinguks on vaja aga õigele ajale pihta saada kaks korda – esimest korda siis, kui ost sooritatakse, ja teist korda siis, kui hoolikalt valitud positsioon maha müüakse.
Kasumijahil investorid ja kauplejad otsivad turul õiget aega investeerimistehingute tegemiseks. Õnnestunud tehinguks on vaja aga õigele ajale pihta saada kaks korda – esimest korda siis, kui ost sooritatakse, ja teist korda siis, kui hoolikalt valitud positsioon maha müüakse.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Luksusturismi ettevõtjad õpetavad, kuidas meelitada rikkad metsa raha kulutama
Saates “Turismitund” võeti luubi alla, kuidas rikkad inimesed majanduslanguse ajal enda hellitamisega toime tulevad.
Saates “Turismitund” võeti luubi alla, kuidas rikkad inimesed majanduslanguse ajal enda hellitamisega toime tulevad.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Sääsepeletajate müüja: müüme toodet, millesse ise usume
Homeyard OÜ, mis on tuntud kodu- ja aiatoodete poolest, eristub läbimõeldud tooteportfelliga, keskendudes peamiselt sääsepeletajatele. Ettevõtte juht ja omanik Alari Ilves ütles saates “Kiired ja vihased”, et tema ei usu ütlusesse, et hea müügimees müüb kõik tooted maha.
Homeyard OÜ, mis on tuntud kodu- ja aiatoodete poolest, eristub läbimõeldud tooteportfelliga, keskendudes peamiselt sääsepeletajatele. Ettevõtte juht ja omanik Alari Ilves ütles saates “Kiired ja vihased”, et tema ei usu ütlusesse, et hea müügimees müüb kõik tooted maha.
Pauligi kontserni tippu jõudnud Mariell Toiger: tuleb lihtsalt pihta hakata
“Julgus peale hakata on ikkagi pool võitu ja läbi selle on võimalik jõuda ka kaugemale,” ütleb Soome Pauligi kontserni juhatusse jõudnud Mariell Toiger.
“Julgus peale hakata on ikkagi pool võitu ja läbi selle on võimalik jõuda ka kaugemale,” ütleb Soome Pauligi kontserni juhatusse jõudnud Mariell Toiger.
Äripäeva arvamusliider: kui tahame Euroopa toetust Ukrainale, peame andma midagi vastu
Kas eestlastest on saanud eurooplased? Lisaks: kui sügavaks osutub EKRE kriis ning kuidas teha päriselt rohepööret.
Kas eestlastest on saanud eurooplased? Lisaks: kui sügavaks osutub EKRE kriis ning kuidas teha päriselt rohepööret.
Asjatundja: autoturg seisab kaubandussõja lävel Tesla müük kidub, Musk hämab
Eesti autoostja on segaduses, Euroopa muretseb Hiina autode pealetungi pärast, Tesla kogeb kehva müüki, kirjutab KPMG juhtimiskonsultatsioonide valdkonna juht Tarmo Toiger Äripäeva Infopanga mootorsõidukite müügi konkurentsiraportile antud kommentaaris.
Eesti autoostja on segaduses, Euroopa muretseb Hiina autode pealetungi pärast, Tesla kogeb kehva müüki, kirjutab KPMG juhtimiskonsultatsioonide valdkonna juht Tarmo Toiger Äripäeva Infopanga mootorsõidukite müügi konkurentsiraportile antud kommentaaris.
Kaitsevägi värbas varasemast oluliselt rohkem tegevväelasi
2023. aastal asus tegevteenistusse läbi aegade suurim arv inimesi, teatas kaitseressursside amet.
2023. aastal asus tegevteenistusse läbi aegade suurim arv inimesi, teatas kaitseressursside amet.
Ain Kivisaar: Tallinna planeerimisamet vajab suurpuhastust
Tallinna kinnisvara arendamiseks on vaja teha Tallinna linnaplaneerimisametis suurpuhastus, ütles kinnisvaraettevõtte Metro Capital juht Ain Kivisaar.
Tallinna kinnisvara arendamiseks on vaja teha Tallinna linnaplaneerimisametis suurpuhastus, ütles kinnisvaraettevõtte Metro Capital juht Ain Kivisaar.