Kui edukalt võiks Iraan naftaturule siseneda?

23. jaanuar 2016, 15:45

Kui edukalt võiks Iraan naftaturule siseneda? Kui edukalt võiks Iraan naftaturule siseneda?
Foto: epa

Kui palju on räägitud sellest, kuidas Iraan plaanib sanktsioonide lõppedes naftaturule naasta ning turu musta kullaga üle külvata, on õhus üks pigem vähem küsitud küsimus: missuguses seisukorras Iraani naftaväljad üldse on?

„Tegu on suure küsimärgiga,“ lausus Societe Generale’i naftaturu uuringute juht Mike Wittner. Ta lisas, et enamikul naftakompaniidest pole olnud sanktsioonide tõttu Iraani naftaväljadele mingisugust ligipääsu, vahendab Bloomberg.

Iraan, kes oli kunagi OPECi suuruselt teine naftatootja, on teada andnud, et sanktsioonide lõppedes tõstetakse päevane naftatoodang aasta lõpuks ühe miljoni barrelini. Iraani tuumalepe jõustus 16. jaanuaril ning see tähendab, et maailm on Iraani mustale kullale valla.

Iraani naftaminister Bijan Zanganeh andis ühtlasi kohe teada, et Iraan tõstab päevase toodangu kohe 500 000 barrelini, mõne kuu jooksul viiakse toodang juba miljoni barrelini päevas. See tähendab, et niigi ülepakkumises naftaturg saab veel lisa.

Skeptilised analüütikud

Kõigi nende väljaöeldud numbrite juures jäävad analüütikud siiski skeptiliseks. Naftaväljadelt pumbatava nafta hulk sõltub suurel määral maa-alusest survest, mis aitab naftat välja pumbata. Mida rohkem naftat pumbatakse, seda väiksem on surve ning seega langeb ka toodangu maht. See on ühtlasi põhjus, miks naftakompaniid peavad pidevalt puurauke juurde tegema ning kasutusel olevaid naftaväljasid hooldama.

IHSi energiakonsultant Nariman Behravesh lausus, et pealtnäha lihtsad asjad, nagu ventiilide roostesse minemine, võib endaga kaasa tuua tõsiseid tagajärgi. „Need pole triviaalsed asjad ning võtab nii aega kui ka raha, et oma tootmissüsteem tööle saada. See pole lihtsalt kraani lahti keeramine,“ selgitas ta.

Qamar Energy konsultant ning varasemalt Shellis geoloogina töötanud Robin Mills nõustus Behraveshiga ning lisas omalt poolt, et parimal juhul suudetakse tootmist tõsta järgmise aasta lõpuks 800 000 barreli tasemeni.

Veidi rohkem positiivsust näitab välja Rahvusvahelise Energiaagentuuri juht Fatih Birol. „Iraani vanad naftaväljad on heas seisukorras. Ilma investeeringuid tegemata suudab Iraan ilma igasuguse vaevata tõsta järgmise kahe kuu jooksul päevase naftatoodangu 300 000 barrelini,“ leidis ta.

Sanktsioonid tegid tugevamaks

Teheranis asuva suure inseneeriaettevõtte Dana Energy tegevdirektor Mostafa Khoei lausus omalt poolt, et kuigi Iraan oli aastatepikkuses isolatsioonis, on riigi naftatööstus selle ajaga vaid tugevamaks muutunud. Naftamaardlate otsimist ning arendustegevust pole tema sõnul kunagi peatatud. Tõsi, nii arendus- kui ka otsimistegevuse kiirus aeglustus mõnevõrra, sest kulud tõusid.

Samuti panustavad iraanlased nüüd kodumaisele tootmisele: kui varem olid naftaplatvormid imporditud, siis nüüd valmistavad neid Iraani ettevõtted ise.

USA Energiainformatsiooni Administratsiooni andmeil kahanes Iraani päevane naftatoodang 2011. aastal olnud 2,6 miljoni barreli tasemelt 1,4 miljonini 2014. aastal. Selleks, et taastada oma positsioon OPECi suuruselt teise naftatootjana, peaks Iraan tõstma päevast tootmist 1,7 miljoni barreli jagu. Saudi Araabia ehk OPECi suurim naftatootja pumpas detsembris keskmiselt 10,3 miljonit barrelit naftat päevas.

Iraani asenaftaminister Amir Hossein Zamaninia lausus Teheranis antud intervjuus, et ettevalmistused tootmise tõstmiseks käivad. Muuhulgas peavad iraanlased kindlaks tegema, missugused tankerid hakkavad naftat transportima, samuti peab logistiliselt paika panema, kuidas jõuab nafta väljadelt laadimisterminalidesse.

Lisaks ähvardab Iraani oht, et turud, kuhu naftat plaanitakse müüma hakata, ei ole sellest kuigivõrd huvitatud. Zamaninia on küll väitnud, et eksport hakkab toimuma plaani järgi ning selliselt, et hinnariskid on võimalikult väikesed, samas pole ta täpsustanud, kuidas seda täpsemalt saavutada plaanitakse.

Kui sama küsimus kerkis esile Davosi majandusfoorumil, lausus Iraani presidendi Hassan Rouhani administratsiooni esindaja: „Oodake ja te näete.“

Jälgi Investor Toomast sotsiaalmeedias
Investor Toomase uudiskiri

Telli viimased börsiuudised oma meilile. Liitu Investor Toomase uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Investor Toomase uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Priit Põldoja 07:15 28. juuli 2016

Inbank toob turule võlakirjad

Priit Põldoja loodud Inbank toob septembris Tallinna börsile võlakirjad ning ta ei välista, et kaugemas tulevikus võib toimuda ka panga aktsiate avalik pakkumine.
15:45 27. juuli 2016

Maksuvaidlus kisub tuliseks

09:20 27. juuli 2016

Leedo müüb oma Regula riigile

4

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

251 842 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

10:25 27. juuli 2016

Aasia turud püüavad tippe

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.