Austraalia trotsib tooraineturu krahhi

20. veebruar 2016, 16:09

Austraalia lipp Austraalia lipp
Foto: EPA

Suure kaevandussektori poolest tuntud Austraalia olukord ei ole sugugi nii kehv kui võiks, kirjutab MarketWatch.

Teiste suurte toorainete eksportijate nagu Brasiilia ja Kanada olukord on palju hullem. Toorainete hinnalangus kiirenes poolteist aastat tagasi, mil sai selgeks, et ka Hiina majandus võib aeglustuma hakata. Tundub, et Austraalia on aga madalseisust juba välja tulnud ning järgmise kahe aasta jooksul toimub taastumine, prognoosivad paljud majandusteadlased.

„On mäkrimisväärseid väljakutseid, aga majandus jätkab mõõdukat kasvu,“ ütles Austraalia Keskpanga juht Glenn Stevens.

Majanduse üleminek teenustele

Austraalia sitkuse võib kirjutada eelkõige kahe trendi arvele – infrastruktuuri investeeringud ning majandusstruruktuuri muutumine (kaevandamiselt teenustele). Trendile on kaasa aitanud nõrk Austraalia dollar ja aeglane palgakasv. Kõik see on teinud Austraalia tooted maailma kontekstis konkurentsivõimelisemaks.

Eelmise kümnendi buumiperioodil investeerisid Austraalia ettevõtted tootmise laiendamiseks miljardeid dollareid. Sellega moderniseeriti riigi kaevandust, raudteid ja sadamaid. See on aitanud tootmiskulusid vähendada, mis on muutnud Austraalias kaevandatud rauamaagi ja kivisüsi maailmas konkurentsivõimelisemaks. Trendi peaks järgmistel aastatel toetama maagaasi müük. Maagaasi tootmise alustamiseks investeeritud miljardeid dollareid.

Hiina nõudlus toorainete vastu on vähenema hakanud. Austraalia on tänu oma eelistele aga erandiks – Hiina nõudlus Austraaliast toodud toorainete vastu püsib stabiilne. See on aitanud vähendada ka töötuse määra, mis on langenud 5,8 protsendini.

Buumiaja investeeringud jätkuvalt tasuvad

„Investeeringud, mis tehti buumi ajal, on jätkuvalt produktiivsed. Ka praegusel ajal, mil toorainete hinnad on väga madalal,“ ütles Austraalia Rahvusliku ülikooli majandusprofessor Warwick McKibbin.

Austraalia majandusele on tuge pakkunud ka see, et traditsioonilise kaevandamise kõrvale on tekkinud ka tugev teenindussektor – näiteks tervishoid, haridus ja turism. 2015. aastal külastas Austraaliat miljon Hiina turisti. Nendes sektorites on loodud palju töökohti, mis on kompenseerinud kaevandussektori koondamisi.

„Austraalial on vibu jaoks varutud rohkem kui üks nool,“ ütles ANZi endine peaökonomist Saul Eslake. Riigi keskpank prognoosib, et Austraalia majanduskasv ulatub sellel ja järgmisel aastal 3 protsendini. Eelmise aasta kolmandas kvartalis ulatus majanduskasv 2,5 protsendini (eelmise aasta sama perioodiga võrreldes).

Olemas ka tugevad riskid

Tõsi, Austraalia majandust varitsevad ka riskid. Valitsuse võlg kasvab ja see on tekitanud spekulatsioone, et riik kaotab oma AAA krediitireitingu. Austraalia eksport kukkus detsembris ühe kuuga 5 protsenti, sest hinnad langesid. Kusjuures eksporditulu on vähenenud juba kaks aastat järjest. Rauamaagi ja kivisüsi suuremad tootmismahud pole piisavalt kiiresti kasvanud, et hinnalangust kompenseerida.

Lisaks sellele on Austraalia murekohaks ka peamiste kaubanduspartneritega (näiteks USA ja Jaapan) seotud riskid. Kindlasti saab välja tuua ka Hiina – ei teata, kui sügavaks sealne majanduse aeglustumine kujuneb ning mida tehakse jüaaniga. Austraalia reageerimisvõime on aga madal, sest keskpank on viinud intressimäärad juba rekordmadalale.

„Hiina majandus on paljude vaatlejate jaoks suurimaks riskiks,“ ütles keskpanga juht parlamendi ees peetud kõnes. „Hiljutist ärevust saab kõige paremini sellega, et turud ei tea täpselt, mida Hiina poliitikud teevad.“

Warwick McKibbin prognoosis veidi vähem kui aasta tagasi, et Austraalia majandussurutise tõenäosus on 50 protsenti. Praeguseks on ta veidi tagasi tõmbunud ning peab tõenäosuseks 20 protsenti, sest riigi eksport on tugev.

Teistel läheb veel halvemini

Kanadal ja Brasiilial ei ole toorainete hinnalanguse valguses nii hästi läinud. Brasiiliat on tabanud kümnendite suurim majanduslangus, Kanada kaalub aga suuremahulisi infrastruktuuri investeeringuid, et majandust ergutada.

Valitsus prognoosib, et Austraalia rauamaagi eksport on selle aasta juuniks viie aasta taguse ajaga võrreldes kahekordistunud (818 miljonit tonni aastas). Maagaasi eksport peaks tõusma aga 80 protsenti 36,2 miljoni tonnini.

„Ülejäänud maailma kaubandus kuivab kokku, aga Austraalia paistab silma just ekspordiga – nii kaevandussektoris kui ka teenustes. Need panevad majanduse kasvama,“ ütles HSBC Austraalia peaökonomist Paul Bloxham.

 

Jälgi Investor Toomast sotsiaalmeedias
Investor Toomase uudiskiri

Telli viimased börsiuudised oma meilile. Liitu Investor Toomase uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Investor Toomase uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Sven Sester 15:00 26. juuli 2016

Sester: me ei välista laenuvõtmise vajadust

Eesti on vajadusel valmis nominaalse eelarvepuudujäägi katteks laenu võtma, ütles puhkusel viibiv rahandusminister Sven Sester kommentaariks Eesti madala riigivõla kahanemise teemale.
10:15 25. juuli 2016

Eesti üllatas riigivõlaga

7

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

252 201 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.