Saudi Araabia naftaminister avaldas naftatootjatele karmi tõe

24. veebruar 2016, 13:57

Saudi Araabia naftaminister Ali al-Naimi Saudi Araabia naftaminister Ali al-Naimi
Foto: EPA

Suurte kuludega tootjad peavad kas kulusid vähendama, raha laenama või tegevuse lõpetama, teatas täna maailma mõjuvõimsam naftamees, Saudi Araabia naftaminister Ali al-Naimi.

“See kõlab karmilt ja kahjuks ongi karm, kuid see on kõige tõhusam viis turgude tasakaalustamiseks,” ütles Ali al-Naimi USAs Houstonis IHS CERAWeek energiakonverentsil, kuhu on kogenud tuhanded tippjuhid. Saudi Araabia naftaministri sõnum tähendab tootjatele suuremaid kulukärpeid, rohkem vallandamisi ja naftapuurimisplatvormide seismajätmist, vahendab Bloomberg.

Naftatööstusele märgib see hoiatus veel kuid või isegi aastaid kestvaid finantsprobleeme. S&P 500 nafta ja gaasi indeks on alates 2014. aasta keskpaigast kukkunud 60% ja jõudnud madalaimale tasemele alates 2009. aastast. Rämpsreitinguga USA naftafirmade võlatootlus on rohkem kui 20%, mis on Bank of America Corp. hinnangul viimase 20 aasta kõrgeim tase.

Naimi ütles Houstonis, et Saudi Araabia hinnangul piisaks naftatootmise külmutamisest - milles hiljuti Venemaaga kokku lepiti - selleks, et turgu tasakaalu saada. Ta selgitas, et aja jooksul kaoksid turult kõrgete kuludega tootjad ja kasvav nõudlus neelaks aegamööda ületootluse. Rahvusvahelise Energiaagentuuri IEA hinnangul tähendaks see veel kahte aastat madalaid hindu. Külmutamise kokkulepe aga ei vähenda tootmist, märkis naftaminister.

Houstonis seisis Ali al-Naimi samade inimeste ees, keda Saudi Araabia tahab sundida tegevust lõpetama, Põhja-Dakota ja Kanada tootjatest kuni Brasiilia ranniku süvaveekaevandajateni, kellel on kasumi teenimiseks väga vaja, et nafta hinnad kerkiksid praegusest tasemest märkimisväärselt kõrgemale. Viimase pooleteise aasta jooksul on nad võidelnud ellujäämise nimel, pärast seda kui Ali al-Naimi viis 2014. aasta novembris OPECi hinnasõtta kõrgete kuludega tootjate vastu. Naftaminister pole sellest ajast saadik USAs avalikult esinenud.

Naimi rõhutas, et Saudi Araabia ei ole ühegi tootja vastu sõjas, kuid tema eesmärk on selge. “Me teeme seda, mida teeks iga teine tööstuse esindaja siin ruumis,” ütles ta kuulajatele.

Jälgi Investor Toomast sotsiaalmeedias
Investor Toomase uudiskiri

Telli viimased börsiuudised oma meilile. Liitu Investor Toomase uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Investor Toomase uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Giles 23:49 24. juuni 2016

Äripäev Londonis: intervjuu Euroopa sõbraga - kuidas edasi?

2 „Ma olen täiesti šokeeritud,“ ütleb telefonis kurb ja kärisev hääl, mis kuulub kauaaegsele ajalehe Financial Times Brüsseli korrespondendile Giles Merrittile, kes on Euroopa poliitikat analüüsinud...

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

244 171 €

RAHA

22%

AKTSIAD

78%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada viilkatuste puhul eterniiti?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.