Stefan Andersson keeras Tallinkile selja

02. märts 2016, 11:30

Stefan Andersson Sven Einar Stefan Andersson on Tallinki suhtes üha pessimistlikum.
Foto: Eiko Kink

Mullu Tallinna börsile paigutatud 1,5 miljoni euroga Äripäeva investorite TOPis kümnenda koha hõivanud rootslasest väikeinvestor Stefan Andersson müüs sel nädalal kõik oma Tallinki aktsiad.

„Eile müüsin oma viimased Tallinki aktsiad ja kuigi hind pole selline, mida võiks loota, on siiski kogunenud mõni probleem,“ kirjutas ta eile LHV finantsportaali foorumis.

Tänase seisuga Tallinna börsil vaid Merko Ehituse ja Olympic Entertainment Groupi aktsionäride hulka kuuluv Andersson tõi oma müügiotsuse põhjendamiseks välja rea argumente. Ta möönis, et kiirlaev Superstar on prahtimislepingul ja tõenäoliselt on see leping üpris kallis. „Kuigi laenuintress oli kõrge, on ilmselt prahtimiskulu palju kõrgem,“ nentis ta.

Andersson tõi miinusena välja sellegi, et kruiisilaev Baltic Princess on praegu dokis äkki tekkinud vea tõttu ning seetõttu jäävad saamata tulud ning kaasnevad kulud. Investor tundis muret ka 13. märtsil Tallinna–Helsingi liinil liiklemist alustava Silja Europa pärast.

Ta ennustas, et üle 3000 reisija mahutava reisilaeva mehitamine on väga raske. Anderssoni hinnangul on palgasurve selgelt üles, mis omakorda võib mõjutada ka teisi laevu. „Ilmselt ollakse ka ebakindlad Europa suhtes, kuna ta pole üldse ajagraafikus pärast 1. juunit,“ põhjendas ta oma pessimismi. „Planeeritud reisid lihavõtte ajal ja mais järgivad sellised ajagraafikud, millest on raske aru saada, kellele ta sõidab. Tehakse 4–5tunniseid reise Helsingi–Tallinn ja siis Baltic Queeni kõrval. Võib kannibaliseerida ka Star/Superstar pealt. Tõenäoliselt on mõte Europa maha müüa, samas aga renoveeritakse teda.“

Nafta hinna languseks pole lootust

Lisaks eeltoodule kallutas Anderssoni müügiotsuse suunas seegi, et tänavu langevad ära Silja Europa prahtimistulud. Ta täpsustas, et täpsed numbrid pole küll teada, aga ilmselt oli prahtimine mullu väga kasumlik.

Ka lootus, et nafta hind tänavu langeb, on pea 20 aastat Tallinna börsil tegutsenud investori arvates sisuliselt null. „Et nad (nafta hinnad – toim) tõusevad tagasi 30%–50% langusest on täiesti normaalne,“ kinnitas ta. „Naftainvesteeringud üle maailma kukuvad. Norras pole pärast jõule ühtegi puurimisluba antud.“

Pikaajalise Tallinki aktsionärina on Anderssonile enda sõnul silma jäänud seegi, et paar nädalat tagasi hakkas konkurent Eckerö Line lisama Tallinna–Helsingi liinile reise. Ta tõdes, et Eckerö teeb öiseid reise „esialgu“ kaks päeva nädalas, ilmselt algatatud veoautovedajatega rääkimise tulemusena.

Kuhjaga kriitikat

Sellega aga kohaliku kultusinvestori kriitika veel sel esmaspäeval kõigi aegade võimsaimast müügitulemusest teatanud laevafirma aadressil ei piirdunud. Ta jätkas oma miinusterivi argumendiga, et juhul kui Tallink kasutaks oma LNG-laeva optsiooni, siis see oleks halb uudis puhtalt sellise investeeringu suuruse tõttu. „Juba tulevat LNG-laeva on raske motiveerida (eelkõige kui uus Superstar oli juba olemas) ja koos Stariga tekib ebakõla suure ja „väikse“ laeva vahel,“ kirjutas ta eile.

Andersson lisas, et Tallinki konkurendi Viking Line'i tegevjuht rääkis pärast neljanda kvartali tulemuste avaldamist, et uue laeva tellimine on lähemal kui see oli aasta eest. Sellest võib tema hinnangul järeldada, et Helsingi–Tallinna liinile võib tulevikus veel üks uus laev tulla. Seda enam, et arvestades nõudlust on tema sõnul Tallinna–Helsingi liinil liiklev Viking XPRS „naeruväärselt“ väike. Samuti on laevafirmalt oodata tänavu suvekuudel taas lisareise.

Halva kõrval veidi ka head

Hulga halva kõrval tõi Andersson siiski välja ka mõne plussi, mis räägivad Baltikumi ühte suuremasse börsifirmasse investeerimise poolt. „Plussid 2016. aastal on näiteks madalamad intressikulud, tõenäoliselt siiski aastal keskmiselt madalamad naftakulud, jätkuv eestlaste ostujõu kasv,“ loetles ta. „0,9 pole mingi eriliselt hea hind minu arvates, aga äkki mõni mainitud asjadest pole arvestatud ja nende mõju võib samm-sammult aktsia hinda ikkagi mõjutada.“

Lisaks Anderssonile, on neil päevil Tallinki suhtes pessimistlik ka pikaajaline laevafirma aktsionär ja aastaid Tallinna börsi suurimate erainvestorite sekka kuulunud Rene Ilves. „Neil on raske orgaaniliselt kasvada ja juhtkond ei tundu enam nii entusiastlik kui vanasti,“ kurtis ta esmaspäeval.

LHV maaklertegevuse juhi Alo Vallikivi kinnitusel võib Stefan Anderssoni julgelt pidada üheks Balti turgude enimjälgitud investoriks ja ta soovitab tema tehingutel silm peal hoida.

Sellest, kes on Stefan Andersson ja mida ta Tallinna börsist arvab, saab pikemalt lugeda siit ning tema investeerimispõhimõtted leiab siit. Tema ja teiste Eesti tuntumate börsiinvestorite ettevõtete viimaste aastate käekäiguga saab lähemalt tutvuda siin.

Jälgi Investor Toomast sotsiaalmeedias
Investor Toomase uudiskiri

Telli viimased börsiuudised oma meilile. Liitu Investor Toomase uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Investor Toomase uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Auvere elektrijaam 16:45 29. juuli 2016

Hando Sutter pööras kaevuritega tülli

2 Eesti Energia juht Hando Sutter soovib firma tööjõukulusid vähendada, kuid kaevurid ei soovi sellest midagi kuulda.

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

251 725 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Exxoni kasum tegi suure languse
19:30 29. juuli 2016

ExxonMobili kasum kukkus 60%

Barclays
11:56 29. juuli 2016

Barclaysi kasum kahanes

11:15 29. juuli 2016

Aprangalt head tulemused

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.