Pühapäev 19. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kas USA tootjad rikuvad naftapeo ära?

11. juuni 2016, 12:30
Nafta puurkaev.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160611/BORS/160619950/AR/0/AR-160619950.jpg

Kas nafta kiire hinnatõus on jätkusuutlik või on tegemist eelmisele aastale sarnase valestardiga?

Vastus sellele küsimusele võib peituda Permi reservuaaris Lääne-Texases. See on piirkond, kus tootjad suudavad kasumit teenida ka madalate hindade juures, kirjutab CNN Money.

Nafta hinnad on veebruaris saavutatud põhjadega võrreldes sisuliselt kahekordistunud. Võtmeküsimus on selles, kas Lääne-Texase frakkijad suurendavad märkimisväärselt tootmist või mitte. See juhtus 2015. aasta alguses, mil nafta hinnad veidi taastusid. Lisatootmine suurendas ülepakkumist ning lõpuks jõudis barreli hind 26 dollarini.

Eelmise aasta olukord võib korduda

Naftafirma EOG Resourcesi tegevjuht William Thomas usub, et tööstus on sellel aastal „distsiplineeritum“ ning eelmisest aastast on õpitud nii mõndagi.

Aga isegi Thomas on mures, et eelmise aasta olukord võib korduda. „Meie tööstusel on kehv harjumus kapitali hävitada,“ ütles ta eelmisel nädalal toimunud Sanford Bernsteini konverentsil. „Meil on vaja tootmist tõsta tagasihoidlikult.“

Juba praegu on ilmunud märgid, et USA naftafirmad on valmis aktiviseeruma. Näiteks eelmisel nädalal teatas Baker Hughes, et USA puurtornide arv kasvas 9 võrra – see on suurim kasv alates detsembrist. Kolmapäeval andis USA Energia ja Informatsiooni Administratsiooni hinnangu, mille kohaselt kasvas USA naftatootmine eelmisel nädalal 10 000 barreli võrra.

See on loogiline, sest nafta hinnad on jõudnud tasemeni, kus suur osa USA tootjatest saab kasumlikult tegutseda.

Puurtornide arvu suurendatakse

Eelmisel nädalal ütles RSP Permiani tegevjuht Steven Gray, et 45 dollarit barrelist on hinnatase, millest alates on tootjad kaalumas puurtornide arvu suurendamist.

Näiteks Pioneer Natural Resources teatas, et 50 dollari ületamisel lisavad nemad 5-10 puurtorni juurde.

„Me arvame, et maailmal on ka edaspidi naftat vaja. Kui turud tahavad, et tootmine kasvaks, siis esimese asjana vaadatakse Permi reservuaari poole. Ja me oleme valmis tootmist suurendama,“ ütles naftafirma Occidental Petroleumi tegevjuht Vicki Hollub.

Mõned tootjad on öelnud, et ootavad veel kõrgemaid hindu. Näiteks EOG Resources on andnud teada, et ettevõte ootab enne tootmise suurendamist 60-65 dollari hinnataset.

„Suur osa ettevõtetest on ka päris konservatiivsed,“ ütles investeerimisfirma Edward Jonesi analüütik Biran Youngberg, kes katab peamiselt energiafirmasid. „Ma ei usu, et nad tahavad tootmist järsult tõsta, mis hinnad uuesti alla toob. Eelmisel aastal juba oli valestart.“

Kiusatus tootmist suurendada

Tuleks ka meeles pidada, et puurtornide rajamise protsess ei käi kiiresti. Tootjatel on vaja hankida vastavad load, luua puurkaev ning siduda see infrastruktuuriga. See protsess võtab aega vähemalt 3-6 kuud. Teisalt on tootjatel palju puurkaevusid, mille ehitus on lõpetamata. Nende töökorda seadmine võtab tunduvalt vähem aega.

Whiting Petroleum, mis on Bakkeni naftamaardla suurim tootja, teatas hiljuti, et plaanib 100 lõpetamata puurkaevu välja ehitada. Seda muidugi juhul, kui nafta hind püsib vähemalt praegusel tasemel.

Wells Fargo kinnisvara strateegia juht John LaForge hoiatas, et 60 dollari taseme ületamisel hakkavad kõik naftatootmist suurendama ning hind langeb selle aasta lõpuks uuesti alla 45 dollari.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. June 2016, 12:24
Otsi:

Ava täpsem otsing