Reede 9. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

OPECil on uus juht, kellest maailm midagi ei oota

07. august 2016, 10:45
Mohammed Sanusi Barkindo (paremal)
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160807/BORS/160809831/AR/0/AR-160809831.jpg

OPEC sai sel nädalal uue juhi, nigeerlase Mohammed Sanusi Barkindo, kelle mõjuvõimu hindavad analüütikud pea olematuks.

OPECi pikaaegne juht el-Badri oli ametis üheksa aastat, rohkem kui ta tegelikult olla tohtinuks. Põhjus, miks el-Badri nõnda kaua aega OPECi peasekretäri ametit pidas, oli Lähis-Ida riikide suutmatus kokku leppida uue juhi osas. Nigeeria pakkus Barkindo välja aasta alguses ning juunis toimunud OPECi kohtumisel saavutati nõusolek Barkindo ametisse saamise osas. Ametlikult on ta OPECi peasekretäri ametis alates sellest nädalast.

Hoiab madalat profiili

Barkindot on analüütikud kirjeldanud kui madalat profiili hoidvat meest, kes on Nigeeria kohalikus naftatööstuses olnud tegev juba kaua. “Naftaveteraniks” tituleeritud meest on peetud valdavalt neutraalseks uueks OPECi juhiks, arvestades, et juba pikemat aega on Saudi Araabia ja Iraani vahel käimas kemplus nii turuosa kui organisatsiooni edasise strateegia pärast. 

Barkindo ei asu ametisse just helgetel aegadel. Naftabarreli hind liigub 40 dollari kandis, kuna turgude tasakaalustumine on oodatust aeglasem ning turul valitseb jätkuvalt ületootmine.

Muudatust ei tule

OPECi liikmed on üsna suures osas süüdi selles, et naftaturul valitseb ületootmine: 2014. aastal keeldus OPEC kollektiivselt nafta tootmismahte vähendamast. Analüütikud usuvad, et Barkindol ei õnnestu OPECi praegust strateegiat muuta. Ja tõenäoliselt ei tunne OPECi juhtriigid mingit huvi ka strateegia muutmise vastu, isegi kui organisatsiooni nõrgemad riigid eesotsas Venezuela, Nigeeria ja Alþeeriaga seda korduvalt nõudnud on.

OPECi liikmete päevane naftatoodang on pidevalt ületanud ametlikku 30 miljoni barreli piiri.

Energy Aspectsi naftapoliitikate analüütik Richard Mallinson lausus, et Barkindo ametisse nimetamise puhul võib positiivsena välja tuua eeskätt selle, et naftariikidel õnnestus omavahelisele kokkuleppele jõuda. Samas on ka tema arvamusel, et nigeerlase rolli OPECi naftapoliitika kujundamisel ei tohi üle tähtsustada. “OPECi poliitikad sõltuvad endiselt sellest, kas liikmetel õnnestub jõuda omavahelisele kokkuleppele,” lisas ta. “Samas usun ma, et omavahelise koostöö osas võib olla nüüd rohkem potentsiaali,” märkis Mallinson.

Saudi Araabia ja Iraani võim

Enamik analüütikuid nõustub, et OPECis hoiavad juhtohjasid jätkuvalt Saudi Araabia ja Iraan.

Mallinson märkis, et seni kuni organisatsiooni kaks suurvõimu omavahel läbi ei saa, ei muutu ka OPECi poliitikas sisuliselt midagi. OPECi sekretariaat võib juhtida küll kõnelusi organisatsiooni liikmete vahel, ent oma poliitikaid ja ettepanekuid ta liikmesriikidele peale suruda ei saa.

Barclays Capitali naftaturu analüütik Miswin Mahesh lausus, et Barkindo uus roll saab tõenäoliselt olema pigem administratiivne ning sarnaneb mõneti kõneisiku omaga. Samuti ei usu ta, et uuel peasekretäril õnnestuks lahendada liikmesriikide vahelisi erimeelsusi. 

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. August 2016, 09:03
Otsi:

Ava täpsem otsing