Deutsche Bank kardab võlakirjakriisi

18. september 2017, 16:15
Deutsche Banki peakontor Frankfurdis
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170918/BORS/170919653/AR/0/AR-170919653.jpg

Mitmed analüütikud on sel aastal vihjanud, et võlakirjasektor on üle kuumenenud. Deutsche Banki analüütik kardab, et kriis tulebki sealt.

Püsiva tulumääraga finantstooted on Deutsche Banki tuletisinstrumentide strateegi Aleksander Kocici sõnul pea peale pööratud ja süüdi on likviidsus, mis muudab võlakirjaturu riskantseks, vahendab uudisteagentuur Bloomberg. „Likviidsus muudab kliendi makseraskustesse sattumise võimaluse riskiks, et need varad, mida võlg representeerib, ostjaid ei leia,“ selgitas Kocic.

Ehk: vastutustunne asendatakse „müügivõimega“. Kocici hinnangul meenutab praegune kuum võlakirjaturg kangesti nullindate halbade kinnisvaralaenude ajajärku, millest kasvas välja finantskriis. „Halbu laenajaid peeti finantseerimisvääriliseks vaid seetõttu, et nende võlgu sai edasi müüa. See jätkus isegi siis, kui laenajad ise juba pankrotis olid ja see lõpes likviidsuskriisiga – sel hetkel ei saanud enam edasi müüa ühtegi võlga, välja arvatud kõige kõrgemalt hinnatud võlga,“ selgitas Kocic oma arutluskäiku.

Praegune olukord on Kocici sõnul selline, et finantskriisi järgne regulatsioon on tekitanud hulga vähemlikviidsema keskkonna võlgadel põhinevate väärtpaberite jaoks. Näiteks ei saa neid omale lubada suured investeerimispangad. Seevastu on need justkui edasi antud erinevatele fondidele, mis haaravad neist kinni kui võimalusest kohe hinnatõusust tulu lõigata.

Kocic ei näe aga praegu suurt kriisiohtu senikaua kuni keskpangad on ohust teadlikud ja reeglid keelavad likviidsuse muundamist finantsvõimenduseks.

„Selles kontekstis oleks kõige suurem risk vastutustundetu reeglite lõdvendamine ja inflatsioon… või ükskõik mis tegur, mis põhjustaks kiire hinnatõusu,“ selgitas Kocic.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    18. September 2017, 16:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing