Torm uputas jäämurdja Suur Tõll sadamasilla

24.01.2000, 08:06 Lisa kommentaar

Ajaloolise jäämurdja Suur Tõll vahimees kuulis vaid raginat, kui laev laupäeva öösel tugeva põhjatuule tõttu vastu sadamasilda peksles ning see löökide all kokku vajus, viies kaasa laevale mineva trapi, kirjutab Postimees.

Linnahalli kai ääres seisva muuseumlaeva vahimehel polnud enam midagi teha, sest otse vastu laeva paremat külge lõõtsuvad iilid olid tõmmanud merepõhjast lahti kaks sadamabasseinis olnud 20tonnist betoonankrut, mis hoidsid laeva vastu kaid põrkamast. Ankrute küljes olnud otste pingest vabanenud laev pendeldas vastu raudkarkassiga sadamasilda, kuni selle purustas ja osaliselt uputas. Koos puidust kaiga langes alla ka sadamasillalt laevale viiv trapp.

Laeva kapten Olaf Vaarmaa ütles Postimehele, et laupäevaöine torm oli juba neljas, mis endast laevale ohtu kujutas. 'Iga kord on maru midagi ära lõhkunud ja otsi puruks rebinud, kuid seekord käis tuul otse peale ja sai kaist jagu,' nentis Vaarmaa. Vaarmaa sõnul ähvardab laeva praegu kõige rohkem järgmine torm, sest Suurt Tõllu hoiavad vaid kaks merepõhja rammitud terasvaia. 'Kui need ka järele annavad, võivad lained laeva puruks peksta. Veealune betoonsein on sakiline ja ohtlik,' mainis Vaarmaa.

Meremuuseumi direktori Urmas Dreseni sõnul on linnahalli kai, mille ääres Suur Tõll 1994. aastast seisab, tormide eest kaitsmata. Muuseumil pole ka raha, et ehitada lainemurdjat, mis kaitseks tuultele avatud sadamasoppi paremini kui praegused üksikud kivikuhjatised.

Dreseni väitel on muuseum pikemat aega taotlenud, et ajalooline jäämurdja viidaks reisisadamas asuvasse ohutusse Admiraliteedi basseini, kus eksklusiivse välimusega laev oleks ka turistidele ja linnakodanikele lähemal. 'Selleks on vaja Admiraliteedi basseini süvendada, sest Suure Tõllu 5,5meetrine süvis on selle jaoks liiga suur,' lausus Dresen. 'See aga eeldab kultuuriministeeriumi, teede- ja sideministeeriumi ning Tallinna Sadama ühist otsust.'