Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasa pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Sulge Tutvustus

Investor Toomas: minu portfelli mustad lambad

07. jaanuar 2016, 14:59
Ivestor Toomase aktsiakarjas oli musti lambaid tänavu kaks.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160107/INVESTOR/160109813/AR/0/AR-160109813.jpg

Mullu kevadel tegin kaks küllaltki kallist investeeringut, millega jäin aasta kokkuvõttes miinusesse.

Ühega panustasin kaudselt USA majanduse edenemisele ja teisega Euroopa firmade käekäigu paranemisele.

Kuigi ostuhetke oleks ehk saanud veidi paremini ajastada, olen mõlema tehinguga jätkuvalt rahul.  

Panus USA majandusele

Tänane Äripäeva investorilugu kirjutab sellest, et vanameister Warren Buffetti fännidest investoritel ei läinud mullu just eriti hästi. Ka mina ostsin märtsi keskel 15 000 euro eest Berkshire Hathaway aktsiaid ja nägin aktsia hinna kukkumist detsembri lõpuks enam kui 9%. Seega hüppasin pardale tipphetkel, millele järgnes viimaste aastate suurim langus. Kukkumise üle ma ei rõõmusta, kuid usk hästi juhitud firmasse ja Buffetti tegemistesse on alles. Pikkade aastakümnete jooksul on ettevõte suutnud ületada turu keskmist tootlust ja ma ei näe põhjust, mis see peaks vastupidise pöörde võtma.

Ühtlasi on mulle aina südamelähedasem Buffetti mõtteviis, et kvaliteetseid aktsiaid tuleb allahindluse ajal juurde osta. Katsetasin seda strateegiat Volkswageniga ja loodan, et see töötab. Tegemist on küll riskantsema sammuga kui näiteks Buffetti ostud IBMiga, kuid üldises plaanis on mul Saksa autotootjasse usku.

Kasvulootus Euroopast

Peale Berkshire Hathaway oli möödunud aastal minu portfelli üks kehvemaid esinejaid ka iShares STOXX Europe 600 aktsiafond, mille osaku hind langes võrreldes ostuhetkega üle 6,5%. Kuna ostsin Euroopa aktsiaid mullu märtsis tipust (Stoxx 600 indeks oli selleks ajaks aasta algusest kerkinud 15%), siis nägid mu silmad aasta teises pooles järsku langust. Üldist majanduspilti vaadates on mindki tabanud mõte, et ehk polnud Euroopa Keskpanga lõdva rahapoliitika mõjule panustamine kõige õigem idee. Samas olen endiselt veendunud, et see ost on aidanud mu portfelli paremini hajutada. Kui sel aastal peaks Euroopa eksportööridel hakkama paremini minema, saan ma sellest osa. Olen lubanud, et aktsiafondi osakud jäävad mu portfelli vähemalt seni, kuni Draghi majandust stimuleerib.

Kauge siht silme ees

Kokkuvõttes võib diskuteerida selle üle, kas üldse tasub börsil kaubeldavatesse fondidesse või väga hajutatud investeerimisportfelliga ettevõtetesse oma raha paigutada. Kindlasti leidub paremaid viise, kuidas kiiremini rikkaks saada. Minul rikastumisega nii tuli takus ei ole ja 16 aasta jooksul hakkavad hästi hajutatud portfelli plussid kindlasti minu kasuks mängima.

Kuna ma ostsin endale nii Berkshire'i aktsiaid kui ka iShares STOXX Europe 600 ETFi osakuid pikaajalise perspektiiviga, siis pean esimeste tagasilöökide järel lihtsalt selja sirge hoidma. Hoian kauget sihti silme ees ja tuletan meelde esialgset eesmärki. See aitab tuju üleval hoida.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. January 2016, 14:59
Otsi:

Ava täpsem otsing