Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasa pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Sulge Tutvustus

Investor Toomas: Apple paneb ohkama

27. jaanuar 2016, 11:00
Apple'i tegevjuht Tim Cook
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160127/INVESTOR/160129742/AR/0/AR-160129742.jpg

Maailma suurim tehnoloogiafirma Apple tuli teisipäeval pärast USA börside sulgemist lagedale enda majandusaasta esimese kvartali tulemustega. Kuigi Apple teenis hiiglasliku rekordkasumi, siis firmal just kõige paremad ajad enam pole. Tekib küsimus, mis on praegu üldse Apple’is head?

Alustame positiivsega. Apple on endiselt läbi aegade üks kõige kasumlikumaid firmasid, teenides läinud aasta viimase kolme kuuga 18,36 miljardit dollarit puhaskasumit. Seda oli 1,9% rohkem kui aasta tagasi ja ületas analüütikute ootusi.

Hea uudisena ütles tegevjuht Tim Cook, et Apple Watchi jaoks oli tegu rekordkvartaliga, kuid firma täpsemaid müügi- ega käibenumbreid ei avalikustanud. Hästi läks ka teenustel, millele juhtkond keskendus konverentskõnes üksjagu. Teenuste pealt teenis firma 5,5 miljardit dollarit ehk 15% rohkem kui aasta tagasi.

Nüüd aga negatiivsed asjad. Käive kasvas aastaga vaid 1,7% ja jäi analüütikute ootustele alla. Nõrga tulemuse taga oli iPhone, sest firma müüs 74,77 miljonit nutitelefoni ehk alla 1% rohkem kui mullu. Tegu on kõige nõrgema iPhone'ide müügikasvuga alates telefoni turule toomisest 2007. aastal.

Hiina on majanduslikult keerukas olukorras ja Cook tunnistas kõnes analüütikutele, et aasta alguses täheldasid nad müügi nõrgenemist. Praegu peaks nõrkus kõigi prognooside kohaselt jätkuma ja võib-olla isegi kasvama.

Tugev dollar kahjustab Apple'it oluliselt, sest näiteks ilma valuutakõikumisteta oleks firma käive tõusnud 8%. Investorid ei rõõmusta ka fakti üle, et tegevuskulud koos teadus- ja arendustegevusega kasvasid 5,5 miljardilt 6,2 miljardile. Käibe kasvu aeglustudes ei soovi keegi näha kulude kiiremat tõusu.

Selle kvartali kohta polnud Apple'il samuti midagi rõõmustavat öelda. Käive peaks tulema 50–53 miljardi vahele, mis on selgelt vähem kui Thomson Reutersi küsitletud analüütikute 55,47 miljardi dollariline ootus. Mullu teises kvartalis oli firma käive 58 miljardit ja kui Apple ei löö enda prognoose mäekõrguse eduga, on tegu esimese kahaneva käibega kvartaliga viimase 13 aasta jooksul.

Ka kasum kannatab, sest Apple prognoosib tegevuskasumi marginaaliks 39–39,5%, mis jääb alla analüütikute loodetud 40%-le. Praegune olukord viitab sellele, et Apple peab ühel hetkel hakkama valima kasumlikkuse ja müügi kasvu vahel, kui nad ei suuda uusi iPhone'e enam piisavalt ihaldusväärseks arendada. Sel juhul peavad nad hinda alandama.

Mulle jääb tegelikult üsna palju veel hingele ning tahaks pikalt-laialt Apple'ist kirjutada, aga need eespool väljatoodud punktid on peamised. Vaadates keerukat olukorda, kuhu firma on sattunud, jääb mul Apple'i investorina üle vaid kaks võimalust: müüa aktsiad maha või hoida neid veel pikka aega.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. January 2016, 10:47
Otsi:

Ava täpsem otsing