Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasa pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Sulge Tutvustus

Investor Toomas: ära usu Wolfi juttu

18. veebruar 2016, 14:15
Michael Wolf on kuriteokahtlusega uurimise all.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160218/INVESTOR/160219656/AR/0/AR-160219656.jpg

Eile kirjutas Rootsi majandusleht Dagens Industri (DI), et Swedbanki kontserni juhi Michael Wolfi tagandamiseni viinud tehingud puudutasid aktsiate ostu firmas Oniva Online Group. Minu jaoks peitub Wolfi loos üks oluline õppetund.

See kõlab nii: investeerimisotsuseid tehes saab lõpuni usaldada ainult iseennast. Olen Swedbanki pikaajalise kliendina Wolfi tegemisi silmanurgast jälginud ja mõttes ennast nii mõnigi kord neednud, et tema eeskujul finantskriisi põhjas Rootsi suurpanga aktsiaid ei ostnud. Praegu oleksin oma tehinguga ligi 1000% plussis!

See on aga ainult mündi üks külg. Jättes kõrvale kõikvõimalikud mahhinatsioonid siseinfoga, siis lugu oleks olnud oluliselt koledam, kui teadnuksin 2013. aastal, et Eesti presidendilt Maarjamaa Risti III klassi ordeni saanud Wolf on soetanud First Northi alternatiivturult Oniva Online Groupi osakuid, ning oleksin talitanud tema eeskujul.

Aktsia on kõvasti kukkunud

Muu hulgas veebiturundust pakkuva Rootsi ettevõte aktsia on justkui Swedbanki vastand. Jah, ettevõtte aktsia tõusis 2013. aastal küll 50%, kuid juba aasta hiljem langes see 72%, kukkus mullu veel 44% ja langus pole korralikult pidama saanud tänini. Ettevõtte juhtkonda on räsinud seni veel pisemat sorti skandaalid ning ka praegused spekulatsioonid Wolfi võimalikust siseinfo kasutamisest ei tule firma mainele kasuks.

Minu jutu mõte ei ole aga sugugi Wolfi aastatetagust ja väidetavalt kahjumit toonud investeeringut siunata. Mõte on selles, et Wolf tõestas ennast algusest peale hea juhina, kes tõi panga kastanid tulest välja, kuid see ei räägi midagi temast kui investorist ega inimesest väljaspool Swedbanki. Ja isegi kui räägiks, siis keegi meist ei saa olla Wolf peale tema enda.

Siiski meeldib paljudele, kaasaarvatud minule, aeg-ajalt sarnaselt mõelda. Tesla aktsiate ostmisel mainitakse ikka ettevõtte tegevjuhti Elon Muski ning mina olen põhjendanud USA investeerimisfirma Berkshire Hathaway aktsiate ostu ettevõtte juhi Warren Buffetti nimega. Ometi on ka maailma ühel edukamal investoril ette näidata positsioone, mis pole vilja kandnud ning on pärast ostuhetke pikalt vinduma jäänud. Musk on olnud Tesla juhtimisel üliedukas, kuid kõigile teistele tema pöörastele ideedele ma kindlasti investorina alla kirjutada ei julgeks.

Ka mina pole jumal

Nende suurnimede kõrval pole mingi erand ka minu tagasihoidlik persoon. Neil investoritel, kes omal ajal minu eeskujul Norra kalakasvataja Leroy Seafoodi aktsiaid ostsid, ei jätku ilmselt minu tänamiseks sõnu, sest veel täna lõi ettevõtte aktsia hind oma kõigi aegade rekordi ning uhket kasvu on see näidanud varemgi. Midagi halba pole minu kohta öelda ilmselt ka neil, kes eelmise kuu keskel minu järgi naftafirma Statoili aktsiad ostsid, sest kuu ajaga on nad tehinguga pea 22% plussis.

Need, kes aga mullu märtsis minu eeskujul tipust Euroopa aktsiaid ostsid või Berkshire Hathawaysse panustasid, arvatavasti minu nime vähemalt söögilauas enam suhu võtta ei söanda.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. February 2016, 14:14
Otsi:

Ava täpsem otsing