Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasa pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Sulge Tutvustus

Investor Toomas: Brexit paneb Briti firmadele teise pilguga vaatama

22. veebruar 2016, 13:18
Suurbritannia lipp
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160222/INVESTOR/160229973/AR/0/AR-160229973.jpg

Juunis toimub referendum selle üle, kas Suurbritannia jääb Euroopa Liitu, ja see on pannud ka mind Briti börsifirmasid pisut teistsuguse pilguga vaatama.

Kuigi reede õhtul jõudsid Euroopa Liidu liikmesriikide liidrid Suurbritannia nõudmistes kokkuleppele, ei tähenda see, et rahvahääletus ühendusest lahkumise üle ära jääks. Analüütikud ja mõttekodade juhid on avaldanud muret, et Suurbritanniale oleks ühendusest lahkumine negatiivse mõjuga.

Ebakindlus ja valuutarisk

Vaadates Londoni börsiindeksi FTSE 100 esitust praegu, ei torka küll silma, et investorid valmistuks millegi negatiivse lähenemiseks. Kuid ega see negatiivsus ei avaldugi kohe. Financial Times kirjutas Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise ehk Brexiti kohta, et lühiajaliselt ei ole sellel mingit mõju majandusele, kuid pikaajaliselt võib see tähendada väiksemaid tulusid ning kardetakse isegi, et Suurbritannia muutub ühendusest välja astudes Põhja-Korea sarnaseks erakuks.

Kindlasti tahab Suurbritannia Euroopa Liidust lahkudes saada ka status quo ehk säilitada juurdepääsu Euroopa Liidu ühtsele teenuste ja kaupade turule. Hea õppetund sellest on Šoti 2014. aasta iseseisvusreferendum, kus nõuti Ühendkuningriigist lahkudes senise olukorra säilimist – avatud piire, Euroopa Liidu liikmesust, Briti naela ning panganduse järelevalvet Londonilt. Kuid kõige selle juures tahtis Šotimaa olla iseseisev Inglismaast, Põhja-Iirimaast ja Walesist. Šoti referendumil hääletati Ühendkuningriiki jäämise poolt.

Praeguste analüüside järgi mõjuks Euroopa Liidust lahkumine negatiivselt Briti tarbijate ja ettevõtete kindlusele. Kannatada võib saada ka välisinvestorite kindlus, mis tooks endaga kaasa investeeringute vähenemise Suurbritanniasse. Sellises olukorras väldiksin mina nende Briti ettevõtete aktsiate ostmist, mis on keskendunud eelkõige tulu teenimisele siseturult. Samuti pole teada, kuidas käitub Briti naela kurss, kui referendumilt tuleb jah-sõna EList lahkumisele. See tähendab, et referendum kätkeb endas investoritele ka valuutariski.

Põhja-Korea sarnaseks?

Mõttekoja Open Europe juhi Mats Perssoni sõnul kardavad pessimistid, et Suurbritannia võib Euroopa Liidust väljaastumisega muutuda selliseks isolatsioonis ja eralduses olevaks riigiks nagu Põhja-Korea. Optimistid usuvad, et Suurbritanniast saab uus Hongkong. Perssoni sõnul pole kumbki variant eriti reaalne.

Mulle valmistab Suurbritannia referendum pisut muret ja kindlasti ma ei tahaks näha Suurbritanniat väljaspool Euroopa Liitu. Suurbritannias on palju häid ettevõtteid ja olen ka ise aastate jooksul nendesse firmadesse investeerinud. Näiteks eelmise aasta teises pooles tulin kasumiga välja Briti luksustoodete valmistaja Burberry aktsiast. Praeguses olukorras ma Suurbritanniasse ei investeeriks, vaid ootaks referendumi tulemuse ära.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. February 2016, 13:18
Otsi:

Ava täpsem otsing