Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasa pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Sulge Tutvustus

Investor Toomas: ära maksa pangale, kui saad maksta iseendale

07. märts 2016, 13:15
Investor Toomas soovitab hoiduda eluasemelaenu intressi fikseerimisest viieks või kümneks aastaks. Fotol oleval protestiaktsioonil kujutab protestija näota pankurit.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160307/INVESTOR/160309789/AR/0/AR-160309789.jpg

Soovitan kõigil eluasemelaenu võtjatel eirata pankade müügimeeste soovitusi fikseerida eluasemelaenu intress viieks või kümneks aastaks.

Hiljuti kirjutas Äripäev, et euribori languse tõttu on taas päevakorda kerkinud küsimus, kas nüüd oleks tark kindlustada end võimaliku euribori tõusu vastu ehk asendada nn ujuv laenuintress fikseeritud intressiga (vt artiklit "Laenuintresside fikseerimine ahvatlev, kuid riskantne"). Olen kuulnud, et taolisi müügikõnesid on pangad teinud ka oma klientidele, üritades neid veenda intressi fikseerimise mõttekuses või pakkudes spetsiaalset kindlustust, mis aitab euribori tõusu riski maandada.

Mina soovitan laenuvõtjatel kasutada ujuvat intressi ja mitte maandada euribori tõusu riski laenuintressi fikseerides. Selle soovituse peamine toetav argument on paindlikkus ning teadmine, et euribori liikumist ei ole võimalik pikaajaliselt prognoosida.

Liiga kulukas kindlustus

Näiteks praegu on Eesti analüütikute seas valdav arvamus, et euribor jääb madalale tasemele veel vähemalt kaheks aastaks. Samuti ollakse veendunud, et kaugemas tulevikus hakkab euribor tõusma. Seetõttu võibki riskikartlikul laenuvõtjal tekkida ahvatlus laenuintress järgnevaks viieks või kümneks aastaks fikseerida.

Selline käitumine võib osutuda kahjulikuks kahel põhjusel. Ei ole teada, millal euribor tõusma hakkab ja pole ka teada, kui järsk võib olla euribori tõus.

Seetõttu pole laenuvõtjatel mõtet vabatahtlikult maksta pangale turuhinnast kõrgemat laenuhinda ning end jäigalt pikaks ajaks siduda ühe tulevikunägemusega, mille täitumises puudub kindlus. Laenuintressi fikseerimine on liiga kulukas kindlustusvõimalus intressitõusuks tulevikus.

Tänu miinuses euriborile on ujuva intressiga eluasemelaenu võtjate laenumaksed praegu aegade madalamad. Ei ole mõistlik seda võitu viia tagasi panka ehk laenuintress kõrgemal tasemel fikseerida. Euribori tõusu vastu saab iga laenuvõtja kindlustada end ka iseseisvalt ja vabadust pangale loovutamata.

Hakake ise pankuriks ehk riskide maandajaks

Avage endale pangas teine konto ja tehke põhikontole püsimakse korraldus, et automaatselt iga kuu läheks kontolt maha see summa, mille te laenuintressi fikseerimise korral maksaksite muidu pangale.

Sellele säästukontole võiksite igal palgapäeval kanda summa, mille suutsite eelmisel kuul säästa ning ka ebaregulaarsed või üheordsed tulud, näiteks riigilt kord aastas saadava tulumaksu tagastuse. Et end kulutamisahvatluse vastu kaitsta, siis ärge võtke sellele kontole pangakaarti.

Nii kindlustategi end vabatahtlikult võimalikuks euribori tõusuks. Sellisel finantskäitumisel on mitu plussi.

1. Te ei maksa tühja, kuid samas tekib teil vara, mida kasutada juhul, kui laenumaksed hakkavad taas suurenema ning te ei suuda neid katta igakuisest sissetulekust.

2. Teil tekib vara juhuks, kui teie sissetulek ootamatult väheneb või tekivad muud tavapärasest suuremad väljaminekud.

3. Te säästate end laenulepingu muutmisega seotud kulutustest ja olete paremas positsioonis, kui peaksite soovima laenulepingu enne tähtaegselt lõpetada.

4. Säästukontole kogunevat raha saate te ise edasi investeerides ka kasvatada. Näiteks soetades dividendiaktsiaid.

See, et euribor kaugemas tulevikus taas tõusma hakkab, on selge ning tark on selleks perioodiks juba praegu valmistada. Seda ei pea aga tegema nii, et suurendate vabatahtlikult oma laenumakset pangale või ostate vastava kindlustuse. Makse see euribori tõusu vastane kindlustusmakse hoopis iseendale.

Kuue kuu euribor
ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. March 2016, 13:09
Otsi:

Ava täpsem otsing