Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasa pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Sulge Tutvustus

Investor Toomas: mustad linad, karvad ja Starbucks

07. aprill 2016, 14:30
Starbucks on Toomase jaoks atraktiivne investeerimisvõimalus.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160407/INVESTOR/160409992/AR/0/AR-160409992.jpg

Kuigi sel firmal pole Eestis ühtegi poodi ega mingit tegevust, siis kõik me teame nende nime - Starbucks. Hiljutisel reisil oli mul omapärane kogemus Starbucksiga mustade linade ja karvade tõttu ning see pani mõtlema ettevõttesse investeerimise peale.

2009. aasta finantskriisi põhjas maksis Starbucksi aktsia umbes sama palju kui nende keskmine suur tops kohvi ehk 5 dollarit. Nüüd on aktsia hind tõusnud ligi 60 dollarini ja analüütikud usuvad, et ralli läheb edasi.

Analüütikute sõnul on firmal endiselt väga suur ja jätkusuutlik kasvupotentsiaal ning nende tehnoloogiline areng on olnud muljetavaldav. Starbucks muutis hiljuti enda kliendiprogrammi, mis peaks suurendama firma käivet ja kasumit. Kohvifirma tuleb aprillis esimese kvartali tulemustega välja ja prognooside kohaselt peaks neljandik Starbucksi klientidest juba maksma mobiiliseadmega. See on väga hea uudis, sest firma enda teatel kulutavad mobiiliseadmega maksjad koguni kolm korda rohkem kui tavakliendid.

Analüütikud on kiitnud ka Starbucksi väga agarat uute tehnoloogiate rakendamist, mis nende sõnul viitab targale ja kiiresti reageerivale juhtkonnale. Olen isegi kasutanud Starbucksi rakendust USAs. Viimati kulus see marjaks ära, kui peatusin Airbnb korteris, kus linad olid räpased ja karvu täis. Omanik saatis väikese kahjutasuna Starbucksi 25dollarilise kinkekaardi ja minagi sain kohvikus telefoniga makstud. Kogemus missugune!

Kasum peaks märkimisväärselt kasvama

Starbucksi eelised on prognoositav pikaajaline kasv, mida toetavad tugev bränd ja turupositsioon, uuendatud lojaalsusprogramm, tooteinnovatsioon ja potentsiaal laieneda uutele turgudele. Mina küll sooviks näha Starbucksi Eestis, et mõnikord hommikuti teel tööle mõnest nurgapealsest kohvikust läbi hüpata.

Starbucksi aktsia ei ole tema kiire kasvu tõttu mõistagi odav, sest ettevaatav kasumi-hinna suhe (P/E) on 27. Stifeli analüütikud aga on arvamusel, et Starbucks väärib kõrgemat hinnataset, sest nende pikaajaline kasumi kasvu väljavaade on 18% aastas. Mõned analüütikud on isegi arvamusel, et Starbucks suudab kasumit kasvatada 20% aastas.

Olen juba korduvalt kirjutanud, et mulle meeldivad dividendi maksvad aktsiad ja Starbucks seda ka teeb. 1,4% tootlust pole küll midagi erakordset, kuid nad maksavad 40-45% välja ja analüütikute sõnul peaks dividend kasvama järgneva kümnendi jooksul keskmiselt 15% aastas.

Kuigi ma olen Starbucksil distantsilt silma peal hoidnud, siis nüüd võtan selle lähema vaatluse alla. Tegu võib olla täpselt sellise stabiilse, dividendi maksva ettevõttega, mida mu portfell vajab.

Starbucksi aktsia
ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. April 2016, 07:43
Otsi:

Ava täpsem otsing