Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasa pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Sulge Tutvustus

Investor Toomas: sõidan külla Warren Buffettile

26. aprill 2016, 10:30
Berkshire Hathaway aktsionäride koosolek on tõeline müügi- ja meediapidu.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160426/INVESTOR/160429791/AR/0/AR-160429791.jpg

Teen sel nädalal teoks oma kauaaegse unistuse ning sõidan Ameerika Ühendriikidesse külla maailma edukaimale investorile Warren Buffettile.

Nimelt kogunevad just sel nädalavahetusel kümned tuhanded aktsionärid kogu maailmast Nebraska osariigis asuvasse Omaha linna Buffetti juhitud Berkshire Hathaway iga-aastasele aktsionäride koosolekule, mida rahvasuu kutsub ka kapitalistide Woodstockiks.

Võrdlus legendaarse muusikafestivaliga pole sugugi kohatu: Buffetti isikukultus, seninägematu edu ja fännide ning aktsionäride lojaalsus teeb kahtlemata kadedaks nii mõnegi rokkbändi. Mullu, mil investeerimisguru tähistas 50 aasta möödumist Berkshire Hathaway üle kontrolli haaramisest, võttis teekonna vanameistri kodulinna jalge alla enam kui 40 000 huvilist 55 riigist.

Buffett pole enam esimeses nooruses

Ülimenukal juubeliaastal valmistas koosolekul muret lausa ruumipuudus ja välja müüdi kõik linna peamised hotellid. Kuigi esmakordselt investeerimisfirma poolsajandi pikkuses ajaloos kantakse laupäeval toimuvat aktsionäride koosolekut Yahoo Finance’i vahendusel ka veebis üle, ei pidurda see tõenäoliselt tänavugi suuri rahvahorde ja tõsiuskseid fänne.

Ei pidurda mindki. Seda enam, et Buffett (85) ega ka tema kauaaegne partner Charlie Munger (92) pole enam kaugeltki poisiohtu. Lisaks investorite enimoodatud laupäevasele Buffetti ja Mungeri iga-aastasele küsimuste-vastuste voorule, on teisigi põhjuseid, miks otsustasin tänavu Omahasse kohale lennata.

Ennekõike lähen osa saama kohapealsest võimsast energiast ning tahan lisaks teistele endasugustele aktsionäridele kohtuda Berkshire’i paljude tütarfirmade juhtidega. Et maailma ühe mitmekesisema konglomeraadi aktsiat ei kavatse ma praeguste plaanide järgi maha müüa enne pensionile minekut, pole paremat võimalust kohtuda silmast silma inimestega, kes töötavad loodetavasti veel pikki aastaid minu muretu pensionipõlve nimel.

Ettevõte on näoga osanike poole

Just avatus ja nii sõnades kui tegudes aktsionäride huvide teenimine on olnud Berkshire’i kaubamärk algusest peale ning see on tõstnud Buffetti legendi staatusesse juba oma eluajal. Ettevõtte iga-aastast kirja osanikele võib liialdamata pidada üheks parimaks investeerimisõpikuks.

Berkshire’i aktsia ise on Buffetti hea vaistu ja investeerimisfilosoofia paikapidavuse monument. Viimases aktsionäridele läkitatud kirjas rehkendas ta, et ettevõtte aktsia turuväärtus on viimase poolsajandi jooksul kerkinud aastas keskmiselt 20,8%. 1964. aastal ettevõttesse tehtud investeering on möödunud aasta lõpuks kasvanud 1 598 284% võrra. S&P 500 indeksil on samal ajal koos dividendidega vastu panna 11 355% suurune tootlus ja 9,7% suurune keskmine aastakasv.

Ahjaa, nädalavahetusel peaks kava järgi aktsionäride koosolekult läbi astuma ka Microsofti kaasasutaja Bill Gates – teda tahaks tehnoloogiaaktsia hea tootluse eest samuti suisa kättpidi tänada.

Hea lugeja, kui oled samuti neil päevil Omahasse minemas või on sul koosoleku, Buffetti või Berkshire’i kohta küsimusi, millele tahaksid kindlasti vastust saada, siis kirjuta mulle julgesti aadressil investor.toomas@aripaev.ee.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. April 2016, 10:32
Otsi:

Ava täpsem otsing