Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasa pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Sulge Tutvustus

Investor Toomas: valmistun olümpiaks

10. mai 2016, 12:15
Eesti paarisaeruline neljapaat läheb Rio olümpiamängudele medalit jahtima.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160510/INVESTOR/160519977/AR/0/AR-160519977.jpg

Spordidressi pole mul kavas selga tõmmata ega võistlustulle asuda, küll aga pakub mulle huvi, mis võib suvel toimuma hakata Brasiilia aktsiaturul.

On mitu head põhjust hoida silma peal kuumal Brasiilial, kuna selline suursündmus nagu olümpiamängud võib anda sealsele majandusele ja aktsiaturule hoogu juurde. Kuigi Brasiilia on poliitilises kaoses ja kokkukukkumise äärel, on aktsiaindeks Bovespa tõusnud sel aastal üle 17%. Tõus sai alguse jaanuari keskpaigast, kuna investorid ostsid aktsiaid lootuses, et Brasiilia president Dilma Rousseff astub tagasi.

Optimist minus loodab aktsiahindadele tõusu

Olümpiamängud võivad avaldada aktsiahindadele positiivset mõju, kuna riiki reisib rohkem turiste, kes kulutavad Brasiilias raha ning see täidab kohalike ettevõtete taskuid. Kulutamine on alati majandusele hea ning sellest lõikaksid kasu hotellid, poed, restoranid jne. Investorid, kes on sellistes ettevõtetes osalised, võiksid näha suuremat tootlust ja ka dividende.

Pessimist minus soovib eemale hoida

Brasiilia keskpank prognoosib, et sel aastal langeb majandus 3,5%. Eelmisel aastal langes Brasiilia majandus 3,8%, mis oli suurim langus 25 aasta jooksul. Brasiiliale on avaldanud mõju madalad toorainete hinnad, nõrk valuuta ja mitu pistiseskandaali, millest suurim toimus riigile kuuluvas naftafirmas Petrobras. Viimane on praeguse naftaturul toimuva sõja üks suurimaid kannatajaid ning selle aktsia on langenud aastaga üle 26%.

Pessimist minus on kahtleval seisukohal ka seetõttu, et olümpiamängud on üks igavene kallis üritus ühele riigile. Paljud riigid endale seda lubada ei saa, kuna spetsiaalsete ehitiste rajamine läheb maksma miljardeid eurosid. Mõne majandusteooria järgi kasvab majandus seda enam, mida rohkem riik kulutab. See tähendab, et kui rajatakse uusi spordiehitisi, on see riigi majandusele kasulik.

Samas isegi kui lühiajaliselt võib see majandusele avaldada positiivset mõju, siis pikaajaliselt vaadatuna on mõju ühekordne, sest tihtilugu seisavad spordirajatised pärast olümpiat tühjana. Ka on arvatud, et olümpiamängude positiivset mõju majandusele propageerivad need isikud (poliitikud või ärimehed), kes loodavad saada suursündmuse korraldamiseks piisavalt avalikkuse toetust.

Mida kavatsen siis teha?

Kui olümpiamängud algavad, kavatsen selga tõmmata Eesti rahvusvärvides fännisärgi ja vaadata meie sportlaste tegusid teleri vahendusel. Mis puudutab aga Brasiilia aktsiaturgu, siis usun, et olümpiamängudel on sellele väga väike mõju, kui üldse. Pigem arvestavad investorid Brasiilias võimuvahetusega. Kui tahta teenida, siis tasub panustada just sellele.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. May 2016, 12:09
Otsi:

Ava täpsem otsing