Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasa pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Sulge Tutvustus

Investor Toomas: mida peab teadma ühisrahastusega laenuplatvormidest?

23. mai 2016, 12:30
Eesti euro.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160523/INVESTOR/160529933/AR/0/AR-160529933.jpg

Ühisrahastusplatvormid on võrreldes teiste laenuteenustega kõvasti efektiivsemad, paremini ligipääsetavamad ning toovad klientide ja investoriteni lihtsamaid lahendusi ja valikuid – nii arvati investeerimispaneelil „Inimeselt inimesele laenamise riskid ja võimalused“.

Kuigi see kasvav investeerimisvaldkond on mulle küllaltki võõras, otsustasin siiski Telliskivi loomelinnaku Vaba Lava ruumides Investeerimisklubi poolt korraldatud üritusel koha sisse võtta. Nagu paneeldiskussioonil selgus, võib ärimudel, mille abil kogutakse kokku investorite raha ning laenatakse see mõõduka intressiga välja, küll kasumlikuks osutuda, kuid seda ainult õigesti talitades.

Pikaajaline investeering nõuab usaldust

Põhilise nõuandena investorile jäi kõlama, et tulu saab teenida vaid rahaga, mille kaotamist inimene endale lubada võib. Ühisrahatusplatvormide puhul on võimalik, et investeeringud hakkavad tulu teenima alles mitme aasta pärast ning seetõttu pole mõtet sinna raha paigutada sellel, kes ei suuda magada teadmisega, et see võib lühiajaliselt ka oodatust kiiremini kaduda.

Selleks, et oma raha mitmeks aastaks kellegi kätte usaldada, tuleb investor Kristi Saare sõnul teada, milline on ettevõtte krediidimudel, kuidas see töötab ja kas ning mil viisil on ühisrahastuse kaudu laenu võtja taust kontrollitud. Saare ei soovita oma raha paigutada ettevõtetesse, mille antud informatsioon pole kas küllaldane või piisavalt läbipaistev. „Sa võid küll päevaga saada miljon eurot investeeringuid, kuid neid tuleb ka kuidagi võimendada ning investoritele intresse teenida,“ nõustus platvorm Twino tegevjuht Jevgenijs Kazanins.

Kindlasti aitab investorit meelerahu ja usalduse kasvatamisel raha võimalikult suur hajutamine. Selleks saab Läti ühisrahastusplatvormi Mintos tegevjuhi Martins Sulte sõnul investeerida nii perioodi kui asukoha mõttes väga erinevatesse laenudesse.

Tähtis on kvaliteetsete klientide hulk

Kui investor on otsustanud kuhugi oma raha paigutada, tahab ta tulu teenides seda reinvesteerida. Seetõttu peab Saare tähtsaks, et platvormidel oleks märkimisväärne kliendibaas ning rahapaigutajad saaks ka tulevikus oma tulusid võimendada.

Kuigi klientide arvukus on oluline, tuleb Bondora asutaja Pärtel Tombergi sõnul neid siiski hoolikalt valida. Maksevõimetud laenajad võivad investorite ootusi petta ning hiljem on sellisel juhul usalduse tagasivõitmine juba äärmiselt keeruline.

Olen jätkuvalt skeptiline

Kuigi ühisrahastusplatvormide esindajad kinnitasid ühest suust, et tegemist on kasvuvaldkonnaga ning tulevikus loodetakse konkurentsivõimet kasvatada kogu Euroopas, ei plaani mina sellesse investeerida.

Minusse lisas skeptilisust paneelil väljatoodud mõte, et mida populaarsemaks sellised platvormid muutuvad, seda rohkem tahetakse nende tegevust ka seadusandlikul tasandil reguleerida. Samuti ei toeta praegune maksusüsteem selliseid platvorme piisavalt.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. May 2016, 12:42
Otsi:

Ava täpsem otsing