Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasa pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Sulge Tutvustus

Investor Toomas: Euroopa pole nõrganärvilistele

26. mai 2016, 11:45
Lipud Euroopa parlamendi ees.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160526/INVESTOR/160529835/AR/0/AR-160529835.jpg

Investorite pettumus Euroopa aktsiaturgudes on üks selle aasta märksõnu ja see kogub üha hoogu. Kumab küll lootuskiiri, et aasta teises pooles läheb paremaks, kuid enne tuleb üle elada ränk suvi.

Investoritel on põhjust võimalikus tõusus kahelda. Erinevalt USAst pole Euroopa turud põrmustanud eelmisi tippe, vaid on need vaevu ületanud. Eelmisel aastal saavutatud tipust on Stoxx Europe 600 indeks üle 15% kukkunud ning aasta algusest on indeks 4% miinuses. Lisaks pole me silmad näinud kauaoodatud ja loodetud Euroopa firmade kasumite suurenemist.

Häda on selles, et lähitulevikus on õhus palju ebakindlat. Juuni keskpaigast alates jäävad kahe nädala sisse nii USA Föderaalreservi baasintressimäärade tõstmise otsus, Suurbritannia hääletus Euroopa Liitu kuulumise üle ning Hispaania erakorralised üldvalimised. Arusaadav, et suur osa investoreid eelistab sel ajal veidi puhata.

Deutsche Bank leidis oma analüüsis, et Euroopa aktsiad sel aastal enam ei tõuse ning märksa tõenäolisem on, et need kukuvad või jäävad nulli. Analüütikute sõnul on kõige suurem negatiivne tegur globaalse majanduse kasvuprognooside järkjärguline alanemine.

Euroopa peamine aktsiaindeks

Ei soovita nõrganärvilistele

Kõigele vaatamata mõni lootuskiir siiski paistab. Barclaysi strateegide sõnul on tänu tööjõukulude alanemisele lõpuks näha allasurutud kasumimarginaalide mõningast kasvu. Viimase tulemuste hooaja järel tõstsid analüütikud Euroopa firmade 2016. aasta kasumiootusi, kuigi üsna ettevaatlikult. Nüüd prognoosib enamik analüütikuid ja strateege siiski, et Stoxx Europe 600 lõpetab nullis.

UBS leiab, et aktsiaturge võib positiivselt mõjutama hakata kolm tegurit: toorainete languse mõju hääbumine, inflatsiooni kiirenemine ja tugevam kasv arenevatel turgudel. Inflatsioon ja toorained käivad käsikäes. Analüütikud on välja arvutanud, et isegi kui nafta hind jääb samale tasemele, siis ainuüksi see kergitaks tänavu inflatsiooni 1% jagu.

Miski ei garanteeri, et nafta hind või inflatsioon hakkavad kerkima ja see võib samuti osutuda järjekordseks valestardiks. Ometi on tõenäosus, et mõlemad tõusud tõepoolest ka realiseeruvad - see tooks aasta teises pooles kaasa loodetud üldise tõusu. Ja niisugust võimalust ei tasu kaugeltki maha kanda.

Euroopa aktsiate populaarsus on praegu väga madal, mis on omamoodi hea, sest kui populaarsus ja nõudlus jälle kasvab, siis toob see kaasa positiivse efekti juba sees olevatele investoritele.

Suvi tuleb kahtlemata närviline ja tagasihoidlikumad investorid võiksid parem asju n-ö pingilt jälgida. Mina olen aga pikaajaline investor, mul on panused Euroopa aktsiatesse tehtud ning praegu oleks rumal hakata positsioone müüma.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. May 2016, 11:43
Otsi:

Ava täpsem otsing