Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasa pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomas: avastasin ülitulusa bisnise!

10. august 2016, 12:00
Investor Toomas teenis viimastel kuudel veidi hõlptulu.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160810/INVESTOR/160819984/AR/0/AR-160819984.jpg
Ainult tellijale

Olen juba paar viimast kuud aktsiaportfelli haldamise ja muude suviste toimetamiste kõrvalt väikestviisi eraisikuna bisnist ajanud ning tootlusnumber on seni olnud üsna korralik.

Ei saa küll öelda, et olen teeninud head tootlust lillegi liigutamata, kuid üsna passiivne on see äri olnud sellegipoolest – bisnise käivitamisele ja haldamisele on kulunud kokkuvõttes alla paari tunni. Kohe selgitan täpsemalt, mis põneva äriga on tegemist.

Nii nagu investeerimisideede puhul tavaks, leidsin ka selle äriidee Äripäeva sirvides. Nimelt tõmbas minu tähelepanu lehelugu, mis kandis pealkirja „Sajad lisaeurod kuus on kättevõtmise asi“. Loos tutvustati kogemuslugude kaudu erinevaid rahateenimise viise alates oma eluaseme väljaüürimisest kuni ühisrahastuse ja isikliku sõiduriista väljarentimiseni.

Paari kuuga pea 500 eurot

Paari kuu eest algas mul puhkus, mil plaanisin juba pikalt ette pisut remonti teha ja aiamaad korrastada. Ühel pärastlõunal sibulapeenralt umbrohtu kitkudes kargaski mulle pähe, et kogu puhkuse aja seisab minu ligi kümne aasta vanune autoloks kasutult.

Nõnda otsustasingi tüütu töörügamise asemel uut rahateenimisviisi katsetada. Tegin autost mõned fotod, laadisin need artiklis mainitud Autolevi veebikeskkonda üles, tegin Excelis kiired tasuvusrehkendused, panin hinna paika ning jäin huviga ootama, kas idee ka päriselt midagi väärt on.

Tuli välja, et vaatamata enam kui pooletuhandele Eestis keskkonda lisatud sõidukile on nõudlust inimeselt inimesele autorendil endiselt omajagu. Mina olen oma autole saanud veidi vähem kui paari kuuga ligi 40 broneeringut (ilmselt tuleb kasuks puhkusteperiood), millest käiku on läinud 7. Tulu olen kokku teeninud pärast vahenduskeskkonna 25%list vahendustasu ligemale 500 eurot. Mõistagi tuleb teenitud summalt maksta ka tulumaks.

Kommikarp tagaistmel

Autoomanikuna saan ise otsustada kas, kuna ja kellele sõiduki välja rendin, ning inimeste usaldusväärsust saan hinnata vahenduskeskkonna tagasisidesüsteemi ning taustakontrolli põhjal. Senine kogemus on olnud üllatavalt positiivne, auto on alati tagastatud puhtana ja ilma viperusteta. Teiste seas on rendisoovi avaldanud näiteks üks riigiasutus ja kord soovis autot välismaale võistlustele sõiduks laenutada kohalik tippsportlane.

Kõige toredam kogemus oli aga ühe keskealise daamiga, kes pärast edukalt lõppenud tehingut jättis tagumisele istmele karbi maitsvaid ðokolaadikompvekke ning pihlakaoksa, mis pidavat head õnne tooma. Teisalt ei ole paarikuine empiirika kaugeltki piisav põhjapanevate järelduste tegemiseks.

Mainimata ei saa jätta ka kõiki taolise rendiga seonduvaid riske alates sõiduriista oluliselt suuremast amortisatsioonikulust kuni võimalike õiguslike vaidlusteni. Tehingute puhul sõlmitakse küll pealtnäha igati korralik ja detailne leping ning üleandmisakt, ent eales ei tea ette.

Ühest küljest on kasutult seisev sõiduvahend koos kindlustus- ja hooldustasudega paras kuluallikas ning see räägib auto lühiajalise väljarentimise kasuks. Teisest küljest on aga iga autoomaniku jaoks ilmselt võrrand üsna erinev ning mis ühele ülitulus bisnis, see teisele tarbetu vaev ja peavalu. Sibulate rohimisest on jagamismajandus igal juhul lõbusam.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. August 2016, 12:06
Otsi:

Ava täpsem otsing