Elu pakub uue võimaluse EfTENist kinni haarata ning seekord avan rahakotirauad Viljar Arakase juhitud alternatiivsele investeerimisfondile.
Öeldakse, et elus kahetsed rohkem asju, mida ei teinud, kui oma halbu otsuseid. Paar aastat tagasi hakkasin tõsisemalt kaaluma kinnisvarafondidesse investeerimist. Toona olid kaalukausil EfTEN ja Baltic Horizon Fund. EfTEN Real Estate Fund III investeerimist pakuti mulle möödunud aasta kevadel.
Toona lükkasin fondijuhi Viljar Arakase aktsiate märkimise pakkumise tagasi. Arvasin, et portfelli on juba piisavalt Eesti asju kogunenud ning ma pole ka eales olnud suurem asi aktiivselt juhitud fondide fänn. Arakas teatas seepeale, et teeb kõik, et ma oma otsust kahetseksin.
Inimene on aga nõrk ja investori tee on kiusatustega sillutatud. Juba eelmise aasta novembris sisenesin 7protsendist dividenditootlust lubavasse Baltic Horizon Fundi. Ei läinud aastatki, kui Viljar Araka sõnum prohvetlikuks osutuks. Kui viimase kaheteistkümne kuu jooksul on mu Baltic Horizoni kinnisvaraosaku hind enam-vähem paigal tammunud, kallines EfTENi kolmanda fondi osak ligikaudu 17 protsendi jagu.
Miinuseid rohkem kui rubla eest
Nüüd, kui EfTEN toob börsi põhinimekirjas kauplemiseks näpuotsaga aktsiaid, lõin taaskord kokku kõik EfTENi tulevaste aktsiate plussid ja miinused. Esiteks ei ole tegemist garanteeritud fondiga, mis tähendab, et päris pangahoiusega investeeringut võrrelda ei saa. Miinuspoolele mahub paraku ka sektor ise: Baltikumis valjenevad hääled kinnisvarabuumist ja kuigi fondijuhid tavaliselt kinnitavad, et üürnikeks võetakse vaid soliidseid kliente, siis kriisiajal sellest lubadusest vaevalt väga palju tolku on.
Pealegi olevat fondil uute investeeringutega „toru tühi“ – kas jäädakse olemasolevate äride lüpsmise peale? EfTEN investeerib teadaolevalt büroo-, kaubandus- ja tootmispindadesse. Neile kuulub ka suurem tükk ärikinnisvarast Leedus ja paraku tuleb tunnistada, et Baltimaad jäävad Eesti investoritele ühteaegu lähedaseks ja kaugeks. Kerge on Balti turul aktsiaid osta-müüa, kuid ausalt öeldes on minu kui investori jaoks kordades kergem mõelda, kui hea investeering on näiteks Coca-Cola Plaza, kui seda, mis parasjagu kuskil Leedu linnas toimub. Sealset uudistevoogu on päris keeruline hallata.
Lisaks tunnen juba ette kurbust: EfTEN pakub aktsiaid nii vähe, et jagub vaid hambaauku: avaliku aktsiaemissiooni kogumaht on 3,5 miljonit eurot, pakkumishinnaga 14 eurot aktsia kohta. Olen üsna veendunud, et kohalike investorite IPO-nälga arvestades läheb ülemärkimiseks. Seega – kui märkimisel õnnestub saada aktsiaid vaid mõne tuhande euro jagu, ei ole põhjust oodata ka suurt kapitalikasvu.
Plussid kaaluvad üles
Teisalt on ilmselt tegemist eeskätt stoilise dividendiaktsiaga. Viljar Arakas ennustas Äripäevale antud intervjuus, et aktsia aastane dividenditootlus on 5-8 protsendi ringis. Mis mulle EfTENi puhul veel meeldib – lisaks korralikule tootlusele –, on mitmetahuline investeerimisportfell. Aga ka asjaolu, et fondi juhib mõni aeg tagasi aasta parimaks ärimeheks tituleeritud Arakas, kellel näib värskeid ja julgeid ideid jätkuvat.
Ettevõtte ja fondi juht on minu jaoks vaat et üks olulisemaid näitajaid aktsiate soetamise puhul – pole mõtet hüpata investeerimislaevale, kui kapten purjus ja finantskriisi-karid ees paistavad. Lisaks pean ligi 14eurost aktsiahinda mõistlikuks. Olen Äripäeva raadiosaadetest ning leheveergudelt saanud vastuse kõigile EfTENi fondi kohta tekkinud küsimustele ning Arakaselt isegi raadioeetris silmast silma aru pärinud.
Sellele vaatamata kavatsen osaleda ka novembri esimeses pooles toimuval EfTEN Real Estate Fund III veebiseminaril, kus Arakas lubas veel kord tutvustada fondi aktsiate avalikku pakkumist, varade portfelli, ajalugu ja fondivalitsejat, aga lisaks ka lühidalt Balti ärikinnisvaraturgu.
Praeguse plaani järgi kavatsen EfTENi osakuid märkida 10 000 euro eest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!