Kui häbi enam ei aita

08. jaanuar 2016, 07:30

Juhtkiri Juhtkiri.
Foto: Anti Veermaa

Alimendivõlglaste elu ei ole piisavalt keeruline ja vajab muutust, kirjutab Äripäev täna juhtkirjas.

Täna kirjutab Äripäeva kaanelugu sellest, et ehkki elu on muutunud paremaks ja oleme saanud rikkamaks, lisandub igal aastal oma laste ülalpidamisse mittepanustavaid vanemaid ning nende tegematajätmise eest tasuvad teised.

Äripäeva hinnangul viitab see vajadusele muuta alimendivõlglase elu senisest kiiremini ebamugavaks, sest katkematu võlglaste pealekasv näitab, et praegused võtted pole piisavalt tõhusad.

Üks nägemus inimestesse paremat maksekultuuri süstida on olnud näiteks seaduse vastu eksijad naelutada avalikku häbiposti. 2010. aastal otsustas justiitsministeerium, et viilivaid vanemaid motiveerib see, kui nende nimi, sünniaeg või isikukood ning võlasumma on avalikult kõigile nähtavad. Selle tabeli viimase seisu avaldas oma külgedel ja veebis täna ka Äripäev.

Praegu on aga selge, et motivaatorina see ei tööta ning riivab õiguskantsleri hinnangul ka inimeste õiguseid. Seetõttu kaob avalik häbipost märtsist kohtutäiturite koja kodulehelt, kus seda seni võis leida oskusliku otsimisega. Hea varjatus võis omakorda olla põhjus, miks nimekirjast loodetud tulu ei tõusnud.

Ehkki häbipost-nimekiri suletakse, otsustasime selle tabeli avaldada, sest oma lapsi mitte üleval pidavate vanemate käitumine ei ole nende isiklik või perekonna siseasi. Kuigi saamata jäänust kannatab ennekõike ja esimesena laps, on ülalpidamiskohustuse vilistamisele ka kaugele ulatuvad tagajärjed, mille maksavad kinni teised maksumaksjad.

Riik hakkab vahelüliks

Näiteks plaanib riik luua elatisabifondi, mis hakkaks maksma kasvatavale vanemale ning võtab võlglasega tegelemise enda õlule. Riigilõiv või ka tülin viia vaidlus kohtusse käib praegu paljudele õiguse nõudmiseks üle jõu. See sekkumine võib aga minister Margus Tsahkna arvutuste kohaselt maksta kuni 15 miljonit eurot aastas.

Teine küsimus on vaesus. Eestis kasvatab igat neljandat last üksikvanem ja 2012. aasta andmetel oli 63% vaesuses elavatest lastest just üksikvanemaga. Lisaks on küsimus moraalis. Oma kohustusest kõrvale hiilida ükskõik mis põhjusel ei ole vastuvõetav. Samuti maksavad mitmed organisatsioonid kellegi asjade klaarimiseks aja ja energiaga, mida saaks kulutada millegi kasulikuma ja edasi viivaga tegelemiseks.

Too 700 isikust koosnev pingerida on aga vaid jäämäe tipp, kuna elatisvõlglaste koguhulk rihib Eestis 10 000 inimese piiri ning nende maksmata summa on viimase viie aastaga kolmekordistunud ja ulatub ligi 15 miljoni euroni. Seejuures lisandub igal aastal üle 1000 uue persooni, kes vilistavad oma kohustustele – olgu põhjuseks ülejõu käivad kohustused, vanemate omavaheline arveteklaarimine või ka tõsiasi, et kohustustest kõrvale hiilimisel ei kaasne ebamugavat tagajärge.

Vajame karmimaid meetmeid

Piltlikustades peaksid meetmed olema sama tõhusad kui Tartus aastavahetusel purjuspäi roolis vahele jäänule – kohus saatis ta karistust kandma juba tabamisele järgnenud päeval. Ideid saab ka piiri tagant. Näiteks Venemaal ei pääse võlglane riigist välja, sest kui raha pole kohustusteks, ei saa olla ka reisimiseks. Slovakkias võib politseinik kinni peetud võlglase juhtimisõiguse peatada kohapeal ning Saksamaal võib tööandja lõpetada võlgnike nimekirjas oleva inimesega töölepingu igasuguste selgitusteta.

Tõsi, 1. märtsist muutuvad mõned asjad meilgi – näiteks on võimalik teatud tingimustel peatada võlgu olija juhtimisõigus, piiratakse muude lubade saamist ning laienevad kohtutäiturite volitused. Need on sammud õiges suunas.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Auvere elektrijaam 16:45 29. juuli 2016

Hando Sutter pööras kaevuritega tülli

1 Eesti Energia juht Hando Sutter soovib firma tööjõukulusid vähendada, kuid kaevurid ei soovi sellest midagi kuulda.

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

251 725 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Exxoni kasum tegi suure languse
19:30 29. juuli 2016

ExxonMobili kasum kukkus 60%

Barclays
11:56 29. juuli 2016

Barclaysi kasum kahanes

11:15 29. juuli 2016

Aprangalt head tulemused

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Äripäeva logo

Sisukord

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Rikaste TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.