Maksustatav käive ja töötajate arv avalikuks

22. jaanuar 2016, 07:30

Juhtkiri Juhtkiri.
Foto: Anti Veermaa

Kaubandus-tööstuskoja ettepanek avalikustada maksustatav käive ja töötajate arv on samm õiges suunas, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Kui kaubandus-tööstuskoja ettepanek rahandusministrile saab tegudeks, siis hakkab riik avalikustama infot käibemaksukohustuslaste deklareeritud maksustatava käibe suuruse ning ettevõttes töötavate isikute arvu kohta.

Äripäeval on hea meel, et kaubanduskoda pöörab tähelepanu panusele, mida ettevõtja peaks andma ühiskonna arengusse. Koja ettepanek ühtib igati toimetuse baasväärtustega: mida läbipaistvam on Eesti ettevõtluskeskkond, seda paremini on tagatud aus konkurents. Toimetuse mitu korda sõnastatud juhtkirjaline seisukoht luua Eestis maailma kõige läbipaistvam ettevõtluskeskkond on see põhiline siht ja väärtus, milleni jõudmine on Äripäeva kandvaim eesmärk.

Ettevõtja moraalne vastutus ühiskonna ees ja tema eeskuju andev roll oli peamine, mida rõhutasime ka alles hiljuti uue hoo sisse saanud OÜtamise debatis, mis viimati päädis advokaat Villy Lopmani tõdemusega, et OÜde maksustamine vajab lõpuks ometi seaduslikke piire. „Praktiline õiguslik selgus teemas on aga jäänud täpselt sama lootusrikkaks või lootusetuks, nagu see oli teema puhkemise alguses,“ võttis ta kokku debati viimase laine.

Õige samm

Seadusemuudatust, mille vajadust on ka Äripäev korduvalt rõhutanud, koda küll ei nõua – ent ometi on ettepanek samm õiges suunas. Koja mõte näibki olevat astuda ühe sammu kaupa, ilmselt endale teadvustades, et poliitiline ignorantsus teema suhtes on erakordselt suur ja soovimatus sellega tegeleda saanud parteilise vereringe osaks. Kuna osa ettevõtjaid käsitleb Äripäeva soovi OÜde sotsiaalmaksupanust palgatöötaja omaga võrreldavaks muuta kitsarinnaliselt ettevõtlusvastasena, püütakse iga hinna eest võimalikku uut vastuolu ettevõtjatega vältida.

Päriselt aga on Äripäev ikka ettevõtluse poolt. Me leiame lihtsalt, et kuni kehtib solidaarne sotsiaalsüsteem, peaksid ettevõtjad, kes näiteks arsti juurde minnes on palgatöötajaga võrdsed, panustama selle teenuse edukasse toimimisse solidaarselt – st OÜ loomise eesmärk ei peaks olema tööjõumaksudest hoidumine.

Koja ettepanek tähendab sisuliselt võimalust luua avalik sotsiaalne kontroll. Ettevõtte töötajate arv ja maksustatava käibe suurus on andmed, mis maksuametil on ettevõtte aruandluse kaudu nii või teisiti olemas. Kui need andmed oleksid iga ettevõtte kohta ka avalikult kättesaadavad igaühele, oleks kahtlemata palju keerulisem sotsiaalmaksuga trikitada. Viimati kirjutasime, et tööjõumakse ei maksa ligi veerand Eesti ettevõtetest. Maksuameti praegune tegevus on suuresti suunatud nende seast OÜtajate väljaselgitamisele ja panna senised viilijad järgima ausaid mängureegleid.

Aususega võidab

Koja ettepanek ei suurendaks ettevõtete halduskoormust kuidagi: mõte on lihtsalt teha avalikuks andmed, mis on niikuinii olemas, ja tekitada nende üle avalik kontroll. Teisalt oleks aga tööjõumaksude maksmisest hoiduvatel ettevõtetel aeg hakata mõistma, et läbipaistvast ettevõtluskeskkonnast on võita eelkõige neil endil. Ebaausate võtetega saavutatud konkurentsieelis võib jääda lühiajaliseks ning maksuameti kõrgendatud tähelepanu võib kaasa tuua ebameeldivusi.

Ausatest ja läbipaistvatest konkurentsiolukorrast on ausatel ettevõtjatel ainult võita ja Äripäev seisab nende poolel. Ettevõtja on ühiskonnas väärtuse looja ja rikkuse juurdetekitaja, aga mitte püha lehm. Õige hõlma ei hakka keegi, aga maksud tuleb maksta.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Turistid Raekoja platsil. 10:00 30. juuli 2016

Soomlased jooksevad Eestile tormi

Sel aastal külastavad soomlased jälle aktiivsemalt Eestit ning võivad prognoosi järgi püstitada koguni rekordi.
18:11 29. juuli 2016

Halb üllatus USAst

13:00 29. juuli 2016

Uus sool Kreeka haavadele

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

251 725 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Exxoni kasum tegi suure languse
19:30 29. juuli 2016

ExxonMobili kasum kukkus 60%

11:56 29. juuli 2016

Barclaysi kasum kahanes

11:15 29. juuli 2016

Aprangalt head tulemused

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.