Artikkel
  • Kuula
    Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

    Kuidas kontorilaua taga vormis püsida?

    Kuidas kontorilaua taga vormis püsida?Foto: PantherMedia/Scanpix

    Kuna pidev istuv töö koormab lülisammast ning häirib jalgade verevarustust, on väga oluline end ka tööpäeva jooksul liigutada.

    Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi fitnessijuht Ivika Värton selgitas, et pidev istuv asend surub lülisid kokku ning ka lihased lühenevad, enamasti ebaühtlaselt. “Samuti aeglustub verevarustus lihastesse. Sellest tingituna tekkivad alaselja või ka ülaselja valud,” lisas ta.
    Üks võimalusi, kuidas end istuvast tööst tulenevatest terviseprobleemidest eemal hoida, on Värtoni sõnul oma seniste harjumuste ümberkujundamine. Inimene peaks võtma endale südameasjaks tõusta iga tunni järel püsti ja teha kas või paar minutit erinevaid liigutusi, soovitas ta. “Ühe pausi ajal pearinge, teise ajal näiteks õlaringe, kolmanda ajal põlvetõsteid. Hästi hea ja lihtne moodus on tõusta korraks laua tagant ja näiteks 10 sekundit teha sulghüppeid. Kokku võiks seda teha 5-6 korda päeva jooksul. Viimane harjutus mõjub ka luid tugevdavalt,” rääkis ta.
    Personaaltreener Marek Morozov selgitas, et töö ajal on kindlasti tarvis teha venitusharjutusi alaseljale, ja tõdes, et muud, keerulisemad ja rohkem füüsilist tegevust nõudvad harjutused võiksid siiski jääda pigem treeningsaali.
    Treeningsaal pole vajalik
    Värton selgitas, et lisaks töö ajal tehtavatele aktiivsetele puhkepausidele peaks liikuma ka väljaspool tööaega. Ta lisas, et alati ei pea enda vormi saamiseks jõu- või treeningsaali kihutama.
    Nii Värton kui Morozov sõnavad, et treenija peaks tähele panema, et teha tuleks nii jõutreeningut kui ka aeroobset ehk kestvustreeningut. Värton rõhutas, et just vanuse kasvades tõuseb jõutreeningu tähtsus, kuna see aitab vältida luude hõrenemist ja liigeseprobleeme.
    “Ideaalis tuleks püüda kõndida iga päev vähemalt tund aega. Valdavalt aeroobses tsoonis treening peab olema ülekaalus ja anaeroobset (väga kõrge ehk maksimumi lähedase pulsiga treening – P.I.) 10 protsendi ligi. Pigem oleks oluline tegeleda näiteks kaks-kolm korda jõutreeningutega, millele lisanduks kaks-kolm korda aeroobset liikumist – kõndimine, rattasõit, ujumine,” soovitas ta.

    Kuidas kontoritöötaja vormis püsib?

    Kui sõidad tööle bussiga, välju sõidukist üks või kaks peatust enne oma lõpp-peatust. Kõndides põletad sa kaloreid ning samas teeb väljas olemine su olemise värskemaks. Kui vurad tööle autoga, pargi auto töökohast kaugemale ja kõnni rohkem jalgsi.

    Kontoris istudes püüa vähemalt iga 30 minuti tagant laua tagant lahkuda ja ringi jalutada. Mine too endale näiteks klaasitäis vett või suhtle kolleegiga.

    Korralda oma päev selliselt, et võimaluse korral saad vähemalt osa lõunapausist kulutada füüsilisele aktiivsusele. Kõnni näiteks ümber maja või tule kohvikust või söögikohast veidi suurema ringiga.

    Joo piisavalt vett. Hoia kontorilaua läheduses värsket vett, millele võid maitseks lisada laimi või sidrunit. Pidev vee joomine on tervislik ning aitab vältida liigset söömist või näksimist.

    Püüa süüa võimalikult värsket toitu. Võimaluse korral valmista oma lõunasöök endale ise, kasutades palju puu- ja köögivilju. Ära unusta, et täisväärtuslik toit sisaldab nii süsivesikuid, rasvu kui ka valke.

    Jälgi, kuidas sa laua taga istud. Püüa istuda võimalikult sirgelt, ära vaju küüru.

    Allikas: livestrong.com

    Morozovi jagatud soovitused on sarnased: tema sõnul võiks inimene ideaalis trenni teha neli korda nädalas. “Soovitan kaks korda nädalas umbes 60 minutit jõusaalis treenida ja kaks korda nädalas 45 minutit aeroobset treeningut, näiteks joosta, ujuda, rattaga sõita, aktiivselt kõndida,” puistas ta näpunäiteid. Soovitatav on jõutrenni ja aeroobset treeningut teha vaheldumisi. Samuti on oluline lasta oma kehal puhata ehk päris iga päev trennis rassida ei maksa.
    Süüa tuleks sageli
    Morozov lisas, et hea vormi lahutamatu partner on ka õige toitumine. “Enamiku inimeste viga ongi selles, et pärast lõunasööki tekib pikem paus, mis lõpeb õhtul topeltkoguse söömisega kompenseerimaks energia defitsiiti, mis endale päeval tekitati,” rääkis ta ja lisas, et selliselt toimides on rasva ladestumine pikemas perspektiivis kindlustatud.
    Morozov soovitas, et sööma peaks umbes iga nelja tunni tagant, et hoida veresuhkur stabiiline ja magusaisu kontrolli all. “Soovitan mitte ainult puuviljadega oma toidukordi sisustada, kuna need sisaldavad päris palju suhkrut. Kõige lihtsam ja tervislikum oleks kaasa võtta kohupiima või kodujuustu. Vedelikuna tarbida vett,” soovitas ta.
    Ettevõtted pangu töötajad liikuma
    Üks võimalus töötajate füüsilist vormi paremaks muuta on ka ettevõtte enda poliitika muutmine liikumissõbralikuks.
    Nii soovitas Värton soovitas ettevõtjatel jälgida, et töötajad järgivad tööajal töötervishoiuspetsialisti soovitusi ning võimlevad või liigutavad ennast iga tunni tagant 2-3 minutit. “Tuleks soodustada printeri juurde kõndimist, kohvi järele liikumist ja muid igapäevaseid tegevusi,” tõi ta näiteid.
    Mõlemad treenerid leidsid, et oleks suurepärane, kui tööandja soodustaks ka treeningutes osalemist, makstes töötajale osaliselt või täielikult teenuse kinni. Morozov lisas, et samuti võiksid töötajate kollektiivid ühiselt käia ja osaleda spordivõistlustel.
    “Kui organisatsioonis on ettevõtlik ja sportlik töötaja, siis teda kasutada võimalusel motivaatorina ka teiste töötajate ergutamiseks,” lisas Värton.
    Missuguseid harjutusi teha laua taga istudes?
    Mõni aeg tagasi Austraalias tehtud uuringust selgus, et enamik inimesi istub üle üheksa tunni päevas. Selle aja sees ei pea sa tundma end füüsiliselt väheaktiivsena, vaid võid istuva töö enda kasuks pöörata.
    Siruta jalgu. Istu toolil sirgelt, hoia selg sirge ning ära vaju vastu tooli seljatuge. Siruta mõlemad jalad sirgelt välja ning pinguta reie eesmisi lihaseid. Hoia kümme sekundit ning korda mõned korrad. Tee nii kaks korda päevas.
    Tegu on kasuliku harjutusega, kuna see aitab parandada vereringet. Samuti on tegu tasakaaluharjutusega.
    Joonista tähestikku. Kui vähegi võimalik, võta selle harjutuse tarbeks jalast jalanõud. Tõsta üks jalg sirgelt ette (sarnaselt eelmise harjutusega), siruta varbad välja ning katsu jalaga õhku tähestikku joonistada. Tee seda mõlema jalaga kaks või kolm korda päevas.
    Tegu on kasuliku harjutusega pahkluid ning varbaid silmas pidades. Samuti annab harjutus võimaluse jalanõud jalast võtta, nii saavad jalad hingata.
    Tee põlvetõsteid. Tõuse laua tagant ning tee põlvetõsteid.
    Pinguta tuharalihaseid. Istu sirgelt, veendu, et mõlemad jalatallad on vastu maad. Pinguta tuharalihaseid, hoia ning seejärel lõdvesta. Korda harjutust viis kuni kümme korda. Tee harjutust kaks-kolm korda päevas.
    Tee käteringe. Siruta käed kummalegi poole välja ning tee väikseid käteringe, näiteks 20 ringi ühele poole ja 20 ringi teisele poole. Tegu on hea harjutusega, mil treenib nii õlalihaseid, kaelalihaseid kui ka ülaselga.
    Tee õlaringe. Tõuse laua tagant ning tee õlaringe nii ette kui taha.
    Tõsta õlgu. Tõsta õlgu, samal ajal sügavalt sisse hingates. Lase õlad lõdvestades alla, samal ajal ise välja hingates.
    Tee, käed õlgadel, kerepöördeid.
    Tee sulghüppeid. Korraga piisab 10 sekundist.
    Treeni randmeid. Arvuti taga töötamine koormab sõrmi ja rannet. Seetõttu võiks aeg-ajalt sõrmi tugevalt rusikasse kokku suruda ning seejärel sõrmed laiali suruda. Samuti tasub teha randmeringe.
    Allikad: portaal Active.com ja Ivika Värton
  • Hetkel kuum
Raivo Vare Ukraina sõja majandusblogi: USA abipakett – kaua tehtud, aga kas ka kaunikene?
Pikalt viibinud USA abipakett Ukrainale koos teiste riikide osutatava abiga peaks ukrainlastel aitama aasta lõpuni sõjaliselt vastu pidada, kuid järgmise aastaga on seis segane, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi 35. sissekandes.
Pikalt viibinud USA abipakett Ukrainale koos teiste riikide osutatava abiga peaks ukrainlastel aitama aasta lõpuni sõjaliselt vastu pidada, kuid järgmise aastaga on seis segane, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi 35. sissekandes.
Hoolimata Boeingu äparduste jadast jäävad investorid lennukitootjale truuks
Ehkki Boeing on üle elanud mitmeid õnnetusi ning süüdistusi, jätkub lennukitootjal Wall Streetil üllatavaid palju toetajaid, kirjutab Bloomberg.
Ehkki Boeing on üle elanud mitmeid õnnetusi ning süüdistusi, jätkub lennukitootjal Wall Streetil üllatavaid palju toetajaid, kirjutab Bloomberg.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Myraka ettevõtlusblogi: Ford Transit gloria mundi
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Metallitööstus sunnib end raskel ajal vastu võtma iga töö
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Tööle marsivad kartmatud noored: me teame, et väärime kõrget palka Vana tööstus peletab, kaitsetööstus meelitab
„Sõprade ees oleks see veits flex ka, et saan neli kilo,“ ütleb inseneritudeng Kristjan Taimla. Palgast rääkimine ei ole noorte jaoks tabu, Z-põlvkond arutab seda teemat lõdvalt.
„Sõprade ees oleks see veits flex ka, et saan neli kilo,“ ütleb inseneritudeng Kristjan Taimla. Palgast rääkimine ei ole noorte jaoks tabu, Z-põlvkond arutab seda teemat lõdvalt.
Kas rohepööre tähendab eurokommunismi? Või on see lihtsalt üks utoopia?
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
General Motorsi esimene kvartal ületas kõiki prognoose
Autotootja General Motors avalikustas täna tugevad esimese kvartali tulemused, mis ületasid analüütikute prognoose. Lisaks ootavad nad aasta lõpuks suurt kasvu elektriautoturul.
Autotootja General Motors avalikustas täna tugevad esimese kvartali tulemused, mis ületasid analüütikute prognoose. Lisaks ootavad nad aasta lõpuks suurt kasvu elektriautoturul.
Narva tööstusinkubaator hakkab ettevõtteid Ida-Virumaale meelitama
Majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo allkirjastas käskkirja, millega suunatakse EL Õiglase Ülemineku Fondist pea 8,5 miljonit eurot tööstusinkubaatori rajamiseks Narva.
Majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo allkirjastas käskkirja, millega suunatakse EL Õiglase Ülemineku Fondist pea 8,5 miljonit eurot tööstusinkubaatori rajamiseks Narva.
Maailmatasemel rallistaarile sauna müünud ettevõte haarab üha enam uusi välisturge
Tartumaal tegutsevad saunatootjad näevad, et saun pole sugugi ainult põhjamaa inimese jaoks, vaid pakub huvi ka palju kaugemates maades, nii õnnestus neil saun müüa isegi maailmakuulsale rallisõitjale Thierry Neuville’ile.
Tartumaal tegutsevad saunatootjad näevad, et saun pole sugugi ainult põhjamaa inimese jaoks, vaid pakub huvi ka palju kaugemates maades, nii õnnestus neil saun müüa isegi maailmakuulsale rallisõitjale Thierry Neuville’ile.