ÄP: Arco Vara vajab raha, uut hingamist ja uut nime

1185-aripaev 18. november 2011, 07:00

Arco Vara seisab taas teelahkmel. Kuidas edasi? Kuhu edasi?

Artiklist selgub, et Arco Vara on jõudnud seisu, kus ettevõtte suurimad aktsionärid Richard Tomingas ja Hillar-Peeter Luitsalu loodavad senisele vihavaenlasele Toomas Toolile.

Arco Vara – ausammas kinnisvarabuumile. Nelja aasta eest suure furooriga börsile tulnud kinnisvaraettevõte on kogu turult korjatud kroonimiljardi huugama pannud, ettevõtte pangakontol on paar miljonit eurot. „Mure raha pärast on kogu aeg,“ ütleb Tomingas. Kuhu see üüratu kogus raha siis kadus?
Punkt 1, pangad. „Sellest miljardist ainuüksi 80 miljonit läks kapitali kaasajale ehk siis SEB Enskildale,“ tunnistab Tomingas, kelle sõnul on Arco ka suurel määral laene tagasi maksnud, 1,6 miljardist kroonisest kohustusest Arcol tänaseks üleval 39,5 miljonit eurot (618 miljonit krooni).

Punkt 2, valed investeeringud. Nii pandi Bulgaariasse hetk enne kinnisvaraturu kukkumist üle 300 miljoni krooni. „IPO käigus antakse ju väga selgeid lubadusi. Üks meie lubadus oli see, et suunata oma tegevus Baltikumist jõuliselt välja uutele arenevatele Ida-Euroopa turgudele,“ tunnistab Tomingas. Mäletatavasti oli küsimus, kuhu, kui palju ja kas üldse investeerida ka üks suurimad põhjuseid, miks vennad Arakad – nõukogu esimees Arti ja juhatuse esimees Viljar, ettevõttest õige pea pärast börsidebüüti lahku lõid.
Punkt 3, liiga suured kulud. Tominga jutust selgub, et Arco Vara struktuur oli valesti üles ehitatud, üldhalduskulud üüratult suured ning juhtimine väga keeruline ja kulukas. Ettevõttes töötas üle 600 inimese, kellest tänaseks on järele jäänud veerand.

Punkt 4, laristamine. Kuna raha oli küll, käis selle kulutamine jõudsalt – 2007 mindi Rumeeniasse ja Leetu, kusjuures Rumeenias võeti maakleritele liisingusse 12 autot, renditi kallid büroopinnad, sisustati need mööbliga. Ja aasta hiljem ettevõtted likvideeriti, miljonitesse kroonidesse ulatuvate kahjudega.

Punkt 5, juhtimisvead. Arco Vara hindas kinnisvara väärtuse üles, sellise ümberhindluste arvelt tekkinud kasumist maksti aga boonused ja preemiad sularahas välja!

Kuidas edasi? Äripäeva arvates vajab Arco Vara täna kui mitte imet, siis karmimat sorti saneerimist küll. Kuna ettevõtte varad on enamasti ebalikviidsed ja sõltuvad kinnisvaraturu tõusust, ning seda mitte kriisist toibumas Eestis, vaid Bulgaarias, tuleb vöö kõvemini kinni tõmmata. Lisaks tuleb Toomas Tooliga ära leppida, aktsionäridele vettpidav tegevuskava esitada, lisaraha kaasata… ning miks mitte ka nime ja logo vahetada.

Nimel pole sisu, logol kurb alatoon. Arco tähendas algselt Arti Arakase kompanii, koos vendade Arakatega kadus nimest Arco, kinnisvaramulli lõhkemisega ka Vara. Kui vaadata aga ettevõtte logo, mis inspireeritud kaartest (kasutades nimest osakest: Arc) ning milles hea silm tunneb ära Triumfikaare, saabki Eesti kinnisvaraturu kunagine lipulaeva kujund tõeliselt härda alatooni – ausammas Eesti kinnisvaramullile.


Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. November 2011, 11:29
Otsi:

Ava täpsem otsing