Kolmapäev 22. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Eesti juhid vajavad karismat

Mait Raava, Harry Tuul 25. detsember 2011, 10:30

Paljud küsivad, kas pärast Steve Jobsi jääb Apple teedrajavaks, konkurentidest peajagu üle olevaks turuliidriks? Suure tõenäosusega ei, sest Apple’i uus juht Timothy Cooki ei ole karismaatiline. Ta on küll kompetentne ja efektiivne, kuid sellest ei piisa, kirjutab Pro Konsultatsioonid juhtimiskonsultant Mait Raava.

Karisma tuumaks on erakordne visioon. Juhi karisma tuumaks on erakordne teedrajav visioon, millega ta inspireerib alluvaid saavutama erakordseid tulemusi. Lisaks inspireerib ta inimesi oma isikupäraga, mis tekitab neis soovi temaga samastuda.

Jobsi ülimat ambitsioonikust kirjeldab 2007. a. jaanuaris iPhone esitlusel öeldu: „Ma armastan Wayne Gretzky ütlust, et ’Ma uisutan sinna, kuhu litter läheb, mitte sinna, kus ta oli.’Me oleme alati püüdnud teha sama Apple’is. Juba päris algusest peale. Ja me teeme seda alati.“  Jobs soovis luua „maagilisi tooteid“, mis muudavad kogu turgu. Apple’i tooteid disainiti Jobsi maitse ja erakordsete standardite järgi. Jobsi geenius seisnes emotsiooni ja tehnoloogia sidumises, mille tulemusel sündisid isikupärased tooted.

Jobs lõi tehnoloogiauuenduste, kliendile suunatud toodete ja oma erakordse vaistuga täiesti uusi turge, millest seni ei osatud unistagi. Sellega asetub ta teiste väljapaistvate ettevõtjate nagu Henry Fordi, Polarodi juhi Edwin Landi jt karismaatiliste juhtide sekka.

Mittekarismaatiline juht loob keskpära
Mittekarismaatiline juht pole teerajaja, vaid turumuutustele reageerija. Tema visioonis pole midagi erakordset. Selle tulemusel alluvad pingutavad vähe ja saavutavad keskpäraseid tulemusi. Nii ongi mittekarismaatilise juhiga ettevõte parimal juhul vaid üks paljude seas, ei midagi enamat.

Jobsi eluloo autor Walter Isaacson ennustab, et „[Jobs] suutis süstida [Apple’isse] disainitundlikkuse, perfektsionismi ja kujutlusvõime DNA, mis teeb temast tõenäoliselt veel aastakümneteks eduka ettevõtte, mis asub parimal viisil kunstnikuosavuse ja tehnoloogia ristumiskohal. Ei, Cook ei hoia seda DNA-d koos. Sest ta pole karismaatiline, ta ei inspireeri. Ilmekas näide selle kohta on augustis toimunud uue iPhone’i esitlus, kus ta Jobsi asendas. Tegemist oli justkui teise firma esitlusega.

Karismaatilised juhid Eestis
Eestis on mitmeid säravaid juhte nagu Hannes Tamjärv, Hans H. Luik, Meelis Milder, Aivar Pohlak jt, kes on olnud teerajajad ja erakordsete tulemustega. Kuid tänane konkurents nõuab palju enamat – teedrajavat visiooni välisturgudel. Selline visioon eeldab välisturgude väga head tunnetust ja uuendusvõimaluse märkamist ning nende kahe põhjal tarkust ja julgust panna kokku edu toov visioon ning. Lisaks eeldab see väga oskust innustada inimesi saavutama erakordseid tulemusi välisturgudel. 

Rahvusvaheliselt teerajava juhi näiteks on Ain Hanschmidt, kes on Tallinkist kujundanud laevandusettevõtte, mis on saavutanud selge liidrirolli Läänemerel. Väga hea ärivaistuga on ta mõistnud laevandusäri edu saladusi ja võtnud väga julgeid kasvuriske. Ta on suutnud veenda oma meeskonda ja suurinvestoreid panustama pikaajalise edu nimel. Sellised saavutused on võimalikud ainult erakordselt karismaatilise juhi puhul, kelleks Hanschmidt kahtlemata ka on.

Teine rahvusvaheliselt eduka juhi näiteks Andres Agasild, kes veab IT online hankesüsteemi ettevõtet MarkITit. Saades konkurentidest palju paremini aru IT ostjate vajadustest, lõi 2003. a. MarkITi meeskond turul täiesti uudse läbipaistva ostusüsteemi, mis aitab IT ostjatel hoida kokku aega ja raha. Paari aastaga lõi MarkITi Eesti turu kinni ja laieneb kiiresti üle Euroopa, tegutsedes nüüdseks juba 23 riigis. Ilma Agasilla tugeva karismata oleks sellises mastaabis tulemus mõeldamatu.

Eesti vajab rohkem karismaatilisi juhte
Eesti edu sõltub ekspordiettevõtete juhtidest. Ainult karismaatiline julgeb ja suudab veenda inimesi saavutama erakordseid tulemusi välisturgudel. Karismaatiliste juhtide arvu suurendamine ja toetamine on kahtlemata väga keeruline. Kui me riigi tasandil tunnistame, et meie tänane põhiküsimus on tippjuhtide karismas, oleme astunud sammu õiges suunas. Teiseks on oluline otsustada, kes poliitikas vastutab ja mida teeb. Et ei käiks ka eesti poliitikute kohta Steve Jobsi öeldu aasta alguses toimunud Barack Obama dinee kohta: „President on väga nutikas, kuid ta ei rääkinud muust kui põhjustest, miks asju teha ei saa. See vihastas mind.“

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. January 2012, 09:13
Otsi:

Ava täpsem otsing