ST Tööandja bränd – peegeldus ettevõtte tõelisusest!

Mis on sisuturundus? >
Fontese vanemkonsultant Kadri Sooberg-Aettik Fontese vanemkonsultant Kadri Sooberg-Aettik

Kui veel 10 aastat tagasi hindasid töötajad ettevõtte juures eelkõige kaubamärki, toote või teenuse kvaliteeti, siis nüüd soovivad töövõtjad näha pigem tulevase tööandja tegelikku sisemist hingamist. Konkurentsivõime tööturul määrab tööandja bränd – peegeldus ettevõtte tõelisusest.

„Täna esitavad töötajad aina suuremaid nõudmisi tööandjale. Konkurentsisituatsioon tööturul on tihe ja ei paista leevenevat, elanikkonna vananemine ja „ajude“ väljavool jätkub. Ettevõtjad peavad süsteemselt tegelema oma tööandja mainega ja looma tähendust õige sihtgrupi silmis. Läbipaistva kuvandiga ettevõtted palkavad parimaid ning täna otsustab töövõtja,” rõhutab Fontese vanemkonsultant Kadri Sooberg-Aettik.

Ta lisab, et tööandja maine kujundamine ei ole eraldiseisev protsess, see on osa ettevõtte brändingust, seotud tihedalt strateegia, väärtuste, kultuuri ning inimestega. Mainekujundusse peavad olema kaasatud juhtkond ja kõik ettevõtte tasandid, oluline pole mitte ainult väljapaistev „nägu“, tõelisust peavad peegeldama olemasolevad töötajad oma väärtustega. Edukast tööandja brändingust on saamas oluline konkurentsieelis tööturul.

Värbamise edukus sõltub tööandja mainest. Värbamisprotsessi käigus selgub tõde, missugune on ettevõtte tegelik positsioon ja maine tööturul. Uusi inimesi värvates tuleb luua selgus ettevõtte kultuurist, väärtustest, inimestest ja eesmärkidest ning defineerida, keda soovitakse kõnetada. Möödas on “Post & Pray” ehk „postita ja palveta“ aeg, mil jäädi meedias avaldatud töökuulutuse peale pöidlad pihus CVsid ootama. Täna saadab edu neid organisatsioone, kes suudavad personaalselt kõnetada soovitud sihtgruppi. Tähtis on, et loodud kuvand annab tõese ja veenva ettekujutuse organisatsiooni identiteedist ning haakuvus tekiks huvipakkuva inimese väärtuste ja ootustega.

Positiivse maine loomisest keerukam on maine parandamine

Värbamisprotsess toimib ühtlasi ka tööandja maine uuringuna. Rääkides ettevõtte jaoks olulise sihtgrupiga, joonistub välja, kui atraktiivne on organisatsioon täna potentsiaalsete töövõtjate seas, kuidas teda väljastpoolt tajutakse ning mis on tööpakkumisest loobumise põhjused. Kui ettevõte hoolib oma tööandja mainest suhtutakse värbamise käigus saadud infosse väga tõsiselt.

Strateegiline värbamine on süsteemne, laiapõhjaline ja aeganõudev protsess, nõudes teadmisi, kogemusi ja metoodikat, mida ettevõttel endal nappida võib. See loob vajaduse kaasata väline koostööpartner. „Suur tugi välise partneri kaasamisest on näiteks alustavatele start-up ettevõtetele, kes on töövõtjatele tundmatud ning kes alles alustavad oma tööandja brändi loomist,“ ütleb Fontese värbamisspetsialist Raine Kuningas, märkides, et uute ettevõtete jaoks on Fontes justkui agent, kes tutvustab neid õigele sihtgrupile, sest uutel tegijatel on keerukas parimatele tööturul silma jääda.

Keerulisem on situatsioon ettevõtetele, kelle maine on väsinud või eelarvamustega pärjatud, keda ei hinnata tööturul kõrgelt. Ka siis on abi värbamispartnerist, kes aitab potentsiaalsete töövõtjate seas teha teavitustööd. „Loomulikult peame ise eelnevalt oleme veendunud, et ettevõtte kultuur, väärtused ja sisekliima on tõepoolest muutunud ning tarvis on vahendajat, kes avab uusi loodud perspektiive sihtgruppide silmis,“ sõnab Raine Kuningas.

Fontes võtab vastutuse nii ettevõtte kui kandidaadi ees ning seetõttu on objektiivse tegelikkuse peegeldamine võtmetähtsusega. Näiteks, kui tööandja soovib parimate ligimeelitamiseks öelda, et ettevõttes hinnatakse töö ja eralelu tasakaalu, kuid tegelik töökultuur seda ei peegelda, on tegu katteta lubadusega. Ilmselgelt ei jää see lubadus märkamata ettevõtte tänastele töötajatele ning võib põhjustada palju rahulolematust ja ebaõiglustunnet, kahjustades sisemist tööandja mainet. Seega peab nii organisatsiooni sisene kui väline kommunikatsioon olema väga hästi läbi mõeldud ja aus ning seda infot saab värbamispartner jagada potentsiaalsete kandidaatidega.

Õnnestunud värbamisprotsess on vaid osa brändingu elluviimisest

Eeliseid Fontese kaasamisel ettevõtte brändingusse ja värbamisprotsessi on mitmeid. Lisaks pikaajalistele kogemustele ja tugevale metoodikale on Fontesel Talendipank, kuhu on 26 aasta jooksul kogunenud üle 46 000 tipptegija andmed. Need on inimesed, kelleni ajalehe- ja veebireklaamiga ei pruugi jõuda, kuid ollakse valmis Fontesega arutama erinevate tööpakkumiste teemadel. „Meie jaoks on märkimisväärse tähtsusega vahetu ja aus koostöö kandidaadiga. Samuti peab ettevõte omama ja edastama objektiivset pilti organisatsioonist, pakutavast ametikohast, meeskonnast, ettevõtte väärtustest ja kultuurist. Meie eesmärk on viia omavahel kokku ettevõte ja töötaja, kelle väärtused ja ambitsioonid haakuvad,“ selgitavad Kadri Sooberg-Aettik ja Raine Kuningas.

Seejuures toonitavad nad, et õnnestunud värbamisprotsess ja oodatud meeskonnaliikme saabumine meeskonda on vaid osa tööandja brändingu elluviimisest, sest järgmiseks väljakutseks on inimese hoidmine ja sidumine ettevõttega. „Inimeste hoidmine tähendab organisatsiooni võimet tagada kultuur ja keskkond, kus inimene saab maksimaalselt panustada ja andeid rakendada ning saab selle eest väärilist tasu ja tunnustust. Pikaajalist pühendumist ei ole võimalik luua ainult läbi palga või muu materiaalse hüve,“ ütleb Sooberg-Aettik. „Tööandja poolt pakutav on tervik kõigest, mida töötaja selles ettevõttes töötades saab ja kogeb.“

Konkreetsed sammud, mida iga ettevõte juba täna oma maine heaks teha saab:

* Vältige võimaluste vähendamist tulevikus! Ärge jätke värbamisprotsessis tähelepanuta mittevalituks osutunud töölesoovijad. Täna liiga kogenematu ja seetõttu välja jäänud kandidaat võib viie aasta pärast olla teile parim lahendus. Uskuge, et minevikus osaks saanud halb kandideerimiskogemus ei unune.

* Ärge lubage rohkem, kui suudate tagada! Töökuulutust loeb ka tänane töötaja, kes teab tõde.

* Ettevõtet esitledes olge läbipaistev! Ettevõtte kultuur, protsessid, väärtused ja ootused on üks suur kogum, mida esitledes peab olema aus ja selge. On inimesi, kellele sobib kellast-kellani töökorraldus – ärge kartke seda välja öelda, kui see iseloomustab teie ettevõtte töökultuuri.

* Pidage oluliseks teie organisatsioonist lahkuvaid inimesi! Eelistage alati väärikat ja sõbralikku lahkuminekut. Lisaks olemasolevatele töötajatele on olulised mainekujundajad ettevõttest lahkunud inimesed, kes jagavad oma võrgustikus nii positiivseid kui ka negatiivseid kogemusi. Ühel halval kogemusel on külviefekt.

* Uue töötaja majja saamine on alles esimene samm! Tema pühendumine sõltub sellest, kas loodud ettevõtte kuvand vastab tegelikkusele, kas antud lubadustest peetakse kinni ja kas suudetakse tagada keskkond, kus tema talent oleks maksimaalselt rakkes.

Fontes
Fontes on asutatud 1990. aastal inimeste juhtimise vallas tegutsev konsultatsioonifirma, kus ettevõtte omanikud-partnerid on igapäevaselt tegevad juhtivkonsultantidena. Fontes on 26 aastat aidanud ettevõtetel talente leida, arendada ja hoida - need on protsessid, mis oluliselt kujundavad tööandja mainet. Fontese unistus on viia kokku talendi potentsiaal ning organisatsiooni eesmärgid ja väljakutsed. Fontes paigutab aastas tööle üle 100 talendi, kellest ligikaudu 2/3 on juhid ja 1/3 on spetsialistid.

Fontese värbamisspetsialist Raine Kuningas Fontese värbamisspetsialist Raine Kuningas

Vaata lähemalt ja tule Fontese Talendipanka: talendipank.fontes.ee

Kui soovid rohkem infot, jäta kontaktandmed siia:

Sisuturundus (ST) on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb ST kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et ST oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. ST on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. ST teenib alati tellija turunduslikke eesmärke.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Toimetaja valik

Igor Rõtov 11:15 31. mai 2016

Äripäeva piinlik hetk

Meil toimetuses on veidi piinlik, et oleme oma palgatõusu toetavale juhtkirjale leidnud liitlasena ametiühingu, kes seda jagab usinalt Facebookis, kirjutab Äripäeva peadirektor Igor Rõtov.

Arvamused

Töökuulutus

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

252 123 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

11:00 30. mai 2016

LHV aktsial hoog sees

1

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Kodu mitmele põlvkonnale – miks valida just Naturi puitmaja?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.