Peaks ulatama käe itta

19. jaanuar 1998, 00:00

Reedel kirjutasid USA, Ees-ti, Läti ja Leedu president Washingtonis alla Ameerika--Balti partnerlushartale, mis peaks kava kohaselt tihendama ka Eesti ja USA majandussidemeid.

Äripäeva arvates esitab see harta väljakutse Eestile ja tema välisministeeriumile ning järgmise sammuna võiks maailmakaardil kanda kinnitav Eesti valmistada ette partnerluspaberid Venemaaga ja need idanaabrile välja pakkuda.

Selline samm ärataks palju tähelepanu kogu maailmas. Kuid erinevalt USA--Balti hartast nopiks tähelepanu mitte suurriik Venemaa, vaid ettepaneku teinud väike Eesti.

President Lennart Meri nimetas usutluses raadiojaamale Vaba Euroopa reedel sõlmitud hartat dokumendiks, millel ei ole analoogi, sest Eesti riik ise on unikaalne. Veel ainulaadsem oleks praegu Eesti sõbrakäsi Venemaale. Pole kahtlust, et selline samm meeldiks ka meie partnerile USA-le.

Tõenäosus, et ettepanek jääb tähelepanuta, on küll olemas, kuid siiski imepisike.

Esiteks pakub kõik Venemaaga seotu maailmas jätkuvalt huvi.

Teiseks on ka Eesti riigi propagandamasin aasta-aastalt paremini tööle hakanud.

Eesti--Vene harta ettevalmistamine kohustaks nii välisministeeriumi kui Eesti Venemaa suursaatkonda ja selle allkontoreid mõtlema, milleks nad on ellu kutsutud. Lõpeks idasuunaline riiklik vaikelu.

Militaarteemadest võiks sellises hartas üldse hoiduda, sest need tekitaksid ühel ja teisel pool palju paksu verd. See välistaks ka Venemaa vastukäigu ? la «me ju pakkusime teile julgeolekugarantiisid, kuid te ei võtnud neid vastu».

Rõhu asetamine hartas majandusküsimustele annaks võimaluse suhteid Eesti ja Venemaa vahel paremaks muuta. Vabakaubandus, topeltmaksustamine, kvaliteedinõuded jne -- kõik saab hartasse sisse kirjutada, pakkudes ühtlasi välja ühiskomisjoni moodustamise idee, et üritada edasiminekut nimetud valdkondade reguleerimiseks vajalike lepingute sõlmimise või tunnustamise osas.

Samuti võime tõmmata pa-ralleeli USA--Balti hartaga ning näiteks luua sümboolse Eesti ja Venemaa majanduse elavdamise fondi.

Fondist võiks liikuda läbi kas või see raha, millega Eesti ettevõtjad oma tegevust itta laiendavad.

Kui Venemaal on kõik tõesti nii äraarvamatu, nagu Eesti valitsus püüab selgeks teha, siis muidugi kahe riigi majanduslikus läbikäimises harta tõttu midagi ei muutu. Aga seda ei saa enne teada, kui pole proovitud. Igatahes ei võta selline järelekatsumine Eestil tükki küljest ära.

Küll aga võimendaks Venemaa äraütlemine positiivse algatuse mõju veelgi ning heidaks idanaabrile halba varju.

Võimalik, et Äripäev mur-rab praegu sisse lahtisest uksest, sest välisministeeriumi poliitikaosakonna peadirektor Sven Jürgenson ei välistanud Eesti Päevalehes sellise harta allakirjutamist Venemaaga tulevikus.

Protsessi kiirendamiseks tasuks meelde tuletada ühe Vene ametniku ütlust, et Venemaal pole selle vastu midagi, kui Eesti kummardab Lääne ees. Aga me võiksime lihtsalt endale ette kujutada, milline pilt avaneb siis Eestile Venemaa poolt vaadates.

Aeg-ajalt ka näoga ida poole seista on toimetuse arvates nii poliitilises kui majanduslikus mõttes tark tegu.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing