Ettevõtluse eeldused

20. jaanuar 1998, 00:00

Koos kohtumise algataja Peter Wallenbergiga kirjutas dokumendile alla 16 tippärimeest, sealhulgas Rootsi juhtiva investeerimisfirma Investor juhatuse esimees Percy Barnevik, Soome Metra korporatsiooni president George Ehrnrooth, Venemaa UNEXIM panga president Vladimir O. Potanin, EE Grupi juhatuse esimees Toomas Luman, Norra Statoili president Harald Norvik jt.

Maailmas on tuhandeid miljardeid dollareid, mis otsivad soodsaid investeerimisvõimalusi, ütles Percy Barnevik. OECD riikide börsidel ringlevast rahast on Kesk- ja Ida-Euroopasse investeeritud aga vaid pool protsenti, jätkas ta.

Ärijuhtide ühisavaldus loetleb ligi 80 põhjust, miks piirkonna riigid pole välisinvestoreis suutnud piisavat huvi äratada. Dokumendi aluseks on Stockholmi kaubanduskoja tellimisel valminud kolm põhjalikku uuringut, mis analüüsivad seaduste lünklikkust, välisinvesteeringuid takistavaid tegureid ning puudusi transpordisüsteemi arengus.

Dokument, mis kannab nime «Kasvu ja arengu tingimuste memorandum», leiab, et piirkonna riikides peaksid olema stabiilsed ja ettevõtlust toetavad seadused, mida ühtmoodi järgiksid nii ametivõimud kui kohtud.

Vajalikuks peetakse võrdsete võimaluste tagamist nii kodu- kui välismaistele investoritele, tolliformaalsuste ja piiriületuse lihtsustamist jms.

Dokumendi üks ambitsioonikamaid taotlusi on moodustada Poola ja Venemaa eeskujul riikide valitsuste juurde kodu- ja välismaistest ärimeestest koosnevad ühiskomisjonid, mis korra poolaastas arutaks piirkonna majandusarengus kerkinud probleeme ja nende lahendusteid.

Paremat infovahetust valitsuse ja poliitikute vahel tõstis olulisena esile ka EE Grupi juhatuse esimees Toomas Luman.

Käesoleva nädala neljapäeval annab Stockholmi kohtumise patroon Peter Wallenberg äriliidrite ühisavalduse edasi Läti peaministrile Guntars Krastsile, kes on Läänemeremaade valitsusjuhtide Riia tippkohtumise võõrustaja.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing