Banaanid ja hormoonid ELi kõnelustelaual

21. jaanuar 1998, 00:00

Eile esimest korda Suurbritannia eesistumisel kokku tulnud Euroopa Liidu põllumajandusministrite päevakorras domineerisid bloki ja USA vahelised kaubandusvaidlused.

Arutati uusi ettepanekud Euroopa banaaniimpordi reguleerimiseks ning hormoonide abil kasvatatud liha impordikeeldu USAst.

Käsitleti ka Suurbritannia veiselihale kehtestatud ekspordikeelu võimalikku leevendamist ning abinõusid Saksamaal ja Hispaanias vallandunud sigade punataudi isoleerimiseks.

Lõviosa päevast kulus Euroopa banaaniimporti reguleerivate reeglite arutelule. Muudatused näevad ette praeguse impordilitsentside süsteemi kaotamise, mis kriitikute sõnul soosib Suurbritannia ja Prantsusmaa endisi koloniaalriike.

ELi 2,5 miljoni tonni suurune impordikvoot kuulub banaane eksportivate riikide vahel ümberjagamisele. Seejuures kavatsetakse toetada Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani äärsete riikide banaanikasvatajaid, et aidata neil konkureerida suuremate Ladina-Ameerika banaanieksportijatega.

Muudatuse tingis WTO ettekirjutus, mille kohaselt senine re?iim on vastuolus vabakaubanduse põhimõtetega. Euroopa Liidul on reeglite muutmiseks aega 1999. aasta 1. jaanuarini.

Kaubandusorganisatsiooni sekkumise tingis Ecuadori, Hondurase, Guatemala, Mehhiko ja USA ühine kaebus Euroopa Liidu poolt dollaribanaanidele kehtestatud piirangute üle, mis USA hinnangul läheb Ameerika ettevõtetele aastas maksma 3,6 miljardit krooni.

Banaanide tarbimiselt ühe elaniku kohta maailmas esikohal olev Saksamaa on juba mõnda aega taotlenud banaaniimpordi täielikku liberaliseerimist, kuid põrkunud seni Suurbritannia, Prantsusmaa ja Hispaania vastuseisule. Kui ELil ei õnnestu WTO määratud tähtajaks kokkulepet saavutada, on USA lubanud Prantsusmaa toodetele, nagu veinid ja delikatessid, kehtestada trahvitollid.

WTO läinud nädalal 104 leheküljel esitatud seisukohavõtt hormoonliha impordi osas võimaldas end võitjaks kuulutada nii USA-l kui Euroopa Liidul. Eilsel kohtumisel olid arutusel ELi järgmised sammud selles küsimuses.

ELi ametnike sõnul koostatakse WTO-le esitamiseks võimalikest riskidest teadusuurimus. Seniks jääb 1989. a kehtestatud hormoonliha impordikeeld jõusse.

Kohtumisel arutati ka sigade punataudi hiljutist puhangut Saksamaal, mille tulemusel Mecklenburg-Vorpommerni liidumaal tuleb lähipäevil hävitada 62 000 siga. Saksamaa põllumajandusministri kinnitusel esialgu Saksa sealiha ekspordikeeldu ei arutatud. REUTER-DI-ÄP

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 18:07
Otsi:

Ava täpsem otsing