Ukraina eirab kokkuleppeid

27. jaanuar 1998, 00:00

Eesti saatkonna majandusnõunik Ukrainas Lembit Luht ütles, et Ukraina ministrite kabinetil on plaanis vastu võtta määrus, mille kohaselt rakendatakse kõrgemaid aktsiisimaksumäärasid paljudele imporditud kaupadele.

Praegu puudutavad sellised aktsiisimaksud ?okolaaditooteid ja mööblit. Novembris koos käinud valitsuste ühiskomisjonis lubas Ukraina määruse rakendamise Eesti suhtes lõpetada.

«Kui uus määrus vastu võetakse, on astutud järjekordne samm kahe riigi vahelise vabakaubanduslepingu rikkumise suunas,» nentis Luht.

Teine punkt, millega Ukraina vabakaubanduslepingut rikub, on imporditavate kaupade minimaalsete tolliväärtuste kehtestamine, rääkis Luht.

Kuigi Eestist imporditava kauba eest tollimaksu maksma ei pea, arvestatakse aktsiisi- ja käibemaksu kõrgematelt alghindadelt, kui kaup ise maksab. «Konkreetne näide, mis meid valusalt puudutab, on see, et kui Eestis maksab või kilo kahe dollari ringis, siis Ukraina piiril võetakse maksude arvestamisel aluseks neli dollarit,» selgitas ta. «Seega peame kaks korda rohkem käibemaksu maksma.»

Luht ütles, et vabakaubanduslepingu kohaselt oleks pidanud loodama lepingu ellurakendamise ja täitmise jälgimise ühiskomitee. Kuigi vabakaubandusleping sõlmiti juba kaks aastat tagasi, on komitee seni loomata.

Novembris koos käinud Ukraina ja Eesti valitsuse ühiskomisjon otsustas, et selle aasta 1. jaanuariks esitavad mõlemad riigid lepingu kontrolli komitee isikulise kooseisu. «Seda aga veel tehtud ei ole,» ütles ta.

Majandusministeeriumi väliskaubandusosakonna juhataja Tiit Reiman ütles, et lepingu jälgimise ühiskomitee peab kinnitama valitsus. «Praegu on bürokraatiamasin valitsuse korraldust ette valmistava välisministeeriumi taha kinni jäänud,» lausus Reiman.

Ukrainas on bürokraatiat väga palju ja lubadusi on meile jagatud mitmel tasandil, kuid aastate möödudes on asi jäänud samaks, vastas Reiman küsimusele, kas sellel aastal võib oodata Ukraina probleemide lahendusi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing