Taal sai presidendi heakskiidu

29. jaanuar 1998, 00:00

Peaminister Mart Siimann jõudis presidendi juurde ettepanekuga nimetada Olari Taal siseministriks eile õhtul kell seitse. Enne seda oli Taali kandidatuuri heaks kiitnud Koonderakonna ja Maarahva ühenduse koosolek. Taal ei kuulu Koonderakonda, kellele koalitsiooni kokkuleppe järgi kuulub siseministri koht.

Olari Taal viibis eile õhtuni Eesti Energia nõukogu liikmena Narvas. Restoranis Rondeel peetud õhtusöögi ajal kinnitas Taal Äripäevale telefonitsi, et ta ei ole oma lõplikku otsust ministrikoha kasuks veel langetanud. «Siimann tegi mulle ettepaneku ning ma lubasin, et annan lõpliku vastuse mõne päeva jooksul,» ütles Taal. Ta lisas, et on Siimanniga varemgi siseministriks saamise küsimust põhjalikult arutanud.

Presidendi pressiesindaja Epp Alatalu ütles, et tõenäoliselt annab uus siseminister täna riigikogu ees ametivande.

Taalil on ministriks olemise kogemused Tiit Vähi esimese valitsuse ajast 1992. aastal, mil ta oli majandus- ja ehitusminister.

Olari Taal on tuntuks saanud kui uute süsteemide ülesehitaja. 1980. aastatel rajas ta tollal eduka ehitusettevõtte Tartu Maja. Tallinnas asuti tema juhtimisel üles ehitama praeguse erastamisagentuuri eelkäijat Eesti erastamisettevõtet. Ehitusministrina viis ta lõpule ehitusministeeriumi likvideerimise. Taal oli ka Balti Ühispanga moratooriumihaldur ning asus 1993. aastal endistest hoiukassadest rajama Hoiupanka.

Olari Taali nime pakkus juba eile lõunal välja äsja siseministri ametist vabastatud Robert Lepikson. «Poliitilised järeldused võite sellest ise teha,» lisas Lepikson, keeldudes ütlemast, millistele allikatele tuginedes ta Taali tulevaseks siseministriks ennustab.

«Peaminister ütles mulle, et Siimanni valitsus peab olema Siimanni valitsus, mitte Lepiksoni oma,» väitis eksminister. «Tegelikult on ta oluliselt enam mõjutatav, kui ta seda ise sooviks.»

Robert Lepikson avaldas arvamust, et tema ametist vabastamise tagamaad on tunduvalt laiemad. Endine siseminister pakkus välja kolm kriminaalasja, mille uurimise peatne lõpuleviimine tegevat kedagi väga ärevaks ja mida tema kõrvaldamisega tahetakse väidetavalt kinni mätsida.

Esiteks mainis Lepikson Eesti Panga heakskiidul Põhja-Eesti Pangast kadunud 10 miljonit USA dollarit, mille uurimisele tahetakse joon alla tõmmata veebruari alguses ?veitsis. Teisena nimetas Lepikson nn korteriskandaali, millekohase süüdistuskokkuvõtte esitamise suhtes olevat prokuratuuriga juba kokkuleppele jõutud.

Kolmandana mainis eksminister asjaolu, et SIA ehk nn lindiskandaali uurimise tähtaega pikendati.

Robert Lepikson väitis, et peaminister Mart Siimanni jutud valitsusest kui ühtselt tegutsevast meeskonnast olevat väljamõeldis, sest mingist meeskonnatundest ei saavat eksministri sõnul valitsuses kõnelda.

Lepikson lisas, et selles suhtes peaksid väga tähelepanelikud olema keskkonnaminister Villu Reiljan ja põllumajandusminister Andres Varik, kes olevat tema mõtteavaldusi valitsuse teisipäevaõhtusel istungil toetanud.

«Olen ilmselt ainus minister, kes tõe rääkimise pärast lahti lastakse,» väitis Lepikson eile enda kohta.

Enne siseministriks saamist süüdistas Robert Lepikson kaitsepolitsei juhti Jüri Pihli ja toonast politseiameti peadirektorit Ain Seppikut loiduses tegelemisel palju kõneainet pakkunud ulatuslike maksupettustega Eesti ja Soome metalliärimeeste koostöös.

Küsimusele, kas ta siseministrina suutis politseistruktuurid suunata maksupettuste tagamaade väljaselgitamisele, vastas Lepikson: mulle piisas sellest, kui tuvastati, et minu allkiri maksedokumentidel oli võltsitud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing